fbpx

Jak poprawić słyszenie

Jak poprawić swój słuch? Czy potrzebuję aparatu słuchowego? Wiele osób sądzi, że nie potrzebuje aparatów słuchowych, ponieważ słyszą doskonale różne dźwięków. Ubytki słuchu bywają jednak trudne do wychwycenia. Niedosłuch rozwija się najczęściej przez wiele lat. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące problemy ze słyszeniem – nie zwlekaj i zgłoś się niezwłocznie do specjalisty!

Czy potrzebuję aparatu słuchowego

Wiele osób sądzi, że nie potrzebuje aparatów słuchowych, ponieważ słyszą doskonale różne dźwięki. Ubytki słuchu mogą być jednak trudne do samodzielnego wychwycenia. Niedosłuch rozwija się najczęściej przez wiele lat. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące problemy ze słyszeniem – nie zwlekaj i zgłoś się niezwłocznie do specjalisty!

Nie lekceważ pierwszych objawów niedosłuchu

Sporo osób z niedosłuchem twierdzi, że nie ma żadnych problemów ze słyszeniem, gdyż według nich prawidłowo odbierają wiele dźwięków. Jednakowoż, wbrew powszechnemu mniemaniu, w przypadku większości ubytków obserwuje się obniżenie jakości słyszenia, a nie głośności odbieranych dźwięków. Innymi słowy – osoba z uszkodzonym ślimakiem często słyszy wiele dźwięków normalnej głośności, przy czym nie potrafi ich poprawnie zidentyfikować, co ma bardzo duże znaczenie dla rozumienia mowy. Sytuacja ta w pewnym sensie przypomina problemy, z jakimi borykają się osoby z wadą wzroku – widzą obiekty tak samo jasno, ale zatracona zostaje ostrość widzenia. Dopiero w przypadku dużych i głębokich niedosłuchów zarówno jakość, jak i głośność odbieranych sygnałów są zaburzone. Osoby z ubytkiem słuchu nierzadko wspierają komunikację poprzez patrzenie na usta rozmówcy. Często też starają się ukryć wadę słuchu. Na aparat słuchowy decydują się zazwyczaj, gdy niedosłuch osiągnie głębokość, która uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiąże się to z koniecznością zastosowania silnych aparatów słuchowych oraz długotrwałym i żmudnym procesem rehabilitacji. Pamiętaj: jeżeli masz ubytek słuchu, nie zwlekaj z zaopatrzeniem się w aparat słuchowy!

Zbadaj swój słuch

Aby dokładnie zbadać swój słuch, musisz udać się do laryngologa, audiologa lub protetyka słuchu. Istnieje również możliwość sprawdzenia, czy masz problemy ze słuchem, poprzez test słuchu online firmy Bernafon. Po wykonaniu testu należy się skonsultować ze specjalistą.

Diagnoza

Po wykonaniu badania specjalista stwierdzi, czy Twój słuch jest w normie. Jeżeli nie jest – dokona diagnozy ubytku słuchu oraz zaleci odpowiednie leczenie lub zastosowanie aparatu słuchowego.

Co zrobić w przypadku stwierdzonego niedosłuchu

Nie zwlekaj – niezwłocznie zaopatrz się w aparaty słuchowe! Dopasowanie aparatu słuchowego do potrzeb Klienta, kształtu ucha oraz indywidualnych preferencji wymaga kilku wizyt w gabinecie protetyki słuchu. Zazwyczaj są to przynajmniej trzy spotkania, na których dokonywana jest diagnostyka słuchu, pobierany jest wycisk ucha, omawiane są oczekiwania wobec aparatów oraz następuje odpowiednie zaprogramowanie właściwości aparatów słuchowych.