fbpx

Dlaczego warto inwestować w aparat słuchowy, a nie we wzmacniacz słuchu?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Umożliwia nam odbieranie i rejestrowanie dźwięków, które docierają do nas z otoczenia. Tym samym pozwala nam w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Niestety nie każdy może cieszyć się idealnym słuchem. Jego ubytek czy pogłębiające się szumy uszne to coraz większy problem cywilizacyjny na świecie. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu ‒ aparaty słuchowe. Dlaczego w przypadku problemów ze słuchem powinniśmy sięgać właśnie po aparat słuchowy, a nie coraz popularniejsze i relatywnie tańsze wzmacniacze słuchu?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Umożliwia nam odbieranie i rejestrowanie dźwięków, które docierają do nas z otoczenia. Tym samym pozwala nam w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Niestety nie każdy może cieszyć się idealnym słuchem. Jego ubytek czy pogłębiające się szumy uszne to coraz większy problem cywilizacyjny na świecie. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu ‒ aparaty słuchowe. Dlaczego w przypadku problemów ze słuchem powinniśmy sięgać właśnie po aparat słuchowy, a nie coraz popularniejsze i relatywnie tańsze wzmacniacze słuchu?

Czym jest ubytek słuchu?

Ubytek słuchu dotyczy osób w każdym wieku, przy czym w ostatnich latach zauważa się, że cierpią na niego osoby coraz młodsze. Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedzi należy szukać w coraz większym wpływie środowiska. To przede wszystkim nadmierna ekspozycja na dźwięki oraz wszechobecny hałas.

W przypadku ubytku słuchu wyróżniamy jego dwa rodzaje: przewodzeniowy, który zlokalizowany jest w przewodzie słuchowym bądź uchu środkowym, oraz odbiorczy, znajdujący się na poziomie włókien nerwowych lub na poziomie komórek czuciowych ślimaka. Poważny ubytek słuchu może doprowadzić do trudności w rozróżnianiu dźwięków, polegających na przykład na tym, że dana osoba słyszy, ale nie rozumie przekazywanej informacji lub interpretuje ją w zły sposób.

Aparat słuchowy ‒ skuteczna pomoc w walce z niedosłuchem

Aparat słuchowy to elektroniczne urządzenie zasilane baterią, które wzmacnia natężenie słuchu u niesłyszących. Może być stosowany przez osoby posiadające niedosłuch od stopnia lekkiego do głębokiego. Przez wiele lat noszenie aparatu słuchowego wśród niektórych było źródłem wstydu ze względu na duży i zauważalny rozmiar urządzenia oraz wynikającą z tego stygmatyzację społeczeństwa.

Dzięki ogromnemu postępowi technologii, jaki dokonał się w kwestii aparatów słuchowych, możliwa jest ich miniaturyzacja oraz zapewnienie jeszcze większego komfortu psychicznego pacjentowi podczas wykonywania codziennych czynności. Pojawiający się problem sprzężenia i uciążliwych pisków został całkowicie wyeliminowany, a dzięki automatyzacji wielu funkcji obsługa aparatu słuchowego stała się jeszcze łatwiejsza, szczególnie w przypadku seniorów.

Celem noszenia aparatu słuchowego jest przede wszystkim kompensacja słuchowa, rehabilitacja słuchowa, przywrócenie możliwości słyszenia dźwięków, a także poprawa rozumienia mowy. Aparat słuchowy ma także za zadanie ograniczać dźwięki, których głośność mogłaby prowadzić do dyskomfortu.

Aparat słuchowy to skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z niedosłuchem. Odpowiedni dobór aparatu, dokładnie dopasowanego przez protetyka słuchu lub lekarza laryngologa do potrzeb danej osoby, skutecznie przeciwdziała procesom wstecznym w ośrodkowych strukturach drogi słuchowej.

Wzmacniacz słuchu ‒ dlaczego powinno się go unikać?

Od pewnego czasu zarówno w prasie, jak telewizji i internecie można natknąć się na urządzenia określane mianem wzmacniaczy słuchu lub wzmacniaczy dźwięku.

Urządzenia te są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, niektóre z nich łudząco przypominają aparaty słuchowe, są jednak nieporównywalnie tańsze, co również przekłada się na ich jakość. W przypadku wzmacniaczy słuchu należy pamiętać, że są to produkty przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży, a ich zastosowanie nie ma na celu poprawy niedosłuchu.

Wzmacniacz słuchu może być stosowany jedynie przez osoby normalnie słyszące, choć nawet dla nich może on okazać się niebezpieczny. Słuchanie głośnych dźwięków za jego pośrednictwem może uszkodzić słuch.

Zdecydowanie nie należy sięgać po wzmacniacze słuchu, jeśli zależy nam na poprawie jakości słyszenia. Co więcej, wzmacniacz słuchu nie jest w stanie ułatwić rozumienia mowy (co robi aparat słuchowy), ponieważ nie poprawia on rozdzielczości częstotliwościowej. Niestety bardzo często bywa on reklamowany jako urządzenie służące do korekcji słuchu.

Wzmacniacz słuchu, w przeciwieństwie do aparatu słuchowego, wzmacnia wszystkie dźwięki, w tym hałas. Ponadto nie zawiera jakichkolwiek systemów chroniących przed sprzężeniem. Posiada wysoki poziom szumów własnych i dużą ilość zniekształceń harmonicznych, które dodatkowo mogą wpływać na jakość dźwięku. Brak możliwości dostosowania i regulacji bezpiecznych parametrów akustycznych oraz wysoki poziom ciśnienia mogą znacznie pogłębić wadę słuchu. Pamiętajmy też, że wzmacniacz słuchu nie jest wyrobem medycznym.

 

Bibliografia:

  1. Hojan E., Dopasowanie aparatów słuchowych, Łódź 2009.
  2. Pietralik I., Łagan S., Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju, w: Aktualne problemy biomechaniki, pod red. Michnik R., Zabrze 2011, s.  33-34.
  3. Poremski T., Aparat słuchowy a alternatywne urządzenia poprawiające słyszenie, w: Otolaryngologia ‒ przegląd kliniczny, opr. zbiorowe, Łódź 2019, s. 49-56.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9