fbpx

Czy masz omamy słuchowe w nocy?

Zdarza Ci się w nocy słyszeć, widzieć lub odczuwać obecność czegoś, czego w rzeczywistości wcale nie ma? Budzisz się w środku nocy z przekonaniem, że ktoś chodzi po Twoim mieszkaniu? Nad ranem słyszysz szczekanie psa, mimo że w Twoim domu nie ma żadnego zwierzęcia? Omamy słuchowe w nocy i nad ranem to zjawisko, wbrew pozorom, dość często spotykane. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, czym są oraz czy należy się nimi niepokoić. Przygotowaliśmy też kilka wskazówek, jak sobie z nimi radzić. 

Czym są nocne omamy słuchowe?

Omamy słuchowe w nocy lub tuż po przebudzeniu to halucynacje hipnagogiczne. występują samodzielnie, a innym razem występują w połączeniu z paraliżem sennym. Omamy słuchowe w nocy w większości przypadków nie powinny być one powodem do niepokoju, nie ma też potrzeby zapisywania się na badania słuchu, jeśli pojawiły się ostatniej nocy. Ich obecność nie jest wskaźnikiem chorób, chociaż mogą częściej występować o osób z zaburzeniami snu. 

Charakterystycznym objawem halucynacji hipnagogicznych jest wyobrażanie sobie bardzo realistycznych obiektów lub wydarzeń (zwykle wizualnie) tuż przed zaśnięciem. Możesz obudzić się w poczuciu skrajnego lęku, że Twoja halucynacja była prawdziwa. Nocne omamy słuchowe są również powszechne, gdy ciało zapada w sen. Mogą się też nasilać, jeśli dana osoba znajduje się pod wpływem dużego stresu. 

Jak brzmią omamy słuchowe? 

Najczęściej pojawiające się omamy słuchowe w nocy są proste i nie mają większego znaczenia ani celu. Może to być pikanie, przypadkowe, niewyraźne, wysokie dźwięki czy trzaski. W cięższych przypadkach, kiedy lęk staje się silniejszy, halucynacje mogą być bardziej złożone i obejmować głosy oraz gonitwę myśli. Tego rodzaju halucynacje są znacznie bardziej realistyczne. 

Czy omamy słuchowe mogą być groźne? 

O ile same omamy słuchowe nie powodują żadnego zagrożenia, to może się zdarzyć, że w przypadkach ciężkich halucynacji hipnagogicznych ludzie wyskakują z łóżka i przypadkowo się ranią. Omamy nie powodują zaburzeń słuchu ani też nie są ich objawem. Sprawdź, czym są zaburzenia przetwarzania słuchowego

Co powoduje nocne omamy słuchowe?

Badanie przeprowadzone wśród osób w wieku 15 lat i starszych wykazało, że prawie 25% doświadczyło halucynacji związanych ze snem. Te halucynacje są częstsze u nastolatków i młodych dorosłych, a ich ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Wydaje się, że kobiety częściej doświadczają tych halucynacji niż mężczyźni.

Dokładne przyczyny halucynacji słuchowych nie są dobrze poznane. Niektóre możliwe czynniki ryzyka obejmują:

  • zażywanie alkoholu lub narkotyków,
  • bezsenność,
  • lęk,
  • naprężenie,
  • narkolepsja,
  • zaburzenia nastroju, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa lub depresja.

Kiedy udać się do lekarza?

W większości przypadków omamy są nieszkodliwe. Jednak warto rozważyć wizytę u specjalisty, jeśli powodują niepokój lub często przeszkadzają podczas snu. Jeśli omamom towarzyszy niezwykła senność w ciągu dnia, od razu poszukaj pomocy specjalisty, może to bowiem być objaw narkolepsji. 

Jak leczy się nocne omamy słuchowe?

Leczenie nocny omamów słuchowych wymaga leczenia wszelkich podstawowych schorzeń, które mogą być przyczyną. Często halucynacje zmniejszają się z czasem. Mogą również się zmniejszyć, jeśli zadbasz o odpowiednią ilość i jakość snu. National Sleep Foundation działająca w Stanach Zjednoczonych zaleca:

  • 8–10 godzin dla nastolatków w wieku 13–18 lat,
  • 7–9 godzin dla dorosłych w wieku 18–64 lat,
  • 7–8 godzin dla dorosłych w wieku 65 lat i starszych.

Ponadto na zmniejszenie uporczywości nocnych omamów słuchowych może wpłynąć wprowadzenie do wieczornej rutyny poniższych zwyczajów. 

  1. Aby uniknąć gonitwy stresujących myśli, połóż się do łóżka dopiero, gdy poczujesz się wyjątkowo zmęczony.
  2. Utrzymuj regularny harmonogram snu, staraj się kłaść i wstawać o tych samych porach każdego dnia.
  3. Ćwicz dobrą higienę snu, pamiętaj o dokładnym wietrzeniu sypialni przed snem i staraj się zasypiać w chłodnym otoczeniu.
  4. Unikaj substancji, które mogą powodować halucynacje. Jeśli ich powodem jest lek przepisany przez lekarza, porozmawiaj z nim o zmianie leku lub jego dawki.
  5. Jeśli omamy są spowodowane lękiem, Twój lekarz może zalecić leczenie psychiatryczne. Leczenie lęku będzie obejmować terapię w postaci rozmowy, medytacji lub farmakoterapię. 

 

Źródła:
https://www.aafp.org/afp/2000/0401/p2037.html 

https://medlineplus.gov/ency/article/003258.htm 

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9