fbpx

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa? Podpowiadamy!

U większości osób konieczność wykonania badań lekarskich, w tym laryngologicznych, budzi stres i niepokój. Zazwyczaj emocje te biorą się z niewiedzy, na czym polegają badania i jak wyglądają. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty u laryngologa. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Badania otolaryngologiczne to w dużej mierze metody nieinwazyjne, które nie wywołują bólu ani dyskomfortu. Ich wykonanie jest konieczne w przypadku stwierdzonych problemów ze słuchem. Przeprowadza się je również jako konsultacje medyczne oraz prewencyjnie po 55. roku życia.

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa?

W większości przypadków badania słuchu nie wymagają specjalnego przygotowania. Aby zapewnić sobie komfort podczas wizyty u laryngologa, warto przestrzegać kilku prostych zasad: wyspać się, zjeść pożywne, ale lekkostrawne, śniadanie, postarać się wyciszyć i zadbać o regularny oddech. Pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu. Podstawowe badania słuchu to:

 • Otoskopia – wykonywana jest za pomocą otoskopu, czyli wziernika emitującego światło, pozwala ocenić przewód słuchowy i błonę bębenkową.
 • Audiometria tonalna – to tak zwane badanie subiektywne, które wymaga reakcji pacjenta, pozwala na określenie progu słyszalności dźwięku.
 • Audiometria słowna – podobnie jak tonalna jest metodą subiektywną, umożliwia oceną rozumienia mowy przez pacjenta.

Są to metody nieinwazyjne i bezbolesne. Audiometrię tonalną i słowną wykonuje się w specjalnie wyciszonej kabinie. Pacjent podczas badania ma założone słuchawki, a jego zadaniem jest naciśnięcie przycisku, gdy usłyszy w nich dźwięk – w audiometrii tonalnej, a w audiometrii słownej – powtarzanie emitowanego w słuchawkach zestawu słów, zdań, sylab i logarytmów. Czas trwania każdego z tych badań to około 40 minut. Wymienione metody stosuje się, aby określić rodzaj i stopień niedosłuchu oraz dobrać odpowiednie aparaty słuchowe.

Badania, które również nie są inwazyjne, ale wymagają wprowadzenia do kanału słuchowego sondy akustycznej połączonej z mikrofonem, to:

 • Badanie emisji otoakustycznych – pozwala na określenie sprawności komórek rzęsatych znajdujących się w uchu wewnętrznym. Sonda wprowadzona do kanału słuchowego rejestruje sygnał akustyczny powstający w ślimaku usznym na skutek stymulacji słuchu dźwiękiem.
 • Tympanometria – wykonywana jest w przypadku podejrzenia wysiękowego zapalenia ucha, niedrożności trąbki słuchowej lub przerw w łańcuchu kosteczek słuchowych – młoteczka, kowadełka i strzemiączka. Trwa kilkadziesiąt sekund. Wprowadzona sonda rejestruje wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmiany ciśnienia za pomocą pompki przymocowanej do sondy.

Nieco bardziej skomplikowane badania to pomiary potencjałów słuchowych wywołanych – ABR i BERA. Metody te wykorzystuje się w celu rejestracji odpowiedzi z pnia mózgu na fale dźwiękowe. Wymagają one umieszczenia na głowie pacjenta trzech elektrod oraz nieruchomego siedzenia, warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Jak przygotować dziecko do wizyty u laryngologa

W przypadku badania laryngologicznego u dzieci niektóre metody diagnostyczne wymagają modyfikacji ze strony personelu medycznego – zobacz: Badanie słuchu u dzieci. Ponieważ stres u najmłodszych pacjentów, podobnie jak u dorosłych, wywołuje głównie niewiedza, jak przygotować się do wizyty u laryngologa oraz co będzie się podczas tego spotkania działo, warto wcześniej wytłumaczyć dziecku, na czym polegają badania i dlaczego należy je wykonać.

Pacjentów, którzy są jeszcze zbyt mali na rozmowę, trzeba otoczyć szczególną opieką i życzliwością podczas wizyty laryngologicznej, powinni im towarzyszyć rodzice. Niemowlęta najłatwiej przechodzą badania w czasie snu. Niektóre metody wymagają zastosowania krótkotrwałego znieczulenia ogólnego, np. ABR i BERA, w takim przypadku pacjent powinien być na czczo. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, personel medyczny na pewno wcześniej poinformuje rodziców. Należy też zadbać o to, aby maluchowi nie towarzyszył żaden dyskomfort np. w postaci pełnej pieluchy.

Przygotowując się na wizytę u laryngologa, warto pamiętać o tym, że na ogół przeprowadzane badania są nieinwazyjne i bezbolesne, więc nie trzeba się ich w żadnym stopniu obawiać.

 

  Bibliografia:

 1. Iwanicka-Pronicka K., Radziszewska-Konopka M., Siedlecka H., Przegląd technik diagnostycznych stosowanych w przesiewowych badaniach słuchu noworodków, „Pediatria Polska” 2007, 82(12), 951955.
 2. Kochanek K., Badania przesiewowe słuchu, „Audiologia Kliniczna”, Mediton Oficyna Wydawnicza, Łódź 2005, s. 391396.
 3. Kochanek K., Obiektywne badania słuchu u progu XXI wieku.
 4. Kochanek K., Sobieszczańska-Radoszewska Ł., Skarżyński H., Zasady i metody diagnozowania narządu słuchu u dzieci, „Audiofonologia” 2000, 17, 91103.
 5. Łuczaj J., Rogowski M., Submucosal bipolar radiofrequency therapy for treatment of turbinate hypertrophy, Otolaryngologia Polska” 2007, 61, 290294.
 6. Masalski M., Giżewski S., System diagnostyczny do obiektywnego badania słuchu metodą słuchowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego, „Przegląd Elektrotechniczny” 2009, 85(2), 4548.
 7. Pucher B., Szydłowski J., Jakubczak-Szymańska K. et al., Analiza czynników ryzyka uszkodzenia słuchu u niemowląt w materiale Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 2008–2010, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, 3, 379380.
 8. Radziszewska-Konopka M., Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Polsce organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Audiofonologia” 2002, 21, 107119.
 9. Skarżyński H., Ratyńska J., Mueller-Malesińska M. et al., Metody stosowane do badań przesiewowych słuchu u noworodków, „Audiofonologia” 1997, Xl, 139146.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9