INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

Aparaty Słuchowe Ceny | Cennik i modele aparatów słuchowych

Ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane i wahają się w granicach od 1500 do 10 000 zł. Na koszt aparatów słuchowych wpływają różne czynniki, jednak najważniejszym z nim jest jakość wyposażenia aparatu, czy wykorzystana w nim technologia przetwarzania sygnałów dźwiękowych, to właśnie od niej zależy komfort słyszenia.

Aparaty słuchowe to urządzenia bardzo mocno zaawansowane technologicznie. Z tego względu określa się je czasem mianem mikrokomputerów, gdyż podobnie jak w komputerze – najważniejszymi elementami aparatu słuchowego są procesor i oprogramowanie, które odpowiadają za jakość przetworzonego dźwięku oraz funkcje dodatkowe. Dzięki funkcjom dodatkowym możemy nie tylko prowadzić rozmowy telefoniczne za pośrednictwem systemu Bluetooth, a więc bezprzewodowo, ale także zwiększa się jakość słyszenia, gdyż zaawansowane programy do przetwarzania dźwięków całkowicie redukują nieprzyjemne sprzężenia zwrotne (Inteligentny VC), zapewniają kierunkowość, dzięki której możliwe jest zachowanie selektywności – naturalnej cechy słuchu – oraz eliminują hałasy (system RHT), a także umożliwiają właściwy odbiór muzyki, która charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami niż mowa, oraz zapewniają wiele innych udogodnień – temat ten został obszernie opisany w artykułach: Technologia w aparatach słuchowych cz. I i Technologia w aparatach słuchowych cz. II. Zaawansowanie technologiczne aparatu słuchowego decyduje o jego cenie w dużo większym stopniu niż wybrany model. Dzieje się tak, ponieważ w każdym aparacie słuchowym – niezależnie od tego, czy jest to model całkowicie wewnątrzkanałowy (CIC), wewnątrzuszny (ITC, ITE) czy też zauszny (BTE, RITE) – można wykorzystać tę samą technologię. Oczywiście, rodzaj obudowy także w jakimś stopniu wpływa na cenę, ale są to kwoty rzędu 200 zł.

Aparat Słuchowy ZerenaCeny aparatów słuchowych

Według kryterium cenowego aparaty słuchowe można podzielić na trzy klasy:

 • Ekonomiczną – od 1500 do 2500 zł
 • Średnią – od 2500 do 5000 zł
 • Wysoką – od 5000 do 10 000 zł

Klasa ekonomiczna dedykowana jest osobom z małym i średnim niedosłuchem, wymagającym, ale nieprowadzącym zbyt aktywnego trybu życia, pracującym w środowisku akustycznym o naturalnym natężeniu dźwięków – brak hałasów, ograniczona praca z dźwiękiem. Aparaty słuchowe w tej klasie cenowej zapewniają bardzo dobre wzmocnienie sygnałów oraz funkcje dodatkowe, dzięki którym jakość odbioru jest na wysokim poziomie. Dostępne w nich funkcje to:

 • mikrofon kierunkowy i wszechkierunkowy,
 • prosta redukcja hałasów i sprzężeń zwrotnych,
 • wyjście audio,
 • możliwość podłączenia systemów FM,
 • możliwość automatycznego dostosowania mikrofonów kierunkowych do środowiska akustycznego,
 • do 8 kanałów cyfrowych.

