Jak otrzymać refundację na aparat słuchowy w kilku prostych krokach

  Pytania o to, czy jest możliwa refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup aparatu słuchowego należą do tych częstych. Odpowiedź

 

Pytania o to, czy jest możliwa refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup aparatu słuchowego należą do tych częstych. Odpowiedź brzmi: tak, w Polsce jest możliwe otrzymanie refundacji na zakup aparatu słuchowego. Dotyczy to zarówno osób do 26. roku życia, jak i starszych, chociaż wtedy zmienia się wartość dofinansowania.

Kiedy możemy ubiegać się o refundację?

Jeśli mamy stwierdzony niedosłuch to wystarczy, aby ubiegać się o refundację aparatu słuchowego. Jest tylko jeden warunek – stopień utraty słuchu u dziecka (lub osoby przed ukończeniem 26. roku życia) wynosi 30 dB HL lub 40 dB HL, jeśli mówimy o osobie dorosłej.

Refundacja nie przypada nam co miesiąc albo co roku. O dofinansowanie na zakup aparatu słuchowego możemy ubiegać się w Narodowym Funduszu Zdrowia raz na 3 lata, jeśli nie ukończyliśmy 26 lat i raz na 5 lat, jeśli mamy powyżej 26 lat.

Refundacja – ile dołoży nam NFZ?

Kwoty refundacji są różne. I znowu, dziecko lub osoba, która nie ukończyła 26. roku życia może otrzymać dofinansowanie w kwocie 2000 złotych. Osoby dorosłe (powyżej 26. roku życia) mogą liczyć na refundację mniejszej kwoty – w tym wypadku będzie to 700 złotych.

4 proste kroki do otrzymania refundacji

1. Najpierw wykonaj badanie słuchu

Znajdź zaufanego protetyka słuchu i złóż wizytę w jego gabinecie. Możesz również odwiedzić jeden z wykwalifikowanych sklepów medycznych, które oferują bezpłatne badanie słuchu wykonywane właśnie przez takiego wykwalifikowanego specjalistę. Niestety refundacji na aparat nie otrzymasz, jeśli nie stwierdzisz, czy rzeczywiście ubytek słuchu jest na tyle poważny, aby się o nią ubiegać.

2. Odwiedź lekarza, który skieruje cię na badanie do specjalisty

Lekarz pierwszego kontaktu po wykonaniu wywiadu wystawi takie skierowanie do odpowiedniego specjalisty, a Ty mając takie skierowanie będziesz mógł się zarejestrować.

3. Udaj się na wizytę do specjalisty

Gdy już laryngolog lub inny lekarz (np. otolaryngolog) potwierdzi badanie słuchu, które zabrałeś ze sobą na wizytę i stwierdzi, że rzeczywiście aparat słuchowy będzie dobrym rozwiązaniem, wtedy powinieneś otrzymać tzw. zlecenie na zakup takiego produktu medycznego.

4. Z tym zleceniem udajesz się do regionalnego oddziału NFZ


w którym otrzymasz potwierdzenie otrzymania refundacji na aparat słuchowy. Wtedy pozostaje Ci już tylko z takim dokumentem w ręku udać się do dobrego sklepu medycznego z protetyką słuchu, aby specjaliście pomogli w wyborze sprzętu i dopasowali aparat słuchowy.

Refundacja dla osób niepełnosprawnych

Jeśli dodatkowo posiadamy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności możemy ubiegać się o dofinansowanie na zakup aparatu słuchowego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W tym przypadku środki wypłacane są m.in. przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Warto udać się do najbliższego punktu MOPS, aby dowiedzieć się szczegółów związanych z dofinansowaniem, ponieważ zasady są nieco inne niż w przypadku refundacji z NFZ.

 • Janusz Majkrzak

  28 lutego 2020 at 08:59

  Artykuł pomocny. Dziękuję.

  • redakcja

   23 marca 2020 at 12:17

   Dzień dobry Panie Januszu,
   bardzo się cieszymy, zapraszamy częściej – co miesiąc publikujemy nowe artykuły.

   Pozdrawiamy

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9