fbpx

Czy spanie w zatyczkach do uszu jest bezpieczne?

Mieszkasz w głośnej okolicy? Twoi współlokatorzy lubią siedzieć do późna? Blokery do uszu są przydatne do ochrony uszu przed głośnymi dźwiękami, ale wiele osób używa ich również szykując się do snu. Zatyczki do uszu do spania są ogromnym ułatwieniem dla osób, które mają lekki sen lub mieszkają w hałaśliwym miejscu. Mimo to spanie z zatyczkami budzi nadal wiele kontrowersji. W naszym krótkim poradniku znajdziesz informacje o korzyściach i zagrożeniach związanych z używaniem zatyczek do uszu do spania. 

Zatyczki do uszu do spania – dlaczego warto? 

Spanie z zatyczkami do uszu może znacznie poprawić jakość snu. Dla wielu osób zatyczki do uszu do spania to jedyny sposób na zablokowanie drażniących dźwięków podczas snu, takich jak hałas z pobliskiej autostrady lub chrapiący partner. Odpowiednie, a zatem również odpowiednie ciche miejsce do snu jest szalenie istotne dla jakości naszego wypoczynku. A jakość snu jest niemal tak samo ważna jak jego ilość. Głośne dźwięki mogą wybudzić z głębokiego snu. Wywołuje to długotrwałe skutki, nawet jeśli wybudzisz się tylko na kilka sekund. Twój organizm potrzebuje czasu, aby powrócić do fazy głębokiego snu, pozwalającej się zregenerować po całym dniu. 

Dlaczego należy dbać o jakość snu? Sen niskiej jakości przez długi czas może zwiększać ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, zawały serca, otyłość czy depresja. Zły sen jest również wiązany ze stanami zapalnymi i obniżoną odpornością.

Biorąc pod uwagę znaczenie snu dla ogólnego stanu zdrowia, zatyczki do uszu do spania oferują korzyści znacznie wykraczające poza dobry sen.

Zatyczki do uszu w czasie snu – zagrożenia 

Zatyczki do uszu są na ogół bezpieczne. Jednak mają kilka potencjalnych skutków ubocznych, zwłaszcza jeśli używasz ich regularnie.

Woskowina

Często używane zatyczki mogą wpychać woskowinę głębiej do ucha, utrudniając jej usunięcie. Może to wywoływać przejściową utratę słuchu i szumy uszne. Do usunięcia zalegającej woskowiny użyj zmiękczających go kropli do uszu lub udaj się do lekarza, gdzie przy okazji możesz wykonać profilaktyczne badania słuchu.

Infekcje

Zatyczki do uszu do spania mogą również być przyczyną infekcji ucha. Odpowiedzialne za nie są bakterie gromadzące się na zatyczkach do uszu. Infekcje ucha są często bolesne i nieleczone mogą powodować trwałe komplikacje, w tym utratę słuchu.

Zatyczki do uszu do spania – jak wybrać? 

Zatyczki do uszu są generalnie podzielone na typy wentylowane i niewentylowane. Wentylowane zatyczki do uszu mają mały otwór, który pomaga wyrównać ciśnienie w uchu. Są przydatne do latania i nurkowania, ale jako zatyczki do snu nie sprawdzą się lepiej niż zatyczki niewentylowane. 

Zatyczki wentylowane dzielą się według materiału, z którego zostały wykonane. 

  • Wosk 

Woskowe zatyczki do uszu można łatwo dopasować do rozmiaru ucha. Są dobrym wyborem zarówno do spania, jak i pływania, ponieważ są wodoodporne.

  • Silikon

Twarde silikonowe zatyczki do uszu do spania mogą być niewygodne dla osób sypiających na boku. Miękkie silikonowe zatyczki do uszu działają podobnie do woskowych i zapewniają wygodniejsze dopasowanie. Jednak mogą być mniej skuteczne w blokowaniu dźwięków.

  • Pianka

Piankowe zatyczki do uszu są najtańszą opcją. Są również miękkie, co czyni je dobrym wyborem do spania. Jednak ich porowaty materiał sprzyja gromadzeniu się bakterii, dlatego trzeba je często wymieniać.

Jak z nich korzystać?

Prawidłowe używanie zatyczek do uszu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.

Aby bezpiecznie korzystać z zatyczek do uszu, wykonuj poniższe czynności. 

  1. Obracaj zatyczkę czystymi palcami, aż będzie wystarczająco wąska, aby zmieścić się w uchu.
  2. Odciągnij płatek ucha.
  3. Włóż zatyczkę na tyle daleko, aby zablokować dźwięk. Nie wciskaj jej do oporu, ponieważ możesz podrażnić wyściółkę błony bębenkowej.
  4. Jeśli używasz piankowych zatyczek do uszu, trzymaj rękę na uchu, aż zatyczka odpowiednio się rozszerzy.
  5. Jeśli używasz jednorazowych zatyczek do uszu, zwłaszcza piankowych, wymieniaj je co kilka dni. Aby przedłużyć ich żywotność, możesz spróbować myć je codziennie w ciepłej wodzie i łagodnym mydle. Przed włożeniem zatyczki do ucha upewnij się, że jest ona sucha. 

Podsumowanie

Jeśli masz lekki sen lub musisz spać w hałaśliwych miejscach, zatyczki do uszu do spania są świetną opcją na poprawę jakości snu. Często je czyść lub regularnie wymieniaj, aby nie rozwinęła się infekcja i nigdy nie wkładaj ich zbyt głęboko do ucha.

Źródła 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10392220/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2887188/

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9