fbpx

Aparaty słuchowe Bernafon Cennik i modele aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe to zaawansowane urządzenia. Różnią się między sobą przede wszystkim technologią przetwarzania sygnałów dźwiękowych oraz programami, które oferują. W związku z tym ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane i wahają się w granicach od 1500 zł do 10000 zł.

Ceny aparatów
słuchowych

Klasa ekonomiczna: 1500 zł – 2500 zł
Klasa średnia: 2500 zł – 5000 zł
Klasa PRO: 5000 zł – 10000 zł

Typy aparatów
słuchowych

Aparaty RITE
Aparaty IIC
Aparaty BTE
Aparaty SuperPOWER

Dofinansowanie
aparatów słuchowych

Mamy podpisaną umowę z NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Aparaty Słuchowe Ceny | Cennik i modele aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe to zaawansowane urządzenia. Różnią się między sobą przede wszystkim technologią przetwarzania sygnałów dźwiękowych oraz programami, które oferują. W związku z tym ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane i wahają się w granicach od 1500 do 10 000 zł.

Aparaty słuchowe to urządzenia bardzo mocno zaawansowane technologicznie. Z tego względu określa się je czasem mianem mikrokomputerów, gdyż podobnie jak w komputerze – najważniejszymi elementami aparatu słuchowego są procesor i oprogramowanie, które odpowiadają za jakość przetworzonego dźwięku oraz funkcje dodatkowe. Dzięki funkcjom dodatkowym możemy nie tylko prowadzić rozmowy telefoniczne za pośrednictwem systemu Bluetooth, a więc bezprzewodowo, ale także zwiększa się jakość słyszenia, gdyż zaawansowane programy do przetwarzania dźwięków całkowicie redukują nieprzyjemne sprzężenia zwrotne (Inteligentny VC), zapewniają kierunkowość, dzięki której możliwe jest zachowanie selektywności – naturalnej cechy słuchu – oraz eliminują hałasy (system RHT), a także umożliwiają właściwy odbiór muzyki, która charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami niż mowa, oraz zapewniają wiele innych udogodnień. Zaawansowanie technologiczne aparatu słuchowego decyduje o jego cenie w dużo większym stopniu niż wybrany model. Dzieje się tak, ponieważ w każdym aparacie słuchowym – niezależnie od tego, czy jest to model całkowicie wewnątrzkanałowy (CIC), wewnątrzuszny (ITC, ITE) czy też zauszny (BTE, RITE) – można wykorzystać tę samą technologię. Oczywiście, rodzaj obudowy także wpływa na cenę, ale są to kwoty rzędu 200 zł.

Aparaty zauszne RITE

Aparat ze słuchawką w uchu

Aparat typu RITE łączy w sobie zalety aparatu BTE i CIC, czego efektem jest najwyższej jakości dźwięk i doskonałe wzornictwo. Nowoczesne aparaty RITE firmy Bernafon są właściwie niewidoczne, ponieważ ich dyskretny design sprawia, że są umieszczane za uchem, z cienkim przewodem prowadzącym do słuchawki dousznej, co minimalizuje widoczność i zapewnia komfort noszenia. Czytaj więcej

Zapytaj o aparat

Aparaty IIC

Aparat wewnątrzuszny

Modele IIC umożliwiają Użytkownikowi "korzystanie" z kierunkowości własnej małżowiny usznej, co m.in. poprawia lokalizację dźwięku. Aparat IIC jest umieszczany głęboko w kanale słuchowym, co czyni go praktycznie niewidocznym. Aby spełnić oczekiwania różnych Użytkowników, aparaty te są oferowane w różnych wariantach i specyfikacjach, zapewniając doskonałe dopasowanie do indywidualnych potrzeb słuchowych oraz kształtu ucha. Czytaj więcej

Zapytaj o aparat

Aparaty zauszne BTE

Aparat zauszny

Klasyczny aparat zauszny (BTE, ang. BEHIND-THE-EAR) składa się z części głównej, noszonej za uchem, części dousznej oraz łączącego je dźwiękowodu. Wielkość aparatu zależy głównie od jego mocy, co umożliwia precyzyjne dopasowanie do stopnia ubytku słuchu użytkownika, zapewniając zarówno wygodę noszenia, jak i wysoką jakość dźwięku. Co jest specyficzne dla aparatu BTE to jego zdolność do pomieszczenia większych i bardziej zaawansowanych komponentów, co pozwala na szerszy zakres mocy i funkcji. Dzięki temu aparaty BTE mogą być stosowane do wszystkich stopni ubytku słuchu, od łagodnego do głębokiego. Czytaj więcej

