Jaki aparat słuchowy dla seniora?

Problemy ze słuchem stają się tak powszechne, że mogą dotknąć każdego z nas. Nieważne w jakim jesteśmy wieku – badania

Problemy ze słuchem stają się tak powszechne, że mogą dotknąć każdego z nas. Nieważne w jakim jesteśmy wieku – badania przesiewowe u noworodków potwierdzają tę tezę. Ubytek słuchu nie jest domeną osób starszych, doświadczonych życiem, choć oczywiście odsetek osób niedosłyszących czy całkowicie pozbawionych słuchu jest większy wśród osób starszych.

W czasach, w których żyjemy problemy ze słuchem nie są wyrokiem, podczas którego tylko czekamy, aż słuch zaniknie nam całkowicie. Dzisiejsza medycyna pozwala nam na radość z życia nawet w przypadku poważnego ubytku słuchu. To wszystko dzięki aparatom słuchowym.

Jaki aparat będzie najlepszy dla seniora, dla którego to jedyne wyjście, aby móc wciąż cieszyć się pełnią życia mimo ubytku słuchu? Z pozoru pytanie wydaje się proste, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest.

Aparat słuchowy a refundacja

Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, o czym niejednokrotnie na naszych łamach wspominaliśmy – Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje częściową refundację na zakup aparatu słuchowego. To bardzo ważna informacja w kontekście zakupu tego urządzenia. Więcej na ten temat piszemy w naszym osobnym artykule.

Funkcje aparatu słuchowego

Brzmi to banalnie, ale wybór aparatu słuchowego zależy od tego, jakie jego funkcje będą nam przydatne, a które mniej. Rzecz nabiera jeszcze większej wagi gdy przychodzi do wyboru aparatu dla dziecka lub osoby starszej. Wiadomo, że osoby dorosłe w kwiecie wieku łatwiej przyswoją wszystkie nowoczesne funkcje i nowinki techniczne.

Równie ważny będzie dobór aparatu pod względem ubytku słuchu. Aparaty z innej półki będą służyć nam w przypadku np. częściowego ubytku, a jeszcze inne będą potrzebne, gdy ubytek ten – szczególnie u osób starszych – jest już znaczny.

Aparaty można podzielić na te wewnątrzkanałowe i zauszne. Osobom starszym zdecydowanie poleca się te drugie, bowiem są one łatwiejsze w obsłudze (zdejmowanie, zakładanie) niż te dokanałowe.

Konsultacje najlepszym sposobem

Mimo iż wspomnieliśmy na wstępie, że aparaty słuchowe są coraz to bardziej powszechne, to nie jest to typ urządzenia, który można z miejsca wybrać samemu, jak na przykład telefon komórkowy. Szczególnie jeśli chodzi o seniorów, warto na początku skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, który nie tylko pomoże wybrać najbardziej odpowiedni aparat, ale również przeprowadzi badania słuchu, aby poznać stopień naszego niedosłuchu i doradzić przy wyborze aparatu.

W Polsce istnieje wiele wykwalifikowanych sklepów medycznych oferujących takie usługi.

Wybór aparatu słuchowego to proces taki sam jak w przypadku zakupu innego sprzętu medycznego, ale wciąż wiele zależy od naszych preferencji. Jedni będą chcieli mieć aparat bardziej dyskretny, inni zaś nie będą przywiązywać zbytniej uwagi do tego aspektu. Aparat słuchowy musi być dostosowany do naszego słuchu i skuteczny. Bez tego ani rusz.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9