Dzięki odpowiednim zabiegom higienicznym i konserwacji Twój aparat słuchowy będzie mógł prawidłowo służyć przez wiele lat. Codzienne czyszczenie urządzenia trwa tylko kilka minut, a zapewni Ci najwyższą jakość dźwięku.
Czyszczenie aparatu słuchowego ma na celu nie tylko przedłużenie jego działania, ale również dbałość o własną higienę. W uchu wytwarzana jest woskowina, zbiera się tam również kurz i brud z zewnątrz. Zanieczyszczenia te osiadają na elementach aparatu słuchowego, stając się doskonałym środowiskiem dla bakterii i wirusów. Regularna konserwacja urządzenia wspomagającego słuch daje gwarancję właściwego odbioru dźwięków, bez szumu czy trzasków, a użytkownikom – zdrowie i komfort.
Oto praktyczne porady, jak zadbać o swój aparat słuchowy.
1. Codzienne czyszczenie
Kiedy danego dnia kończymy używać aparat słuchowy, należy jego elementy wyczyścić suchą ściereczką. Można również używać specjalnego płynu do dezynfekcji lub chusteczek nawilżanych przeznaczonych do czyszczenia aparatów słuchowych, ale nie poleca się stosować tych środków codziennie. W przypadku aparatów wewnątrzusznych należy dokładnie wytrzeć obudowę, a przy aparatach zausznych dodatkowo słuchawkę.
2. Usuwanie woskowiny
Woskowina zatykająca mikrofon lub słuchawkę powoduje zły odbiór dźwięku, a w dalszej perspektywie – trwałe uszkodzenie aparatu. Woskowinę lub inne zabrudzenia należy usuwać z elementów aparatu codziennie za pomocą specjalnej szczoteczki. Akcesoria do pielęgnacji znajdziesz u swojego protetyka. Szczoteczka delikatnie i skutecznie usunie nieczystości, wnikając we wszystkie zakamarki maleńkiego urządzenia.
3. Osuszanie
W uchu panuje wilgotne środowisko i w takim właśnie działa aparat słuchowy. Dlatego usuwanie wilgoci jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Osuszanie aparatu suszarką lub na kaloryferze może trwale zepsuć aparat! Do osuszania systemów wspomagających słuch służą specjalne kapsułki higroskopijne, które umieszcza się razem z aparatem w szczelnie zamkniętym pudełku. Tabletka skutecznie pochłania wilgoć z dźwiękowodu oraz wkładki słuchowej.
Do wstępnego ususzenia oraz wentylacji można użyć gruszki z metalowym zakończeniem, która precyzyjnie wydmucha krople wody z urządzenia.
4. Czyszczenie wkładek usznych
Gdy korzystasz z aparatu zausznego z wkładką , musisz zaopatrzyć się w tabletki do mycia wkładek. W pojemniku lub szklance z letnią wodą należy rozpuścić tabletkę i do roztworu włożyć wkładkę na 15–20 minut. Po rozpuszczeniu zanieczyszczeń wkładkę należy opłukać. Mycie wkładki usznej należy wykonywać raz w tygodniu.
Ważne
- Pamiętaj, aby przed myciem i osuszaniem wyjąć baterie z aparatu.
- Jeżeli urządzenie wyposażone jest w filtr przeciwwoskowy, należy go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
- W przypadku korzystania z aparatów zausznych silikonowych nasadek nie należy myć, ale wymieniać na nowe raz w miesiącu dla zachowania właściwej higieny.
- W razie wątpliwości lub pytań warto skonsultować się ze swoim protetykiem lub fachową obsługą sklepu, którzy podpowiedzą, jak zadbać o aparat słuchowy i jakie akcesoria do pielęgnacji wybrać.
przemyysaw
24 maja 2018 at 08:41polecam jako uzulełnjenje filmik: https://plus.google.com/104295773967466203346/posts/7U7PqAg4Duw
lub: https://youtu.be/acQ8m77ViQ8