Jakie są najczęstsze przyczyny ubytków słuchu?
Wyróżnia się wiele przyczyn ubytków słuchu. Niedosłuchy najczęściej są powodowane przez szkodliwe czynniki zewnętrzne (hałas, substancje toksyczne itp.). Są one również nieuniknionymi następstwami starzenia się organizmu. Część ubytków słuchu może wynikać z wad genetycznych.
Najczęstsze przyczyny wad słuchu to:
- hałas zewnętrzny – zarówno długotrwały (np. w miejscu pracy), jak i impulsowy (wystrzały, wybuchy itp.), głośne słuchanie muzyki,
- starzenie się organizmu,
- substancje ototoksyczne (np. niektóre leki),
- w rzadkich sytuacjach
- stres,
- wady genetyczne,
- stany zapalne w obrębie ucha środkowego,
- mechaniczne urazy głowy,
- korek woskowinowy, ciała obce w kanale słuchowym.
Jak częste są ubytki słuchu?
Ubytki słuchu zdarzają się częściej niż myślisz. Rozważ poniższe fakty…
- Około 300 milionów ludzi na całym świecie ma ubytki słuchu.
- Stan naszego słuchu pogarsza się wraz z wiekiem: 18% ludzi między 65. a 74. rokiem życia i 35% powyżej 75. roku ma znaczące ubytki słuchu.
- W przypadku 90% ubytków słuchu zastosowanie mają aparaty słuchowe; w przypadku 10% niedosłuchów korzyści może przynieść interwencja medyczna (leki, operacje).
- Mniej niż 5% osób, które mogłyby na tym skorzystać, używa aparatów słuchowych!
- Średnio 15-20% pracowników w rejonach przemysłowych jest regularnie narażane na hałas powyżej 80 decybeli, to znaczy, że przekroczone są normy głośności, powyżej których istnieje ryzyko uszkodzenia słuchu.
Jak mogę stwierdzić, czy mam problemy ze słuchem?
Jeśli doświadczasz jednego lub więcej z przedstawionych poniżej symptomów, prawdopodobnie masz ubytek słuchu. W takiej sytuacji niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
- Problemy ze słyszeniem wysokich dźwięków, takich jak głosy kobiece i dziecięce lub śpiew ptaków.
- Wydaje Ci się, że ludzie mówią niewyraźnie.
- Często musisz się wysilać, aby zrozumieć, co mówią inni.
- Już nie słyszysz tykania swojego zegarka lub/i kapania wody.
- Masz problem ze zrozumieniem głosów z daleka, np. na koncercie, w teatrze lub kościele.
- Masz problem z usłyszeniem dźwięków z telewizora oraz radia.
- Trudno Ci usłyszeć dzwonek telefonu.
- Masz kłopoty ze zrozumieniem mowy, gdy znajdujesz się w grupie albo gdy przeszkadza Ci szum otoczenia, np. podczas zgromadzeń lub w korku ulicznym.
- Unikasz zebrań i podobnych sytuacji, podczas których mógłbyś się czuć zakłopotany z powody słabego rozumienia innych.
- Musisz często prosić innych o powtarzanie tego, co przed chwilą powiedzieli.
- Twoja rodzina i przyjaciele wspominają, że możesz mieć problemy ze słuchem.
Który aparat słuchowy jest dla mnie najlepszy?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wykonać szczegółowe badania słuchu oraz przeprowadzić tzw. wywiad audiologiczny. Na podstawie tych danych można precyzyjnie wskazać optymalne dla Ciebie rozwiązanie. W tym celu należy udać się do wyspecjalizowanego protetyka słuchu. Musisz pamiętać, że żaden aparat słuchowy nie przywróci Ci naturalnych zdolności słuchowych w 100%. Jednakże dzisiejsze aparaty cyfrowe są w stanie przywrócić większość funkcji słuchu. Pamiętaj, że tylko poprawnie dobrany i dostosowany aparat słuchowy zapewni Ci pełne zadowolenie. Dopasowanie powinien przeprowadzić wyspecjalizowany audioprotetyk.
Czy muszę nosić aparat słuchowy przez cały czas?