Zapytaj o aparat

Aparaty SuperPOWER

Aparat zauszny

Mocne aparaty słuchowe do korekcji najgłębszych niedosłuchów. Leox to pierwsze aparaty słuchowe klasy Super Power | Ultra Power, oparte na rewolucyjnej technologii True Environment Processing™. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu Leox umożliwiają słyszenie dzwięków bardzo zbliżonych do rzeczywistości. Sprawdzą się w różnorodnych otoczeniach, umożliwiając użytkownikom pełne uczestnictwo w życiu codziennym bez ograniczeń. Czytaj więcej

Zapytaj o aparat

Ceny aparatów słuchowych – Ile kosztują aparaty słuchowe

Według kryterium cenowego aparaty słuchowe można podzielić na trzy klasy:

 • Ekonomiczną – od 1500 do 2500 zł
 • Średnią – od 2500 do 5000 zł
 • Wysoką – od 5000 do 10 000 zł

Klasa ekonomiczna aparatów słuchowych

Klasa ekonomiczna dedykowana jest osobom z małym i średnim niedosłuchem, wymagającym, ale nie prowadzącym zbyt aktywnego trybu życia, pracującym w środowisku akustycznym o naturalnym natężeniu dźwięków – brak hałasów, ograniczona praca z dźwiękiem. Aparaty słuchowe w tej klasie cenowej zapewniają bardzo dobre wzmocnienie sygnałów oraz funkcje dodatkowe, dzięki którym jakość odbioru jest na wysokim poziomie. Dostępne w nich funkcje to:

 • mikrofon kierunkowy i wszechkierunkowy,
 • prosta redukcja hałasów i sprzężeń zwrotnych,
 • wyjście audio,
 • możliwość podłączenia systemów FM,
 • możliwość automatycznego dostosowania mikrofonów kierunkowych do środowiska akustycznego,
 • do 8 kanałów cyfrowych.

Aparaty słuchowe dostępne w klasie ekonomicznej są w pełni cyfrowe, ich dopasowanie i regulacja nie nastręczają kłopotów.

Klasa średnia aparatów słuchowych

Klasa średnia polecana jest osobom z każdym rodzajem niedosłuchu, prowadzącym aktywny tryb życia, ceniącym wysoki komfort i niezawodność. Aparaty dostępne w tej klasie cenowej nadają się do użytkowania w specyficznym środowisku akustycznym, gdzie występują hałasy czy też konieczna jest wysoka czułość i natychmiastowa reakcja na sygnały określonego typu. Dostępne w nich funkcje to:

 • dostosowujące się do otoczenia mikrofony kierunkowe,
 • zaawansowane programy tłumienia hałasu i sprzężeń zwrotnych,
 • system zarządzania mową,
 • intuicyjna adaptacyjność programów,
 • programy zachowujące naturalne funkcje słuchu,
 • zaawansowane przetwarzanie dźwięku gwarantujące bardzo wysoką jakość odbieranych sygnałów,
 • programy specjalistyczne: „Muzyka na żywo”, „Kino”,
 • łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami,
 • wysoka wytrzymałość – w niektórych modelach można się kąpać i nurkować,
 • do 16 kanałów cyfrowych.

Aparaty słuchowe dostępne w średniej klasie cenowej są urządzeniami wysoko zaawansowanymi pod względem wykorzystywanej w nich technologii. Najnowsze modele, polecane przez najlepszych protetyków słuchu, współpracujących ze Światem Słuchu, to Zerena 5 i Zerena 7 miniRITE.

Klasa wysoka aparatów słuchowych

Klasa wysoka, zwana też biznesową, dedykowana jest osobom wymagającym najwyższego zaawansowania technologicznego, gwarantującego zautomatyzowaną koordynację pomiędzy wszystkimi programami (Audio Efficiency™ 1.0), która podnosi efektywność działania wszystkich algorytmów zainstalowanych w urządzeniu. Aparaty słuchowe dostępne w tej klasie cenowej polecane są pacjentom prowadzącym aktywny tryb życia, ceniącym niezawodność, intuicyjne działania urządzenia, a także osobom z głębokim niedosłuchem czy też częściową głuchotą. Świetnie się sprawdzą również przy pracy z dźwiękiem, są więc polecane muzykom, czy też w wyjątkowo trudnych warunkach akustycznych, gdzie natężenie dźwięku oraz jego źródło często się zmienia. Dostępne w nich funkcje to:

 • całkowita redukcja hałasów i sprzężenia zwrotnego (Inteligentny VC),
 • wysoka jakość dźwięków wysokotonowych (Frequency Composition™) – bardzo ważna funkcja przy głębokim niedosłuchu, przebiegającym z częściową głuchotą,
 • całkowicie intuicyjne dostosowywanie funkcji przetwarzania dźwięku do otoczenia (pełna adaptacyjność),
 • synchronizacja dwuuszna – bardzo ważne przy stosowaniu aparatów słuchowych na obydwu uszach,
 • łączność bezprzewodowa na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego,
 • wysoka jakość programów specjalistycznych,
 • odbiór muzyki w naturalny sposób,
 • programy zachowujące naturalne funkcje słuchu (True Directionality™),
 • automatyczna koordynacja programów na bardzo wysokim poziomie,
 • wysoka precyzja przetwarzania sygnałów dźwiękowych,
 • najwyższa jakość wzmocnienia dźwięku,
 • łatwość dopasowania aparatu słuchowego, gwarantowana dzięki specjalistycznym programom.

