fbpx

Aparaty słuchowe najnowszej generacji – najwyższa jakość dźwięku

Badania przeprowadzane w Polsce nie pozostawiają złudzeń – jakieś 16% Polaków cierpi na wady słuchu o różnym stopniu natężenia. Większość

Badania przeprowadzane w Polsce nie pozostawiają złudzeń – jakieś 16% Polaków cierpi na wady słuchu o różnym stopniu natężenia. Większość z nich stanowią co prawda osoby starsze, po 60. roku życia, jednak niedosłuch jest stwierdzany również wśród dzieci i młodzieży. Zrezygnowanie z takiej formy poprawy jakości życia, jaką są aparaty słuchowe, może znacząco wpłynąć na rozwój czy wydajność w pracy zawodowej. Tym bardziej, że nowoczesne aparaty słuchowe niosą za sobą bardzo wiele korzyści.

Dlaczego warto nosić aparat słuchowy?

„Tempo rozwoju słuchowego dzieci z głębokim niedosłuchem, implantowanych we wczesnym okresie życia jest szybsze od tempa tego rozwoju u dzieci ze słuchem prawidłowym”[1]. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań. Im wcześniej wada słuchu zostanie wykryta, tym szybciej można dopasować najlepszą metodę leczenia. Również później, kiedy niedosłuch wiąże się z podeszłym wiekiem, obowiązkowo trzeba zdecydować się na któreś z nowoczesnych rozwiązań, co pozwoli na bezproblemowe wykonywanie podstawowych czynności związanych chociażby z prowadzeniem domu.
Dzieci z wadą słuchu, które nie noszą ani implantu, ani aparatu, mogą mieć spore trudności z nadążaniem za rówieśnikami. Niedosłuch zresztą często przekłada się na kompetencje społeczne i funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby głuche napotykają na różne rodzaje dyskryminacji, również w środowisku zawodowym. Wciąż utrwalają się stereotypy, że osoba niedosłysząca lub niesłysząca nie będzie tak dobrze wykonywała swoich obowiązków jak pracownik ze zdrowym, pełnym słuchem. To z kolei prowadzi do wstydu, a nawet ukrywania wady słuchu, co może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Tymczasem aparat słuchowy może stać się wybawieniem, który pozwoli nie tylko rozwijać się w naturalnym tempie, ale także nabierać pewności siebie i poprawiać relacje międzyludzkie. Najważniejsze jest, by urządzenie było dobrze dopasowane do naszych potrzeb (u osób starszych zdarza się, że konieczny jest implant ślimakowy, który daje lepsze efekty).

Aparaty słuchowe najnowszej generacji

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów aparatów słuchowych:

  • aparaty zauszne BTE – całe urządzenie jest umieszczone, jak sama nazwa wskazuje, za uchem, co pozwala na łatwą, manualną obsługę. Dźwięk dociera do narządu słuchowego dzięki specjalnej rurce i wkładce;
  • aparaty zauszne RITE – tutaj również najważniejsze elementy znajdują się za uchem, jednak słuchawka zostaje umieszczona bezpośrednio w kanale słuchowym;
  • aparaty wewnątrzuszne ITE – cała obudowa wraz z wszystkim częściami jest chowana w małżowinie usznej;
  • aparaty wewnątrzkanałowe CIC – nazywane także aparatami niewidocznymi, ponieważ mikrofon , słuchawka i wzmacniacz znajdują się w przewodzie słuchowym, dlatego urządzenie jest właściwie niewidoczne z zewnątrz.Osobom, którym trudno się przełamać i przekonać do noszenia aparatu słuchowego, szczególnie są polecane aparaty wewnątrzkanałowe oraz wewnątrzuszne, dzięki którym zyskiwany jest większy komfort noszenia. Dodatkowo takimi aparatami można sterować przy pomocy aplikacji w telefonie, co również przekłada się na dyskrecję.

Funkcje nowoczesnych aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe najnowszej generacji są bardzo często wyposażone w dodatkowe funkcje. Nie brakuje urządzeń wyposażonych w bluetooth oraz z możliwością programowania w taki sposób, by aparat dostosowywał się do wykonywanej akurat czynności. Przykładowo można go ustawić na tryb słuchania muzyki, co pozwoli bez żadnych przeszkód cieszyć się ulubionymi utworami, bez żadnych zakłóceń.

Funkcje, które możemy znaleźć w nowoczesnych aparatach słuchowych to m.in.:

  • opcja tzw. zoomu – wychwytuje dźwięki dobiegające z przodu użytkownika, dzięki czemu korzystanie z aparatu jest jeszcze bardziej efektowne, ponieważ łatwiej możemy się skupić na konkretnym źródle odgłosów;
  • redukcja szumu – aparat będzie blokował szum zarówno ten pochodzący od wiatru i innych czynników zewnętrznych (jak przejeżdżające samochody czy wentylacja), jak i szumy uszne;
  • redukcja echa – pozwala na zniwelowanie efektu odgłosu w dużych pomieszczeniach, dzięki czemu nasza uwaga nie będzie się rozpraszać. [1] Obrycka A., Lorens. A., Piotrowska A., Skarżyński H., Ocena rozwoju słuchowego dzieci z głębokim niedosłuchem, którym wszczepiono implant ślimakowy we wczesnym dzieciństwie, „Nowa Audiofonologia” 2014, t. 3, nr 5, str. 64.

Bibliografia
1. Poremski T., Szymański P., Kostek B., Aparat słuchowy a alternatywne urządzenia poprawiające słyszenie, „Otorynolaryngologia” 2018, nr 17.
2. Czyż A., Problemy komunikacyjne osób z postlingwalnym uszkodzeniem słuchu a możliwości doboru aparatów słuchowych, „Niepełnosprawność. Półrocznik naukowy” 2012, nr 7.
3. Pietralik I., Łagan S., Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju, „Aktualne Problemy Biomechaniki” 2011, nr 5.
4. Kąkol K., Kostek B., Przegląd metod przetwarzania dźwięku wykorzystywanych w aparatach słuchowych, „Zeszyty Naukowe Wydziału Elektroniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej” 2016, nr 51.
5. Antas-Jaszczuk A., Nikitin S., Zastosowanie technologii w procesie rewalidacji osób z wadami słuchu, „Student niepełnosprawny. Szkice i Rozprawy” 2014, nr 14.
6. Czajkowska-Kisil M., Niepełnosprawność słuchowa, jako przesłanka dyskryminacji, tekst opracowany na V seminarium specjalistyczne Niepełnosprawność wzrokowa, wzrokowo-słuchowa i niepełnosprawność słuchowa, jako przesłanki dyskryminacji.
7. Pietruszewska W., Jeruzal J., Durko M. i inni, Jakość życia i korzyści ze stosowania aparatów słuchowych u pacjentów >60 r.ż. w procesie kwalifikacji do leczenia implantami słuchowymi, „Otorynolaryngologia” 2015, nr 14.
8. Obrycka A., Lorens. A., Piotrowska A., Skarżyński H., Ocena rozwoju słuchowego dzieci z głębokim niedosłuchem, którym wszczepiono implant ślimakowy we wczesnym dzieciństwie, „Nowa Audiofonologia” 2014, t. 3, nr 5.

Komentarze (2)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9