Aparaty słuchowe dostępne w klasie ekonomicznej są w pełni cyfrowe, ich dopasowanie i regulacja nie sprawiają więc większych kłopotów. Na koszt tych urządzeń składają się:

 • w aparatach wewnątrzusznych – technologia, indywidualnie zaprojektowana obudowana, dopasowana do kanału słuchowego (ok. 200 zł),
 • w aparatach zausznych – technologia, indywidualnie zaprojektowana wkładka wewnątrzuszna (ok. 60 zł).

aparat słuchowy WIN 102 Cena

Klasa średnia polecana jest osobom z każdym rodzajem niedosłuchu, prowadzącym aktywny tryb życia, ceniącym wysoki komfort i niezawodność. Aparaty dostępne w tej klasie cenowej nadają się do użytkowania w specyficznym środowisku akustycznym, gdzie występują hałasy czy też konieczna jest wysoka czułość i natychmiastowa reakcja na sygnały określonego typu. Dostępne w nich funkcje to:

 • dostosowujące się do otoczenia mikrofony kierunkowe,
 • zaawansowane programy tłumienia hałasu i sprzężeń zwrotnych,
 • system zarządzania mową,
 • intuicyjna adaptacyjność programów,
 • programy zachowujące naturalne funkcje słuchu,
 • zaawansowane przetwarzanie dźwięku gwarantujące bardzo wysoką jakość odbieranych sygnałów,
 • programy specjalistyczne: „Muzyka na żywo”, „Kino”,
 • łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami,
 • wysoka wytrzymałość – w niektórych modelach można się kąpać i nurkować,
 • do 16 kanałów cyfrowych.

Aparaty słuchowe dostępne w średniej klasie cenowej są urządzeniami wysoko zaawansowanymi pod względem wykorzystywanej w nich technologii. Na ich cenę składają się:

 • w aparatach wewnątrzusznych – technologia, indywidualnie zaprojektowana obudowana, dopasowana do kanału słuchowego (ok. 200 zł),
 • w aparatach zausznych – technologia, indywidualnie zaprojektowana wkładka wewnątrzuszna (ok. 60 zł).

Klasa wysoka, zwana też biznesową, dedykowana jest osobom wymagającym najwyższego zaawansowania technologicznego, gwarantującego zautomatyzowaną koordynację pomiędzy wszystkimi programami (Audio Efficiency™ 1.0), która podnosi efektywność działania wszystkich algorytmów zainstalowanych w urządzeniu. Aparaty słuchowe dostępne w tej klasie cenowej polecane są pacjentom prowadzącym aktywny tryb życia, ceniącym niezawodność, intuicyjne działania urządzenia, a także osobom z głębokim niedosłuchem czy też częściową głuchotą. Świetnie się sprawdzą również przy pracy z dźwiękiem, są więc polecane muzykom, czy też w wyjątkowo trudnych warunkach akustycznych, gdzie natężenie dźwięku oraz jego źródło często się zmienia. Dostępne w nich funkcje to:

 • całkowita redukcja hałasów i sprzężenia zwrotnego (Inteligentny VC),
 • wysoka jakość dźwięków wysokotonowych (Frequency Composition™) – bardzo ważna funkcja przy głębokim niedosłuchu, przebiegającym z częściową głuchotą,
 • całkowicie intuicyjne dostosowywanie funkcji przetwarzania dźwięku do otoczenia (pełna adaptacyjność),
 • synchronizacja dwuuszna – bardzo ważne przy stosowaniu aparatów słuchowych na obydwu uszach,
 • łączność bezprzewodowa na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego,
 • wysoka jakość programów specjalistycznych,
 • odbiór muzyki w naturalny sposób,
 • programy zachowujące naturalne funkcje słuchu (True Directionality™),
 • automatyczna koordynacja programów na bardzo wysokim poziomie,
 • wysoka precyzja przetwarzania sygnałów dźwiękowych,
 • najwyższa jakość wzmocnienia dźwięku,
 • łatwość dopasowania aparatu słuchowego, gwarantowana dzięki specjalistycznym programom.

Aparaty słuchowe dostępne w tej klasie cenowej są urządzeniami najbardziej zaawansowanymi technologicznie, gwarantują najwyższą jakość dźwięku – niezależnie od tego, czy jest to mowa ludzka, czy też muzyka. Dzięki swojej intuicyjności, zdolności do nauki działania w zróżnicowanych środowiskach akustycznych i inteligentnej koordynacji programów zapewniają najwyższy komfort użytkowania. Na ich cenę składają się:

 • w aparatach wewnątrzusznych – technologia, indywidualnie zaprojektowana obudowana, dopasowana do kanału słuchowego (ok. 200 zł),
 • w aparatach zausznych – technologia, indywidualnie zaprojektowana wkładka wewnątrzuszna (ok. 60 zł).

