Dyskretne aparaty słuchowe – czynniki wpływające na wybór niewidocznych aparatów słuchowych

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotny jest słuch w naszym codziennym życiu. Pozwala na rejestrowanie dźwięków docierających

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotny jest słuch w naszym codziennym życiu. Pozwala na rejestrowanie dźwięków docierających do nas z otoczenia, w dzieciństwie umożliwia naukę prawidłowej wymowy wyrazów, a także pomaga nam lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Człowiek jako istota społeczna czuje, jak silna jest jego potrzeba komunikowania się ze światem. Dzięki zmysłowi słuchu możemy rozwijać swoje pasje, realizować marzenia czy spełniać się zawodowo. Niestety wiele osób cierpiących na niedosłuch nie może powiedzieć tego samego. Osoby te są często stygmatyzowane i wyłączane z kręgów społecznych, a zauważalny aparat słuchowy staje się obiektem do żartów, szczególnie wśród dzieci i nastolatków. W tym artykule dowiesz się, jakimi kryteriami kierują się pacjenci przy wyborze aparatów słuchowych.

Skąd bierze się niedosłuch?

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 100 tysięcy osób w Polsce i nawet 15% społeczeństwa na całym świecie może mieć problemy ze słuchem. Często są one na tyle poważne, że uniemożliwiają prawidłową komunikację z otoczeniem.

Gdzie szukać przyczyn takiej sytuacji? Bardzo często źródłem kłopotów ze słuchem jest uszkodzenie błony bębenkowej albo kosteczek słuchowych, czego skutkiem są zaburzenia przekazywania dźwięków do ucha zewnętrznego. Niezwykle istotnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na wystąpienie niedosłuchu czy głuchoty są także uwarunkowania genetyczne.

Wielu osobom niedosłuch oraz głuchota kojarzą się jako choroby wieku podeszłego. Niestety sędziwy wiek nie jest już jedynym czynnikiem. Obecnie można zauważyć, że coraz młodsze osoby zaczynają mieć poważne problemy ze słyszeniem. Ciągle rozwijająca się infrastruktura, urbanizacje miast i wynikający z tego wszechobecny hałas mają ogromny wpływ na nasz słuch.

Niewidoczne aparaty słuchowe ‒ czynniki warunkujące ich wybór

Dopiero rozwój technologii sprawił, że osoby zmagające się z niedosłuchem mogły na nowo zacząć funkcjonować w społeczeństwie. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, bowiem dla wielu z nich bariera ta była nie do pokonania.

Wpływ społeczeństwa

Kształtowanie kompetencji społecznych dziecka jest w oczywisty sposób związane z integracją społeczną, mającą miejsce przede wszystkim w rodzinie, ale i środowisku szkolnym. Doskonale wiemy, że dziecko będzie rozwijać się lepiej, jeśli jest akceptowane w otoczeniu, w którym egzystuje.

Dzieci z uszkodzonym słuchem bardzo często mają trudności w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu relacji społecznych z rówieśnikami. Niestety równie często wstydzą się noszenia aparatu słuchowego, który jest widoczny i może stanowić powód do żartów i wyśmiewania ze strony rówieśników.

Jak wskazują badania, dzieci niesłyszące w szkolnictwie ogólnodostępnym zazwyczaj mają tylko kilkoro przyjaciół, ograniczony kontakt ze słyszącymi rówieśnikami oraz bardzo często są zwyczajnie odrzucane przez resztę grupy.

Wielkość aparatu słuchowego

Choć do tej pory nie znaleziono metody na wyleczenie niedosłuchu lub głuchoty, rozwój technologiczny aparatów słuchowych ma swoje dobre strony. Ich nieustanne udoskonalanie umożliwia zdecydowanie lepszy dobór do wymagań i preferencji pacjenta. Osoby, w tym dzieci i nastolatkowie, którzy nie chcą, aby ich aparat słuchowy został zauważony przez innych, mogą liczyć w tej kwestii na skuteczną pomoc. Obecnie istnieją dyskretne aparaty słuchowe tak małe, że nie różnią się zbytnio wielkością od ziarna kawy!

Prawidłowy dobór aparatu słuchowego

Coraz większa świadomość społeczeństwa, a także osób niedosłyszących pozwala im na jak najlepszy dobór urządzenia. Warto jednak pamiętać, że wybór aparatu słuchowego nie powinien być decyzją podejmowaną pochopnie. Aparat to rzecz osobista, która staje się integralną częścią noszącej jej osoby. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na jakikolwiek model, powinniśmy dokładnie zbadać nasz słuch.

Kolejny etap to dobór właściwego aparatu słuchowego. Jeśli nie chcesz, aby Twoi współpracownicy czy znajomi go zauważyli, warto zwrócić uwagę na niewidoczne aparaty słuchowe. Cena może się różnić w zależności od dodatkowych możliwości technicznych. Końcowym etapem, po dokonaniu prawidłowego wycisku ucha, jest dostosowanie działania aparatu do potrzeb pacjenta.

 

Bibliografia:

  1. Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003.
  2. Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, pod red. A. Mossakowska, A. Więcek, P. Błędowski, Poznań 2012.
  3. Czyż A., Problemy komunikacyjne osób z postlingwalnym uszkodzeniem słuchu, a możliwości doboru aparatów słuchowych,  w: Niepełnosprawność, opracowanie zbiorowe, Gdańsk 2012.
  4. Olempska-Wysocka M., Funkcjonowanie dziecka z wadą słuchu, w: Niepełnosprawność, opracowanie zbiorowe, Gdańsk 2012.
  5. Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9