INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

Są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, są coraz mniejsze i bardziej dyskretne, mają coraz więcej funkcji ułatwiających korzystanie z nich w pełni, ale wciąż najlepiej pełnią podstawową funkcję, do której pozostały wynalezione – wzmacniają słuch na tyle, że osoba ze znacznym niedosłuchem może słyszeć. Jak działają i co oferują aparaty słuchowe?

Czy aparat słuchowy to tylko wzmacniacz dźwięku?

Mimo że aparaty słuchowe, jak wiele innych urządzeń, dzielą się pod względem dostępnych funkcji, udogodnień i stopnia zaawansowania, to każdy aparat ma wiele cech wspólnych. Każdy z nich będzie wyposażony m.in. w specjalny czip odpowiedzialny za przesył dźwięków odbieranych z otoczenia, mikrofon, który te dźwięki odbierze czy słuchawkę.

Najpierw aparat odbierze dźwięki z otoczenia, następnie przetworzyć i wzmocnić je odpowiednio za pomocą specjalnego chipu. Dźwięki przetworzone wysyłane są i odbierane przez mózg. Tak w wielkim skrócie przedstawia się praca aparatu słuchowego. Jednak wiele rzeczy w procesie postępu technologicznego się zmienia i nowoczesne aparaty słuchowe to nie tylko wzmacniacze dźwięku.

Nowe technologie

Niegdyś aparaty słuchowe zbierały i wzmacniały wszystkie dźwięki otoczenia, również te głośne i hałaśliwe. W tym momencie wysokiej klasy sprzęt oferuje technologię wzmacniania dźwięków, ale w taki sposób, aby docierały do nas te najbardziej pożądane.

To samo tyczy się zagadnienia rozumienia mowy. Większość użytkowników chce rozumieć mowę, a nie tylko ją słyszeć. Najnowsze technologie wspomagające rozumienie mowy stają się powoli standardem w najnowszych aparatach słuchowych. W odróżnieniu od powszechnie przyjętych rozwiązań, najnowsze modele aparatów bezproblemowo analizują i przetwarzają głoski. Dźwięk przetwarzany jest jako całość, a wzmocnienie sygnału optymalizowane jest nawet 20.000 razy na sekundę. 

Takich technologii wiodące firmy na rynku oferują wiele. Aparat staje się bardzo zaawansowanym technicznie urządzeniem przystającym do naszych czasów i – co najważniejsze – wciąż ewoluującym.

Aparat słuchowy dla każdego

Nie ma jednego domyślnego modelu aparatu, który spełni wszystkie oczekiwania użytkowników. Wszystko zależy do indywidualnych preferencji nabywcy. To, że dostępne są wybrane technologie, których przykłady podaliśmy powyżej nie oznacza, że ma je każdy model. Wszystko zależy od stanu niedosłuchu i modelu, jaki będzie potrzebny. Są aparaty słuchowe wysokiej klasy, które kosztują więcej, ale nawet aparat słuchowy w wersji ekonomicznej spełni oczekiwania większości użytkowników.

Protetyk słuchu może ustawić aparat na podstawie badań słuchu pod kątem preferencji, że nie zawsze, aby mieć gwarancję dobrej pracy aparatu trzeba będzie zaopatrywać się w ten najwyższej klasy. Nowoczesne aparaty oferują również bezprzewodową łączność z przeróżnymi urządzeniami dla jeszcze większego ułatwienia sobie życia w obecnych czasach. Aparat jest przecież urządzeniem codziennego użytku, musi więc sprawdzać się w różnych sytuacjach.