Dofinansowanie na aparat słuchowy

Dobre aparaty słuchowe, zapewniające najwyższą jakość przetwarzania dźwięku, a tym samym najwyższy komfort użytkowania, to duży wydatek. Na szczęście można się ubiegać o dofinansowanie na aparat słuchowy. Refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia przysługują wszystkim osobom ubezpieczonym, odprowadzającym składki zdrowotne. Wysokość dofinansowania zależna jest przede wszystkim od wieku beneficjenta – ustalane są osobne stawki dla osób do 26. roku życia i dorosłych po 26. roku życia. – i wielkości niedosłuchu, przyznawana kwota wynosi od 700 zł do 2000 zł na jeden aparat słuchowy oraz od 50 zł do 60 zł na wkładkę uszną. Osobne stawki dofinansowania przewidziane są w przypadku aparatów na przewodnictwo kostne, systemów wspomagających słyszenie oraz inwalidów wojennych. Osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub mające przyznaną grupę inwalidzką, mogą się ubiegać także o refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W tym przypadku kwota przyznanego dofinansowania zależna jest przede wszystkim od wysokości dochodu przypadającego na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym beneficjenta. Refundacja z PFRON-u przyznawana jest niezależnie od dofinansowania z NFZ-etu. Więcej na temat dofinansowania na aparat słuchowy można przeczytać w: Dofinansowanie na aparat słuchowy.

Jak wybrać odpowiedni model aparatu słuchowego

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego jest bardzo istotny dla zachowania najwyższego komfortu słyszenia. Aby wybrać idealne rozwiązanie dla siebie, należy się zastanowić, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest kierunkowość, gdyż funkcja ta odpowiada za selektywność, dzięki czemu możliwe jest skupienie się na konkretnym dźwięku w hałaśliwym otoczeniu, np. na rozmowie z konkretną osobą na przyjęciu czy w restauracji. Ważna jest także eliminacja szumów i dźwięków pochodzących z tzw. sprzężenia zwrotnego, czyli powtórnego wzmocnienia sygnału już wzmocnionego. Wszystkie cyfrowe aparaty słuchowe zapewniają te funkcje, jednakże ich zaawansowanie technologiczne jest różne. W urządzeniach z ekonomicznej klasy cenowej są to programy podstawowe, zapewniające dobrą jakość dźwięku, ale często trzeba je samodzielnie ustawiać lub przełączać. Zastanów się zatem, czy nie będzie to dla Ciebie uciążliwe. W aparatach słuchowych ze średniej klasy cenowej poziom zaawansowania technologicznego jest sporo wyższy, dzięki czemu kierunkowość i redukcja dźwięków uciążliwych jest w dużej mierze zautomatyzowana, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Pełną adaptacyjność do zróżnicowanych warunków akustycznych zapewniają aparaty najdroższe. Konieczność obsługi takich urządzeń ogranicza się do niezbędnego minimum. Są to urządzenia inteligentne, samoczynnie przystosowujące się do otoczenia.

Zastanów się także, jakich funkcji dodatkowych potrzebujesz. Jeśli często rozmawiasz przez telefon, na pewno dużym ułatwieniem będzie łączność bezprzewodowa, dzięki której można wykorzystać aparat słuchowy jako zestaw słuchawkowy. Z kolei jeżeli często słuchasz muzyki lub pracujesz z nią zawodowo bardzo ważne będą dla ciebie programy specjalistyczne – „Muzyka na żywo” i „Kino” – dzięki którym możliwy jest odbiór muzyki w sposób naturalny. Programy te są dostępne już w urządzeniach ze średniej klasy cenowej, jednakże – podobnie jak w przypadku innych funkcji – najwyższa technologia dostępna jest w aparatach z wysokiej klasy cenowej. Algorytm Audio Efficiency™ 1.0 zapewnia najlepszą koordynację i optymalizację wszystkich programów dostępnych w aparatach słuchowych. Należy o tym pamiętać, wybierając dla siebie optymalne rozwiązanie.

