Cierpisz na zaburzenia słuchu? Udaj się do specjalisty

  Jeśli coraz częściej wydaje Ci się, że ludzie wokół Ciebie mówią niewyraźnie, to znak, że czas zasięgnąć porady specjalisty.

 

Jeśli coraz częściej wydaje Ci się, że ludzie wokół Ciebie mówią niewyraźnie, to znak, że czas zasięgnąć porady specjalisty. Profesjonalny protetyk słuchu wykona potrzebne badania, postawi diagnozę, a w razie potrzeby – pomoże Ci wybrać aparat słuchu i zaprogramuje go zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Zmysły służą nam do komunikowania się ze światem. Niestety, wraz z wiekiem lub na skutek różnych chorób i urazów zmysły tracą swoją czułość. Dlatego też gorzej widzimy i zaczynamy niewyraźnie słyszeć. Na szczęście jest na to sposób – nowoczesne aparaty słuchowe, które gwarantują dyskrecję oraz najwyższej jakości dźwięk, przetwarzany cyfrowo. Dobór aparatu słuchowego to proces dość skomplikowany, który w profesjonalnym gabinecie audiologicznym zajmuje około trzech wizyt i obejmuje specjalistyczne badania, pobranie odlewu ucha bądź kanału słuchowego oraz zaprogramowanie urządzenia.

Jak rozpoznać zaburzenia słuchu?

Niedosłuch wcale nie objawia się w sposób oczywisty. Zazwyczaj pierwsze problemy dotyczą podstawowych zdolności słuchu – do słyszenia przestrzennego, selektywnego oraz dużej rozdzielczości. Dzięki nim jesteśmy w stanie rozmawiać w miejscu, w którym źródeł dźwięku jest dużo, bez problemu rozumiemy głos pochodzący z odbiorników – np. z telefonu, telewizora czy radia – oraz słyszymy ze stosunkowo dużej odległości. Gdy ubytki słuchu zaczynają się rozwijać, najczęściej problemy dotyczą właśnie słyszenia przestrzennego i selektywnego. Jako pierwsze objawy niedosłuchu wymienia się:

– wrażenie, że ludzie mówią coraz bardziej niewyraźnie – dotyczy to głównie kobiet i dzieci, ponieważ najpierw przestajemy różnicować wysokie tony;

– brak zrozumienia mowy pochodzącej z odbiorników;

– męczenie się przy rozmowach – ze względu na konieczność mocnego skupiania się na nich;

– niesłyszenie odgłosu kapiącej wody;

– pojawienie się szumów usznych bądź pisków;

– niesłyszenie dźwięku pochodzącego z dużej odległości;

– trudność w skupieniu się na rozmowie w hałaśliwym miejscu, np. na chodniku.

Jeśli zauważasz u siebie te objawy – nie zwlekaj, zapisz się na wizytę do poradni audiologicznej. W większości placówek rekomendowanych przez Świat Słuchu pierwsza wizyta jest bezpłatna. Niedosłuch rozpoznany odpowiednio wcześnie można powstrzymać przed dalszym rozwojem, stosując aparaty słuchowe nowej generacji.

Jak leczyć zaburzenia słuchu?

Sposób leczenia problemów ze słuchem zależy od ich przyczyny. Niekiedy niedosłuch wymaga interwencji chirurgicznej bądź leczenia farmakologicznego. Najczęściej jednak (90% przypadków) spowodowany jest zanikaniem rzęsek w ślimaku usznym. W tej sytuacji jedynym sposobem na odzyskanie sprawnego słuchu są aparaty słuchowe. Właściwe rozpoznanie jest zatem bardzo istotne w leczeniu niedosłuchu, dlatego tak ważne jest, żeby wybrać doświadczonego i profesjonalnego protetyka, który będzie miał możliwość wykonania potrzebnych badań, takich jak otoskopia, audiometria tonalna, audiometria słowna, tympanometria czy audiometria impedancyjna.

Pamiętaj – niedosłuch nie jest wyrokiem, w dzisiejszych czasach można z nim normalnie funkcjonować. Nowoczesne aparaty słuchowe są powszechnie dostępne i niezwykle dyskretne.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9