Aparaty słuchowe dostępne w tej klasie cenowej są urządzeniami najbardziej zaawansowanymi technologicznie, gwarantują najwyższą jakość dźwięku – niezależnie od tego, czy jest to mowa ludzka, czy też muzyka. Dzięki swojej intuicyjności, zdolności do nauki działania w zróżnicowanych środowiskach akustycznych i inteligentnej koordynacji programów zapewniają najwyższy komfort użytkowania. Najnowszy model to aparat Zerena 9, gwarantujący doznania słuchowe niedostępne w innych modelach.

Jak wynika z doświadczeń specjalistycznych gabinetów słuchu w całym kraju, rekomendowanych przez Świat Słuchu, Polacy najczęściej wybierają aparaty słuchowe w przedziale cenowym od 2000 do 2500 zł. Jest to koszt dobrych, markowych aparatów słuchowych z klas ekonomicznej i średniej.

Dofinansowanie na aparat słuchowy

Każdej osobie ubezpieczonej, zmagającej się z niedosłuchem, przysługuje refundacja na aparat słuchowy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby ją uzyskać, należy pobrać zlecenie na aparat słuchowy od uprawnionego lekarza laryngologa, a następnie dostarczyć je do wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie zlecenie jest potwierdzane. Doświadczeni protetycy słuchu z placówek rekomendowanych przez Świat Słuchu, portal skupiający poradnie audiologiczne specjalizujące się w profesjonalnym dobieraniu aparatów słuchowych oraz jak najlepszej obsłudze, pomagają pacjentom bezstresowo przejść przez tę procedurę. Wysokość dofinansowania zależna jest przede wszystkim od wieku beneficjenta – ustalane są osobne stawki dla osób do 26. roku życia i dorosłych po 26. roku życia. – i wielkości niedosłuchu, przyznawana kwota wynosi od 700 zł do 2000 zł na jeden aparat słuchowy oraz od 50 zł do 60 zł na wkładkę uszną. Jeżeli niedosłuch dotyczy obu uszu, refundacja jest przyznawana na dwa aparaty słuchowe – na każdy oddzielnie.

Osobne stawki dofinansowania przewidziane są w przypadku aparatów na przewodnictwo kostne, systemów wspomagających słyszenie oraz inwalidów wojennych. Po uzyskaniu refundacji z NFZ wybrany aparat słuchowy można zakupić w poradni audiologicznej, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, w cenie pomniejszonej o wysokość dofinansowania. Wszystkie placówki Świata Słuchu mają podpisane umowy z NFZ. Osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub mające przyznaną grupę inwalidzką, mogą się ubiegać także o refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W tym przypadku kwota przyznanego dofinansowania zależna jest przede wszystkim od wysokości dochodu przypadającego na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym beneficjenta. Refundacja z PFRON-u przyznawana jest niezależnie od dofinansowania z NFZ. Więcej na temat dofinansowania na aparat słuchowy można przeczytać w: Dofinansowanie na aparat słuchowy.