Oczywiście, bardzo ważny jest także stopień niedosłuchu. Przy małych i średnich ubytkach słuchu wybór odpowiednich urządzeń jest większy, gdyż w tych przypadkach nie jest konieczne bardzo silne wzmacnianie dźwięków. Z kolei przy niedosłuchu głębokim może się okazać, że do zapewnienia najlepszej jakości słyszenia niezbędne będzie sięgnięcie po najbardziej zaawansowaną technologię. Wybór odpowiedniego modelu aparatu słuchowego powinien być zawsze przeprowadzany w obecności doświadczonego protetyka słuchu, który pomoże ci zdecydować się na optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę zarówno stopień niedosłuchu, jak i indywidualne oczekiwania stawiane urządzeniu. W tym celu przeprowadzane są badania audioprotetyczne oraz wywiad audiologiczny.

Dyskrecja i styl w aparatach

Oprócz funkcjonalności aparat słuchowy musi być dopasowany także do naszego indywidualnego stylu. Niezależnie od klasy cenowej – wszystkie aparaty słuchowe mogą być dyskretne lub kolorystycznie dopasowane do sposobu ubierania się. Najmniejsze są aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe typu CIC, zapewniają one całkowitą dyskrecję. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie dla osób szukających aparatu słuchowego najmniej rzucającego się w oczy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom również aparat zauszny może być bardzo dyskretny, a może zaoferować o wiele więcej niż urządzenie wewnątrzuszne (więcej na ten temat: Rodzaje aparatów słuchowych). Wybierając kolor obudowy w aparatach zausznych warto się jednak zastanowić, czy zamiast transparentnego nude nie wybrać koloru, który będzie podkreślał naszą osobowość. Paleta kolorystyczna obudów i wkładek usznych jest bardzo duża, dzięki czemu naprawdę można puścić wodze fantazji i wybrać urządzenie, które będzie nas charakteryzować. Jak wskazują statystyki – coraz więcej osób wybiera ten sposób kreacji własnego wizerunku. Może więc niedługo również w przypadku aparatów słuchowych będzie można mówić o modzie na konkretny model? Wybór kolorystyki i wyglądu aparatu słuchowego należy wyłącznie do ciebie.

Ceny cyfrowych aparatów słuchowych są dość wysokie ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne, którym cechują się te urządzenia. Jednakże jakość dźwięku, jaką zapewniają, jest nieporównanie wyższa od tej, którą gwarantowały kiedyś aparatu analogowe. Dzięki temu coraz więcej osób docenia korzyści płynące z użytkowania urządzeń nowej generacji. Trzeba pamiętać, że cyfrowe aparaty słuchowe z klasy ekonomicznej gwarantują o wiele lepsze wzmocnienie, wyższą jakość dźwięku i efektywniejszą rehabilitację słuchu niż urządzenia nieoparte na cyfrowym przetwarzaniu sygnału. Dzięki powszechności dofinansowań na aparaty słuchowe, ich koszt można znacznie obniżyć. A technologia dostępna w aparatach słuchowych stale się rozwija.

Protetyk Słuchu

Autor: Robert Pakuła

Protetyk Słuchu z 17 letnim doświadczeniem. Certyfikaty i świadectwa: – Świadectwo Czeladnicze wydane przez Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu – zobacz – Certyfikat techniki badań audiologicznych wydany przez Uniwersytet medyczny w Poznaniu – zobacz – Certyfikat “szkolenie dot. Szumów Usznych” wydany przez BERNAFON POLSKA – zobacz