Nie. Samodzielnie decydujesz, kiedy używasz swojego aparatu słuchowego. Pamiętaj jednak, że im systematyczniej jest on stosowany, tym lepsze rezultaty daje rehabilitacja słuchu. Przyzwyczajenie się do aparatu słuchowego trwa pewien okres czasu. Im częściej będziesz go zakładać, tym szybciej się do niego przyzwyczaisz, a w końcu – zupełnie zapomnisz, że masz go na uchu. Jak powiedział Emerson: “Zadanie, które robimy, idzie nam lepiej nie dlatego, że stało się łatwiejsze, tylko dlatego że nasza zdolność, by je wykonać, się poprawiła ”.
Czy użytkownicy rzeczywiście potrafią opisać różnice pomiędzy aparatem cyfrowym a analogowym?
Zdecydowanie tak! To jakby porównać dźwięki z płyty gramofonowej (analogowej) i nowoczesnej płyty kompaktowej (cyfrowej). Dźwięk z płyty kompaktowej jest nieporównywalnie czystszy i bardziej naturalny. Tak samo jest w przypadku cyfrowych aparatów słuchowych. Obecnie modele analogowe stosuje się tylko w przypadku użytkowników, którzy przywykli do analogowego brzmienia aparatu.
Mój głos brzmi dziwnie, kiedy noszę aparat
Jest to zupełnie normalne. Po prostu przez lata niedosłuchu zapomniałeś, jak brzmi Twój własny głos. Po jakimś czasie użytkowania aparatu przyzwyczaisz się do brzmienia swojej mowy. Możliwe, że przed założeniem aparatu mówiłeś głośniej z powodu ubytku słuchu. Teraz możesz już zacząć mówić ciszej. Pamiętaj, że aparaty z systemem dopasowania otwartego (OpenFit) gwarantują najbardziej naturalne brzmienie Twojej mowy.
Skąd mam wiedzieć, które funkcje są dla mnie ważne?
Pewne funkcje aparatów słuchowych (takie jak np. kierunkowość) są użyteczne prawie dla każdej osoby z ubytkami słuchu (w rzeczywistości, niektórzy ludzie z normalnym słuchem także mogą na nich skorzystać). Inne funkcje dedykowane są określonym typom niedosłuchu. Kierunkowość pozwala aparatom słuchowym lepiej odbierać dźwięk z przodu niż z innych kierunków i dlatego funkcja ta polepsza rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu. Jest więc pożądana w przypadku każdego niedosłuchu. Przydatność innych funkcji zależy od rodzaju ubytku oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli jesteś melomanem, z pewnością dobrym wyborem będzie aparat posiadający tzw. program muzyczny (np. Verite, Veras). Jeśli zależy Ci na całkowicie automatycznym funkcjonowaniu aparatu, powinieneś się zdecydować na urządzenie z systemami adaptacyjnymi (np. Neo, Pronto, Avanti, Prio, Brite, Icos, Verite, Veras) itp. Twój audioprotetyk zaproponuje Ci optymalne rozwiązanie.
Jak długo trwa przyzwyczajanie się do aparatu słuchowego?
Jak tylko zaczniesz używać aparatu słuchowego, zauważysz zmiany w słyszeniu, a Twoja zdolność do zrozumienia, co mówią inni, się poprawi . Na początku daj sobie trochę czasu, aby się przyzwyczaić do aparatu słuchowego. Jak tylko Twój mózg nauczy się identyfikować i interpretować nowe dźwięki, będziesz zwracać coraz mniejszą uwagę na swój aparat, a tym samym – zaczniesz odczuwać coraz więcej korzyści z jego stosowania.
Co powinienem zrobić, jeśli mój aparat słuchowy nie działa?
Pierwsze, co powinieneś zrobić, gdy Twój aparat słuchowy przestanie działać, to zajrzeć do instrukcji użytkownika. W instrukcji znajdziesz wskazówki, jak postępować w przypadku, kiedy aparat „milczy”. Całkiem możliwe, że przyczyną dysfunkcji jest zatkanie (np. woskowiną) wyjścia aparatu słuchowego – w tym przypadku wystarczy je przeczyścić za pomocą (dostarczanych z aparatem) akcesoriów do pielęgnacji. Możliwe też, że wyczerpała się bateria, aparat jest zupełnie wyciszony lub włączona jest cewka telefoniczna. Jeżeli sprawdziłeś te możliwości, a aparat w dalszym ciągu nie działa prawidłowo – skontaktuj się ze swoim protetykiem słuchu.