Zapisz się na bezpłatne badania słuchu, odzyskaj komfort słyszenia

Dowiedz się więcej

Jak wybrać odpowiedni model aparatu słuchowego

Za dobór najlepszego aparatu słuchowego w odpowiedniej cenie odpowiedzialny jest zarówno doświadczony protetyk słuchu, który służy pacjentowi swoją wiedzą, jak i sam pacjent. To właśnie od oczekiwań użytkownika aparatu słuchowe zależy, jaka technologia będzie wykorzystana w urządzeniu. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego jest bardzo istotny dla najwyższego komfortu słyszenia w codziennym życiu. Aby wybrać idealne rozwiązanie dla siebie, należy się zastanowić, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest kierunkowość, gdyż funkcja ta odpowiada za selektywność, dzięki czemu możliwe jest skupienie się na konkretnym dźwięku w hałaśliwym otoczeniu, np. na rozmowie z konkretną osobą na przyjęciu czy w restauracji. Ważna jest także eliminacja szumów i dźwięków pochodzących z tzw. sprzężenia zwrotnego, czyli powtórnego wzmocnienia sygnału już wzmocnionego. Wszystkie cyfrowe aparaty słuchowe zapewniają te funkcje, jednakże ich zaawansowanie technologiczne jest różne. W urządzeniach z ekonomicznej klasy cenowej są to programy podstawowe, zapewniające dobrą jakość dźwięku, ale często trzeba je samodzielnie ustawiać lub przełączać. Warto się zastanowić, czy nie będzie to zbyt uciążliwe na co dzień. W aparatach słuchowych ze średniej klasy cenowej poziom zaawansowania technologicznego jest sporo wyższy, dzięki czemu kierunkowość i redukcja dźwięków uciążliwych jest w dużej mierze zautomatyzowana, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Pełną adaptacyjność do zróżnicowanych warunków akustycznych zapewniają aparaty najdroższe. Konieczność obsługi takich urządzeń ogranicza się do niezbędnego minimum. Są to urządzenia inteligentne, samoczynnie przystosowujące się do otoczenia.

Ważne są także funkcje dodatkowe, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dla pacjentów często rozmawiających przez telefon dużym ułatwieniem jest łączność bezprzewodowa, dzięki której można wykorzystać aparat słuchowy jako zestaw słuchawkowy. Dla wielbicieli muzyki bardzo ważne są programy specjalistyczne – „Muzyka na żywo” i „Kino”, które umożliwiają odbiór specyficznych dźwięków muzycznych w sposób naturalny. Osoby często podróżujące samolotem na pewno docenią program „Komfort w samolocie”, dzięki któremu zostają całkowicie wyeliminowane przykre doznania słuchowe podczas przebywania w kabinie samolotu. Programy te są dostępne już w urządzeniach ze średniej klasy cenowej, jednakże – podobnie jak w przypadku innych funkcji – najwyższa technologia dostępna jest w aparatach z wysokiej klasy cenowej. Algorytm Audio Efficiency™ 1.0 zapewnia najlepszą koordynację i optymalizację wszystkich programów dostępnych w aparatach słuchowych. Należy o tym pamiętać, wybierając dla siebie optymalne rozwiązanie.

Oczywiście, bardzo ważny jest także stopień niedosłuchu. Przy małych i średnich ubytkach słuchu wybór odpowiednich urządzeń jest większy, gdyż w tych przypadkach nie jest konieczne bardzo silne wzmacnianie dźwięków. Z kolei przy niedosłuchu głębokim może się okazać, że do zapewnienia najlepszej jakości słyszenia niezbędne jest sięgnięcie po najbardziej zaawansowaną technologię. Wybór odpowiedniego modelu aparatu słuchowego powinien być zawsze przeprowadzany w obecności doświadczonego protetyka słuchu, który pomoże wybrać optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę zarówno stopień niedosłuchu, jak i indywidualne oczekiwania stawiane urządzeniu. W tym celu przeprowadzane są badania audioprotetyczne oraz wywiad audiologiczny. Wieloletnie doświadczenie placówek Świata Słuchu jest gwarancją jak najlepszego wyboru. Wiemy doskonale o tym, że technologia w aparatach słuchowych stale się rozwija i jesteśmy z nią na bieżąco.

Dyskrecja i styl w aparatach

Oprócz funkcjonalności aparat słuchowy musi być dopasowany także do indywidualnego stylu właściciela. Niezależnie od klasy cenowej – aparaty słuchowe mogą być dyskretne lub kolorystycznie dopasowane do sposobu ubierania się. Najmniejsze są aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe typu CIC, które zapewniają całkowitą dyskrecję. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie dla osób szukających aparatu słuchowego najmniej rzucającego się w oczy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom również aparat zauszny może być bardzo dyskretny (więcej na ten temat: Rodzaje aparatów słuchowych). Wybierając kolor obudowy w aparatach zausznych warto się jednak zastanowić, czy zamiast transparentnego nude nie wybrać koloru, który będzie podkreślał osobowość. Paleta kolorystyczna obudów i wkładek usznych jest bardzo duża, można więc popuścić wodze fantazji.

Ceny cyfrowych aparatów słuchowych są dość wysokie, jednakże jakość dźwięku, jaką zapewniają, jest nieporównanie wyższa od tej, którą gwarantowały niegdyś aparaty analogowe. Dzięki temu coraz więcej osób docenia korzyści płynące z użytkowania urządzeń nowej generacji. Trzeba pamiętać, że cyfrowe aparaty słuchowe z klasy ekonomicznej gwarantują o wiele lepsze wzmocnienie, wyższą jakość dźwięku i efektywniejszą rehabilitację słuchu niż urządzenia nieposiadające cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnałów dźwiękowych. Dzięki powszechności dofinansowań na aparaty słuchowe, ich koszt można znacznie obniżyć.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9