INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

W certyfikowanych poradniach Świata Słuchu wykonujemy szereg specjalistycznych badań obiektywnych i subiektywnych, dzięki którym możliwa jest pełna diagnostyka ubytków słuchu – zarówno u osób dorosłych i starszych, jak i u najmłodszych. Nowoczesny sprzęt audiometryczny, na którym pracujemy, zdecydowanie ułatwia i skraca proces doboru odpowiedniego aparatu słuchowego.

Bezpłatne badania słuchu

Wypełnij poniższe pola, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

Zapytanie o bezpłatne badanie słuchu

13 + 8 =

Badania słuchu - przedstawiciel Medyczny Plus Gdańsk

BADANIA SŁUCHU RODZAJE – Nasza oferta obejmuje następujące badania:

Audiometria tonalna
Audiometria słowna
Audiometria impedancyjna (odruchy mięśnia strzemiączkowego i błony bębenkowej)
Badanie parametrów szumu
Badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR, BERA)
Otoskopia
Otoemisja akustyczna TEAOE, DPOAE
Próby nadprogowe:

  • Langenbecka
  • SISI
  • Test Sullivana

Tympanometria

Audiometria tonalna

Dzięki wykorzystaniu tonów prostych umożliwia określenie stopnia ubytku słuchu dla poszczególnych częstotliwości. Jest to metoda subiektywna, gdyż wymaga reakcji pacjenta. Badanie słuchu wykonuje się w specjalnie wyciszonej kabinie. Pacjentowi zakłada się słuchawki, a jego zadaniem jest naciśnięcie przycisku po usłyszeniu dźwięku. Wynik audiometrii tonalnej prezentowany jest na wykresie w postaci krzywych, zwanych audiogramami, które określają wielkość niedosłuchu. Badanie trwa około 30 minut, można je przeprowadzać u dorosłych i dzieci. (Więcej na temat badań słuchu u dzieci: Badanie słuchu u dzieci).

Audiometria słowna

Pozwala na określenie poziomu rozumienia mowy poprzez wyznaczenie najcichszego zakresu dźwięków, w którym badany słyszy i rozpoznaje konkretne wyrazy. Podobnie jak audiometria tonalna badanie przeprowadzane jest w wyciszonej kabinie. Jest to metoda subiektywna – pacjent zakłada słuchawki, w których słyszy zestawy słów, zdań, sylab i logarytmów. Jego zadaniem jest powtarzanie całych zestawów. Badanie trwa około 40 minut, można je wykonywać u dorosłych i dzieci od około 6. roku życia.

Audiometria impedancyjna

Obejmuje tympanometrię, pomiar podatności błony bębenkowej oraz akustycznej podatności układu przewodzącego ucha i rejestrację odruchów z mięśni śródusznych, tj. mięśnia strzemiączkowego i napinacza błony bębenkowej.

Badanie parametrów szumu

Jest metodą subiektywną pozwalającą określić parametry akustyczne szumów – wysokość, natężenie i maskowanie. Badanie wykonuje się za pomocą słuchawek.

Badania potencjałów słuchowych wywołanych (ABR, BERA)

Są to metody specjalistyczne, obiektywne, pozwalające na rejestrację fal mózgowych wytwarzanych przez pień mózgu (ABR) oraz potencjałów wywołanych z pnia mózgu (BERA) w wyniku stymulacji dźwiękiem. Obydwa badania słuchu wykonuje się w wyciszonym pomieszczeniu, za pomocą słuchawek oraz elektrod umieszczanych na głowie pacjenta. Są to metody bardzo przydatne przy doborze aparatu słuchowego (ABR) oraz określaniu miejsca uszkodzenia słuchu (BERA). Badania te trwają około godziny.

Otoskopia

Umożliwia ocenę uszkodzeń fizycznych powstałych w obrębie przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Badanie trwa kilka minut, wykonuje się je za pomocą urządzenia zwanego otoskopem, emitującego światło, które umożliwia dokładne obejrzenie ucha zewnętrznego. Jest to metoda obiektywna.

Otoemisja akustyczna TEAOE, DPOAE

Umożliwia ocenę sprawności komórek rzęsatych znajdujących się w uchu wewnętrznym. Badanie polega na stymulacji słuchu dźwiękiem i rejestracji – za pomocą sondy mikrofonowej wprowadzanej do kanału słuchowego – sygnału akustycznego powstającego w ślimaku usznym. Otoemisję akustyczną należy poprzedzić oceną stanu ucha środkowego, gdyż jakakolwiek patologia w uchu środkowym może uniemożliwić wykonanie badania lub zakłócić jego wynik. Jest to badanie bezbolesne, wykonywane w specjalnie wyciszonej kabinie.

Próba Langenbecka (Audiometria w szumie)

Pozwala na wyznaczenie progów słyszenia tonów czystych w obecności szumu białego na poziomach głośności kolejno: 0, 10, 20, 30, 40 dB SL (ponad próg). Jest to badanie subiektywne umożliwiające zdiagnozowanie uszkodzeń ślimakowych i pozaślimakowych.

Próba nadprogowa SISI (Short Increment Sensivity Index)

Metoda subiektywna, polegająca na prezentacji osobie badanej za pomocą słuchawek tonu ciągłego o częstotliwości 1000 Hz i głośności na poziomie 20 dB SL (ponad próg). Co pewien czas głośność dźwięku jest krótkotrwale zwiększana o 1 dB. Badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia wystąpienia uszkodzeń w obrębie ślimaka usznego.

Test Sullivana

Umożliwia ocenę ruchomości strzemiączka, co jest użyteczne przy diagnozowaniu otosklerozy. W celu przeprowadzenia testu wykonuje się badanie audiometryczne na przewodnictwo kostne względne i bezwzględne.

Tympanometria

Pozwala rejestrować wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. Badanie polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego sondy akustycznej połączonej z mikrofonem oraz pompką zwiększającą ciśnienie w uchu pacjenta. Jest to metoda obiektywna, niewymagająca reakcji pacjenta. Wynik tympanometrii jest bardzo przydatny w procesie doboru aparatu słuchowego, a także w przypadku podejrzenia wysiękowego zapalenia ucha, niedrożności trąbki słuchowej oraz przerw w łańcuchu kosteczek słuchowych. Badanie jest bezbolesne, trwa kilkadziesiąt sekund i można je stosować u pacjentów w każdym wieku.

Infolinia

+48 (42) 298 55 55

Partnerzy:
Bernafon Polska

Ważne linki:
NFZ
MZ

 

Nasze oddziały

Napisz do nas

10 + 8 =