fbpx

Czy masz czerwone uszy? Dowiedz się, dlaczego!

Czasem czujemy, że nasze uszy stały się nagle gorące, a oglądając je w lustrze stwierdzamy również, że nabrały ciemnoczerwonego koloru. Czy to powód do niepokoju? Dlaczego tak się dzieje?

Ratunku, mam czerwone uszy!

Ludzkie ucho jest konstrukcją bardzo delikatną. Skóra małżowiny, rozpięta na kruchych chrząstkach, często okazuje się być podatną na wszelkie podrażnienia wynikające z kontaktu fizycznego, zmiany temperatury otoczenia, a także… emocji. 

Skąd się biorą czerwone uszy? Efekt ten jest najczęściej następstwem rozszerzenia włosowatych naczyń krwionośnych. Najczęściej stan zaczerwienienia oraz uczucia gorąca jest przejściowy i nie wymaga leczenia. Jednak… są wyjątki. 

A zatem… w jakich sytuacjach możemy zauważyć zaczerwienienie uszu?

Czerwone uszy jako efekt potarcia

Intensywniejszy dotyk może zaowocować utrzymującym się przez jakiś czas zaczerwienieniem uszu. Czasem zdarza się, że odczuwamy swędzenie lub łaskotanie (np. z powodu włosa, który zaczepił się o nasz aparat słuchowy w taki sposób, że przedziwnym trafem dostał się do ucha) i zaczynamy pocierać małżowinę uszną. 

Jeśli zrobimy to zbyt energicznie lub mocno – w efekcie odczujemy, że ucho stało się gorące. Jest to naturalna reakcja. Zdarza się jednak, że potrzemy ucho zupełnie bezwiednie i nawet nie pamiętamy, że przed momentem to zrobiliśmy – i to również jest najzupełniej normalne.

Gorąco i zimno

Jeśli zdarza się nam wychodzić zimą z domu bez czapki, z pewnością doskonale wiemy, że na mrozie nasze uszy robią się czerwone. Możemy tę reakcję obserwować również u innych osób. Wspomniane już naczynia włosowate rozszerzają się nie tylko w reakcji na niską temperaturę, ale również na jej gwałtowną zmianę, gdy np. nagle wejdziemy do ciepłego pomieszczenia.

Latem gorące i czerwone uszy mogą być objawem przegrzania, a czasem nawet oparzenia słonecznego. 

Spokojnie, to tylko emocje!

Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry naszych małżowin usznych nierzadko następuje również w wyniku intensywnych emocji, szczególnie złości lub wstydu. Rumienią się wówczas nie tylko nasze policzki, ale i uszy!

Problemy natury hormonalnej

Czasem gorące i czerwone uszy mogą mieć związek z chorobami lub stanami, w wyniku których dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej. U kobiet problem ten może wystąpić w okresie ciąży, menopauzy, menstruacji, PMS, PCOS itd. 

Czerwone uszy a pożywienie

Zaczerwienienie uszu może wystąpić u nas również w efekcie spożycia niektórych potraw, np. dań zawierających pikantne przyprawy, lub bardzo gorących posiłków. Efekt czerwonego ucha zauważymy także po alkoholu lub nadmiernej ilości kofeiny.

Uwaga – infekcja!

Jeżeli zaczerwienieniu oraz odczuciu gorąca towarzyszy również bolesność oraz podwyższona temperatura ciała – najprawdopodobniej przyczyną jest infekcja ucha. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci antybiotykoterapię.

Przeczytaj również: Zatkane ucho. Czy domowe sposoby wystarczą?

Następstwo urazu ucha

Gorące i czerwone uszy mogą być również znakiem, że doszło do zdarzenia, w wyniku którego możemy odczuwać ból, pulsowanie oraz gorąco. Takim zdarzeniem mogło być np. uderzenie, szarpnięcie (np. w wyniku zaczepienia się kolczyka) lub upadek. Czasem przyczyną może być także ciało obce w uchu. Jeśli nie mamy pewności, co się właściwie stało, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który zleci np. badanie słuchu.

Czerwone uszy jako objaw chorobowy

Istnieją również schorzenia i dolegliwości, w parze z którymi może iść taki objaw, jak silne zaczerwienienie uszu. Zaliczamy do nich:

  • zespół czerwonego ucha,
  • migrenę,
  • ból nerwu trójdzielnego,
  • wyprysk łojotokowy.

Jeżeli zatem zaczerwienieniu uszu towarzyszą dodatkowe, niepokojące lub nowe dla nas objawy – bez wahania należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

 

Bibliografia:

Kawai, H., & Nakajima, A. (2010). Red puffy ears. New England Journal of Medicine, 362(10), 928-928

Chen, M. C., Xu, Q. F., Luo, D. Q., Li, X., & He, D. Y. (2014). Erythema associated with pain and warmth on face and ears: a variant of erythermalgia or red ear syndrome?. The Journal of Headache and Pain, 15(1), 1-4

Lambru, G., Miller, S., & Matharu, M. S. (2013). The red ear syndrome. The Journal of Headache and Pain, 14(1), 1-9

Lance, J. W. (1996). The red ear syndrome. Neurology, 47(3), 617-620

Raieli, V., Monastero, R., Santangelo, G., Eliseo, G. L., Eliseo, M., & Camarda, R. (2002). Red ear syndrome and migraine: report of eight cases. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 42(2), 147-151

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9