Ile kosztuje dobry aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to zdecydowanie jedno z tych urządzeń, które prawdziwie zrewolucjonizowało dziedzinę medycyny. Ponieważ nie ma możliwości całkowitego wyleczenia wady słuchu, to właśnie kupno odpowiedniego sprzętu pozwala na nowo cieszyć się najwyższą jakością dźwięku i odzyskać komfort w codziennym funkcjonowaniu. Wiele osób jednak czuje się nieco zaniepokojona na myśl o wydatku, który łączy się z zakupem funkcjonalnego aparatu słuchowego. Od czego zależy ostateczna cena?

Dobry aparat słuchowy – czyli jaki?

Przede wszystkim należy pamiętać, że aparat słuchowy to nie zwykły gadżet – to urządzenie, które ma zagwarantować nam normalne funkcjonowanie. Dlatego kwestie wizualne, a nawet dodatkowe funkcje lepiej stawiać na drugim miejscu. Najistotniejsza kwestią jest dopasowanie modelu do typu i zaawansowania wady słuchu.

W związku z tym w żadnym wypadku aparat słuchowy nie powinien być dobierany na własną rękę. Wariant, który nie jest dostosowany do użytkownika, nie tylko nie poprawi słyszenia w oczekiwanym stopniu, ale może się także przyczynić do pogłębienia wady słuchu. Pierwszym krokiem będzie zatem umówienie się na wizytę u lekarza specjalisty. Przeprowadzi on wszystkie niezbędne badania: może to być audiometria tonalna oraz słowna, a dodatkowo test drożności trąbki słuchowej bądź próba nadprogowa SISI. Na podstawie wyników zostanie dokładnie określony ubytek słuchu, pacjent otrzyma też dokładne zalecenia względem doboru aparatu słuchowego.

Z pomocą protetyka słuchu uda się znaleźć urządzenie o najlepszych parametrach. Pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:

  • komfort noszenia – oczywiście niemal każdy model aparatu słuchowego może być dostosowany do budowy małżowiny usznej, jednak warto sprawdzić, czy rzeczywiście wygodnie się go nosi;
  • wytrzymałość baterii;
  • łatwość obsługi – przykładowo osobom starszym lepiej będzie korzystać z dość tradycyjnych aparatów, które można obsługiwać manualnie;
  • redukcja szumów;
  • ilość programów;
  • dodatkowe funkcje i usprawnienia (np. możliwość połączenia ze smartfonem).

Ile kosztują aparaty słuchowe?

Odpowiedź jest dość krótka: to zależy. Im bardziej zaawansowany technologicznie wariant, tym musimy się przygotować na większy wydatek. Ponadto wiele zależy od tego, który model nas interesuje – podstawowy podział wyróżnia aparaty zewnątrzuszne, wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe. Dodatkowo należy uwzględnić, czy ubytek słuchu został stwierdzony tylko w jednym uchu, czy w obu. Jeśli dotyczy nas drugi przypadek, należy zakupić dwa urządzenia, ponieważ tylko wtedy uda nam się odzyskać prawie naturalne słyszenie, więc co za tym idzie, ostateczny koszt inwestycji będzie wyższy.

Na ostateczną cenę aparatu słuchowego składa się nie tylko faktyczna kwota, jakiej żąda producent – do tego wliczone są również koszty związane marketingiem, zyskiem dystrybutora, a także wizyta u protetyka słuchu. Tym sposobem może się okazać, że całość wyniesie od zaledwie 1000 do nawet 8000 zł. Warto też pamiętać o tym, że żeby urządzenie działało sprawnie przez długi czas, powinniśmy zaopatrzyć się w akcesoria do jego poprawnego oczyszczania, np. w chusteczki dezynfekujące.

Dodatkowe koszty związane z aparatem słuchowym

Należy mieć na uwadze, że na jednej wizycie u specjalisty może się nie skończyć. Czasami – co jest uzależnione od budowy ucha oraz od rodzaju wady – konieczne będzie wypróbowanie kilku różnych modeli, zanim ostatecznie znajdziemy taki wariant, który jest najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zdarza się, że dopasowywanie parametrów i umiejscowienia wymaga kilku podejść, aż w końcu sprzęt faktycznie będzie w pełni komfortowy dla użytkownika, który będzie nosić go przez cały dzień.

Duże znaczenie pod względem ceny ma także fakt, czy aparat jest zasilany akumulatorem, czy może bateriami. Pod uwagę trzeba też wziąć ewentualne naprawy. Nawet najlepsze aparaty słuchowe, rekomendowane przez certyfikowanych producentów, mogą czasem ulec awariom (np. na skutek niewłaściwego użytkowania), wobec czego będzie konieczność poddania ich profesjonalnej konserwacji.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9