fbpx

Dobry sen a hałas – duet niemożliwy do pogodzenia? Sprawdź!

Wszechobecny hałas jest problemem naszych czasów. Towarzyszy nam w pracy, na ulicy, w autobusie, a coraz częściej wdziera się również do naszych domów i mieszkań. Ekspozycja na hałas w dłuższej perspektywie zawsze wpływa negatywnie na nasz organizm – nie tylko na słuch. Odbija się także na jakości naszego snu.

O hałasie mówimy, gdy poziom dźwięku przekracza lub jest równy 70 dB. Jeśli zaś chodzi o sen, nawet cichsze dźwięki mogą stać się uciążliwe i zakłócać regenerację organizmu.

Jakość snu a zdrowie

Mówi się, że to koty przesypiają większość swojego życia, jednak w przypadku ludzi właściwy sen również jest niezmiernie istotny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inaczej niż u kotów, u ludzi zbyt długi sen może być równie szkodliwy jak niedobory snu. Dlatego – jak zawsze w życiu – trzeba i w tym aspekcie znaleźć złoty środek. Według ustaleń badaczy w przypadku osób dorosłych jest nim 7–8 godzin snu na dobę. Jak podaje D.N. Neubauer, analizując wyniki badań naukowych, niewystarczająca ilość snu w dłuższej perspektywie czasu może powodować:

  • zaburzenia w funkcjonowaniu układów: wewnątrzwydzielniczego, krążenia, immunologicznego,
  • zaburzenia metabolizmu,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego,
  • pobudzenie współczulnego układu nerwowego,
  • zmniejszenie tolerancji glukozy,
  • wzrost markerów zapalnych,
  • zmniejszenie poziomu leptyny,
  • otyłość,
  • ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
  • zwapnienie tętnicy wieńcowej (badanie wykazało, że ryzyko to zmniejsza się o 33% u osób śpiących min. 7 godzin na dobę).

Biorąc powyższe pod uwagę, warto zadbać o zdrowy sen, a jego odpowiednia długość jest jednym z najważniejszych parametrów. Tymczasem, jak wskazują A. Kawalec i K. Pawlas, to właśnie hałas jest jednym z czynników destabilizujących ilość i jakość snu. Jego skutki to gorsza jakość snu i poranne zmęczenie, których przyczyną jest wydzielanie się adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu, gdy w czasie snu wystąpi hałas. 

Procesy te powodują skrócenie głębokiego snu i wydłużenie snu płytkiego, który nie daje wystarczającego odpoczynku. Co więcej – udowodniono także, że ekspozycja na hałas w ciągu dnia pogarsza jakość snu, choć przyczyna tego zjawiska nie jest znana. Zaburzenia w rytmie snu mogą negatywnie wpływać również na nasz nastrój, prowadzić do rozdrażnienia, a niekiedy do występowania omamów słuchowych (Czy masz omamy słuchowe w nocy?).

Hałas a dobry sen

Hałas może być determinowany przez środowisko, zwłaszcza gdy mieszkamy w pobliżu autostrady, dworca, lotniska czy w centrum dużego miasta. Dlatego w takich przypadkach warto zadbać o okna akustyczne, dzięki którym hałas nie dostaje się do domu. Jednakże natężenie dźwięku, będącego w stanie nas obudzić, jest warunkowane osobniczo. 

Niektórych osób może nie wybudzić dzwonek do drzwi czy najgłośniejszy budzik w telefonie, innym z kolei zasnąć nie pozwala dźwięk wskazówek zegarka i budzi ich nie tylko budzik własny, lecz sąsiada również, a także chrapanie partnera. 

Co z tym zrobić? W tym przypadku problemu nie rozwiążą badania słuchu ani aparaty słuchowe, mogą natomiast przydać się zatyczki do uszu, czyli popularne stopery dźwięku, które skutecznie odizolują nas podczas spania od źródeł hałasu. O tym, jak z nich korzystać i jakie są najlepsze, możesz przeczytać w artykule: Czy spanie w zatyczkach do uszu jest bezpieczne? 

Aby spanie w zatyczkach do uszu rzeczywiście było bezpieczne ważny jest wybór materiału, z którego stopery zostały wykonane. Najlepiej sprawdzają się zatyczki miękkie, które dopasowują swój kształt do kształtu przewodu słuchowego. Bardzo istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny. Przed włożeniem czy wyjęciem zatyczek zawsze należy dokładnie umyć ręce, aby nie dopuścić do ryzyka rozwinięcia się infekcji. Trzeba pamiętać, że najpopularniejsze i najbardziej dostępne zatyczki piankowe są jednorazowe, co oznacza, że należy je wymieniać po każdym użyciu.

W dłuższej perspektywie warto zadbać o spokój w sypialni, np. wynosząc z niej hałasujące zegary i inne źródła dźwięku.

 

Bibliografia:

  1. Banks S., Dinges D.F., Behavioral and physiological consequences of sleep restriction, J Clin Sleep Med. 2007, 3(5), s. 519528.
  2. Basner M., Dinges D.F., Dubious bargain: Trading sleep for Leno and Letterman, Sleep 2009, 32(6), s. 747752.
  3. Belenky G., Wesensten N.J., Thorne D.R. et al., Patterns of performance degradation and restoration during sleep restriction and subsequent recovery: a sleep dose-response study, J Sleep Res. 2003, 12(1), s. 112.
  4. Ferrara M., De Gennaro L., How much sleep do we need?, Sleep Med Rev. 2001, 5(2), s. 155179.
  5. Gras C.B., Hidalgo J.L., García Y.D. et al., Sleep disorders and environmental conditionsin the elderly, Aten Primaria 2009, 41(10), s, 564–569.
  6. Kawalec A., Pawlas K., Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl Hig Epidemiol 2013, 94(1), s. 15.
  7. Neubauer D.N., Śpimy za mało!, „Psychiatria po Dyplomie” 2010, t. 7, nr 3, s. 55–56.
  8. Szelenberg W., Sen i rytmy okołodobowe. [w:] Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, red. Traczyk W.Z., Trzebski A., PZWL, Warszawa 2003, s. 259265.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9