fbpx

Szumy uszne – Jak sobie z nimi radzić? Przyczyny, Badania, Zalecenia

  Pewnie każdy człowiek w swoim życiu miał do czynienia z dziwnymi dźwiękami i szumami wewnątrz ucha. Były one przeważnie

 

Pewnie każdy człowiek w swoim życiu miał do czynienia z dziwnymi dźwiękami i szumami wewnątrz ucha. Były one przeważnie krótkotrwałe, więc szybko o nich zapominaliśmy. Problem pojawia się wtedy, gdy szumy czy dolegliwe piski nie ustają lub też trwają długo i pojawiają się cyklicznie. Z takim problemem zmaga się już niemal 20% Polaków!

Szumy uszne nie są chorobą samą w sobie, często są następstwem jakichś większych schorzeń, ale też nie zawsze musi tak być. Szumy (piski, dudnienie, szelesty) mogą być słyszane w jednym uchu, w obu lub w głowie. Niestety szumy uszne, które nie ustają po kilkudziesięciu minutach wymagają zbadania i wizyty u lekarza, ponieważ stają się dolegliwością, z którą nasz organizm nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Problem z głowy?

Każda dolegliwość jest dla człowieka męcząca – jedna bardziej, druga mniej. Nieustające szumy uszne stają się po pewnym czasie swoistą torturą i skutecznie utrudniają, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Nie możemy skupić się w pracy, nie możemy odpocząć w domu, w związku z czym ciągle jesteśmy zestresowani i koło się zamyka. Co ciekawe, szumy uszne nie pogarszają słuchu, chociaż mogą pojawić się po funkcjonowaniu w hałaśliwym miejscu.

Szumy mogą być następstwem niektórych chorób lub zażywania niektórych antybiotyków. Może zdarzyć się też tak, że szumy uszne będą sygnałem rozwijania się niepokojących zmian w naszym organizmie. Szumy uszne mogą być spowodowane:

 • problemami z tarczycą
 • stresem
 • zmianami w kręgosłupie
 • nadciśnieniem
 • chorobami zakaźnymi

Tak naprawdę nie zbadano jednego źródła powstawania szumów usznych. Niektóre z antybiotyków przy dłuższym stosowaniu mogą wpływać na pogorszenie się słuchu, ale jest też grupa leków, która może powodować nasilające się i powtarzające się szumy uszne. Jest to m.in. gentamycyna. Oczywiście nie jest tak, że stosowanie takiego leku sprawi, iż szumy uszne zostaną z nami na zawsze. Po odstawieniu leku lub zamiany go na inny szumy powinny ustąpić.

Znajdź spokój

Jeśli szumy nie ustają lub nawracają, niezbędna jest wizyta u lekarza. Najpierw trzeba ustalić przyczynę szumów, ponieważ inne będzie leczenie szumów spowodowanych na przykład chorobą ciśnieniową, a inne spowodowanych stresem. Jeśli zaś chodzi o czas ich trwania, szumy dzielimy na ciągłe (słyszane cały czas) i okresowe (słyszane co jakiś czas, powracające).

Szumy dzielą się na subiektywne (słyszane tylko przez osobę, której problem dotyczy) oraz obiektywne (można je zarejestrować za pomogą np. stetoskopu). Te drugie należą do rzadkości, większość pacjentów zmaga się z subiektywnymi szumami.

Nie ma jednego sposobu leczenia szumów usznych. W jednym przypadku pomoże tlenoterapia, w drugim redukcja stresu i odpowiednie leki, w trzecim może pomóc nawet aparat słuchowy, wszystko zależy od diagnozy. Ważne jest, aby tych sygnałów nie lekceważyć. Niestety na ten moment nie ma jednej recepty na całkowite pozbycie się szumów usznych. Zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia, jeśli nie pomoże nam pozbyć się szumów całkowicie, to przynajmniej pomoże nam w codziennym funkcjonowaniu z nimi. 

Komentarze (2)

 • Dominik

  6 marca 2021 at 23:34

  Ja mam szumy uszne (pisk, gwizd, syczenie, itp.) od ponad 2 miesięcy. Nie było by problemów gdybym uzyskał fachową pomoc w Szpitalu (nagła utrata słuchu). To są tortury, nastawienie do życia zmienia się o 360 stopni. Trudno wytrzymać psychicznie z taką dolegliwością…zresztą ja cały czas nie dowierzam, że mnie to dotknęło…

  • Redakcja swiatsluchu24.pl

   31 marca 2021 at 10:32

   Panie Dominiku,
   proszę skontaktować się z najbliższym punktem.

   Pozdrawiamy!

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9