fbpx

Baterie do aparatów słuchowych – rodzaje

  Bateria w aparacie słuchowym jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi jego źródło zasilania. Każdy użytkownik aparatu, musi wiedzieć, jaki tym

 

Bateria w aparacie słuchowym jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi jego źródło zasilania. Każdy użytkownik aparatu, musi wiedzieć, jaki tym potrzebny jest do posiadanego przez niego modelu. Baterie należy kupować w poradniach audiologicznych – tak jest najtaniej i najpewniej.

W aparatach słuchowych nowej generacji można stosować tylko baterie cynkowo-powietrze. W przeciwieństwie do litowych, srebrowych czy miedzianych zapewniają one stałe napięcie w czasie całego cyklu rozładowywania. Cyfrowe aparaty słuchowe są wrażliwe na skoki napięcia – użycie niewłaściwej baterii może się zatem źle skończyć.

Rodzaje baterii do aparatów słuchowych

O tym, jaki typ baterii jest potrzebny do aparatu słuchowego, decyduje jego model. W Polsce dostępne są cztery typy: 10, 312, 13 i 675. Oprócz oznaczenia liczbowego każdy typ wyróżniony jest także innym kolorem. Sprawdź w tabeli, jaka bateria jest odpowiednia do Twojego aparatu słuchowego.

Typ

Kolor

Modele aparatów słuchowych

Właściwości

10 Żółty Wewnątrzkanałowe – Bardzo małe (średnica: 5,8 mm, wysokość: 3,6 mm, waga: 0,3 g)

– Napięcie: 1,4 V

312 Brązowy Wewnątrzuszne i zauszne – Niewielkie rozmiary (średnica: 7,9 mm, wysokość: 3,6 mm, waga: 0,5 g)

– Napięcie: 1,4

13 Pomarańczowy Zauszne – Niewielkie rozmiary (średnica: 7,9 mm, wysokość: 5,4 mm, waga: 0,8 g)

– Napięcie: 1,4

675 Niebieski Zauszne – Nieco większe rozmiary (średnica: 11,6 mm, wysokość: 5,4 mm, waga: 1,9 g)

– Napięcie: 1,4

– Zapewniają największe wzmocnienie dźwięku

Cechy baterii do aparatów słuchowych

Baterie cynkowo-powietrzne, przeznaczone do stosowania w aparatach słuchowych, wyróżniają się specyficznymi cechami. Należą do nich:

Długa żywotność – dzięki zdolności do magazynowania energii zapewniają dużą jej gęstość, a co za tym idzie – są bardzo wydajne, wystarczają nawet do 3 tygodni.

Długa data ważności – baterie do aparatów słuchowych można przechowywać nawet kilka lat i nie tracą one na swojej jakości, pod warunkiem że nie są zdjęte plomby zabezpieczające, po zdjęciu plomb baterie się rozładowują, nawet jeśli nie są używane.   

Zdolność do pracy w szerokim zakresie temperatur – od -10 do 50 stopni Celsjusza.

Stałe napięcie prądu – w czasie całego cyklu zapewniają stałe napięcie, bez ryzyka skoków, dzięki czemu nie trzeba się obawiać uszkodzenia aparatu słuchowego.

Niewielki rozmiar – cecha ta sprzyja miniaturyzacji urządzeń rehabilitujących i wspomagających słuch.

Brak możliwości ładowania – nie są to akumulatory, nie ma więc możliwości ich ponownego naładowania.

Napięcie – 1,4 V.

Pojemność – 90–650 mAh.

Producenci baterii do aparatów słuchowych

W polskich poradniach audiologicznych można dostać baterie takich producentów, jak:

Duracell
Energizer
Panasonic
Renata Maratone
Rayovac (Varta)
Siemens

Najbardziej wydajne są baterie do aparatów zausznych. Oznaczenia kolorystyczne baterii u wszystkich producentów są takie same, nie musisz więc pamiętać typu baterii – wystarczy, jak zapamiętasz, jaki kolor pasuje do Twojego aparatu słuchowego.

Komentarze (1)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9