INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – słowa Jana Kochanowskiego można odnieść do zdolności słyszenia. Zaczynamy ją doceniać dopiero wtedy, gdy zaczyna się „psuć”. Czy to zbyt późno? Niekoniecznie – pomóc Ci może protetyk słuchu.

Protetyk słuchu musi posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz kompetencje osobowościowe do wykonywania swojego zawodu. Wynika to zarówno z regulacji prawnych, jak i zapotrzebowania pacjentów. Protetyk musi się odznaczać odpowiednimi zdolnościami komunikacyjnymi, dzięki którym możliwe jest znalezienie jak najlepszego rozwiązania dla pacjenta.

Zadania protetyka słuchu

Wachlarz zadań stojących przed protetykiem słuchu jest niezwykle szeroki. Obejmuje m.in. takie działania, jak:

– przeprowadzenie wywiadu audiologicznego z pacjentem,

– wykonanie koniecznych badań,

– ustalenie rozpoznania oraz zaproponowanie pacjentowi odpowiedniej terapii,

– dobranie i konfiguracja aparatu słuchowego,

– wykonanie odlewu małżowiny usznej bądź kanału słuchowego – w zależności od modelu aparatu,

– doradztwo w zakresie użytkowania szerokiej gamy urządzeń wspomagających słuch.

Działania te mają na celu przywrócenie zdolności słyszenia osobom, które ją utraciły w wyniku naturalnego zanikania rzęsek słuchowych, związanego z wiekiem. Profesjonalny protetyk słuchu pomoże Ci wybrać aparat słuchowy najlepszy do Twojego ubytku, indywidualnych preferencji oraz w odpowiednim przedziale cenowym. Prawidłowe ustawienie programów w aparacie słuchowym jest bardzo ważne dla codziennego komfortu pacjenta.

Kiedy należy się udać do protetyka słuchu?

Do protetyka słuchu warto się wybrać przy jakichkolwiek problemach ze słuchem. Wcześnie wykryty niedosłuch można z powodzeniem zatrzymać. Jeśli przyczyną ubytków jest uraz mechaniczny bądź stan zapalny, tym bardziej trzeba działać szybko. Do typowych problemów ze słuchem należą:

– nagła, całkowita głuchota,

– szumy uszne,

– niewyraźne słyszenie, kiedy jest dużo źródeł dźwięków, np. na ulicy,

– trudności w prowadzeniu rozmów telefonicznych, wynikające z nierozumienia rozmówcy,

– niesłyszenie odgłosu kapiącej wody,

– odczucie, że większość osób mówi niewyraźnie,

– trudności w rozpoznaniu dźwięku dobiegającego z dużej odległości,

– problemy w oglądaniu telewizji i słuchaniu radia – coraz głośniejsze nastawianie odbiorników,

– ból uszu.

Opieka protetyka słuchu nad pacjentem

Protetyk słuchu nie tylko dobiera i programuje aparat słuchowy, ale także pomaga pacjentowi w przyzwyczajeniu się do korzystania z tego urządzenia. Proces ten może potrwać nawet kilka tygodni – mózg musi się bowiem przyzwyczaić prawidłowo odczytywać sygnały pochodzące z aparatu. Bardzo ważne jest, żeby w tym okresie się nie zniechęcić. Prawdziwy komfort słyszenia można odczuć dopiero wówczas, gdy organizm nauczy się współpracować z urządzeniem. Pomoc i wskazówki protetyka słuchu są bardzo cenne. Zresztą – im lepiej dobrany i ustawiony aparat słuchowy, tym przyzwyczajanie się do niego trwa krócej.

Dobry protetyk słuchu nie tylko zdiagnozuje Twój problem, ale również pomoże Ci wybrać skuteczne rozwiązanie. Warto szukać doświadczonego specjalisty. Polecamy poradnie certyfikowane przez Świat Słuchu.