W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób boryka się z niedosłuchem. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na szczęście coraz częściej decydujemy się na zakup aparatu słuchowego. Aby jednak mógł on dobrze działać, potrzeba nie tylko regularnej wymiany baterii, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Jak możemy zadbać o swój aparat słuchowy?
Problemy dzisiejszych aparatów słuchowych
Współczesne aparaty słuchowe, które umożliwiają poprawę słyszenia, dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Coraz częściej też korzystamy z aparatów wewnątrzkanałowych, które w całości umieszczane są w uchu pacjenta. Ich plusem jest fakt, że stają się one praktycznie niewidoczne. Musimy jednak pamiętać, że ma to również swoje minusy.
Jeśli umieścimy całą elektronikę wewnątrz przewodu słuchowego, musimy liczyć się z tym, że może dojść do jej zawilgocenia. A stąd prosta droga do uszkodzenia aparatu słuchowego. Ponadto na dobrze dopasowanych aparatach często zbiera się woskowina oraz inne zanieczyszczenia, które musimy regularnie czyścić. Jak to zrobić?
Dbanie o aparat słuchowy – podstawowe zasady
Zwykle dbanie o aparat słuchowy kojarzy nam się wyłącznie z czyszczeniem aparatu. Aby jednak urządzenie dobrze działało, musimy również pamiętać o innych zasadach. Jakich?
Przede wszystkim z aparatu powinniśmy korzystać wyłącznie my. Za każdym razem, gdy zakładamy aparat, powinniśmy się upewnić, że zarówno nasze ręce, jak i sam aparat, są dokładnie osuszone. Nie powinniśmy w żaden sposób dopuścić do zawilgocenia aparatu. Pamiętajmy też, by obsługiwać i czyścić aparat nad miękką powierzchnią, by w razie upadku go nie uszkodzić.
Jeśli z urządzenia korzysta dziecko, przypilnujmy, by nie wkładało aparatu do ust. Oczywistym jest też fakt, że aparat ściągamy przed kąpielą.
Nie dopuśćmy do pozostawienia aparatu na słońcu lub w innym miejscu, w którym aparat narażony jest na nadmierne nagrzanie. W ten sposób łatwo uszkodzić jego delikatną elektronikę oraz baterię. Tyczy się to również suszenia włosów z założonym urządzeniem – nie zbliżajmy wówczas gorącego strumienia do aparatu.
W trosce o nasz komfort, warto zawsze mieć przy sobie zapasowe baterie do aparatu – zwłaszcza, kiedy wyjeżdżamy na dłużej.
Jak już wspomnieliśmy, na aparacie słuchowym mogą osiadać różne zabrudzenia, takie jak woskowina czy pot. Powinniśmy więc zadbać o regularne czyszczenie aparatu i wkładek usznych – przynajmniej raz w tygodniu. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych ściereczek do czyszczenia. Do pielęgnacji samych wkładek wystarczy ciepła woda z mydłem, a następnie wytarcie do sucha za pomocą miękkiej ściereczki. W sklepach znajdziemy też specjalne preparaty pochłaniające wilgoć. Wewnętrzne części wkładek możemy wysuszyć za pomocą gumowej gruszki. Warto też wkładać aparat na noc do specjalnej suszarki, która pomoże nam się pozbyć resztek wilgoci z urządzenia. Innym sposobem jest umieszczenie aparatu w suchym i przewiewnym miejscu.
Pamiętajmy też o regularnej wymianie niektórych części, np. wężyka. Obserwujmy, czy nie zmienił koloru lub nie stał się twardy. Jeśli tak, czas na jego wymianę.
Warto pamiętać o tych wszystkich zasadach w codziennej pielęgnacji i obsłudze aparatu. Dzięki temu zyskamy pewność, że urządzenie będzie działać poprawnie.
Bibliografia
Hojan Edward, Gałuszka Michał, Gołębiewski Roman, Podstawowe elementy skłądowe aparatu słuchowego, [w:] Protetyka słuchu, pod red. Edwarda Hojana, Poznań 2017, s. 415-438.
Prożych Anna, Radziszewska-Konopka Marzanna, Zasady obsługi aparatów oraz pielęgnacji aparatów i wkładek usznych, [w:] Dźwięki marzeń. Poradnik dla rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z wadą słuchu, s. 34-37.
https://www.youtube.com/watch?v=yXUOicPo7Qc