fbpx

Zatkane ucho. Czy domowe sposoby wystarczą?

Zdarza się, że uszy mogą się zatkać ze względu na czynniki zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ucha. Zatkane uszy wpływają na słuch i zmysł równowagi, a do tego są przyczyną bólu i dyskomfortu.

Co zwiększa ryzyko zatkania uszu?

Chociaż może się to zdarzyć niezależnie od wieku – najbardziej narażone na zatkanie uszu są dzieci, zwłaszcza w trakcie przeziębienia, zapalenia zatok lub podobnej infekcji. Czynniki zwiększające ryzyko zatkania uszu to:

  • nagromadzenie woskowiny,
  • zablokowane trąbki słuchowej,
  • zapalenie zatok, przeziębienie lub alergia,
  • duże wysokości (np. lot samolotem lub wspinaczka górska),
  • guzy umiejscowione w uchu wewnętrznym.

Skutkiem zatkania ucha może być trwający krócej lub dłużej niedosłuch, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Domowe sposoby na zatkane ucho są w stanie poradzić sobie z częścią przyczyn, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że sytuacja będzie wymagała interwencji specjalisty.

Domowe sposoby na zatkane ucho – jak samodzielnie odzyskać sprawność?

Woskowina tworzy naturalną barierę i blokuje dostęp ciał obcych do ucha wewnętrznego. Jednak w wyjątkowych sytuacjach gruczoły odpowiedzialne za tworzenie woskowiny działają zbyt intensywnie, co może spowodować nadprodukcję substancji i blokowanie ucha. Jeśli za zatkanie ucha odpowiedzialna jest nadprodukcja woskowiny, pojawiają się takie objawy jak zawroty głowy, ból i dzwonienie w uchu. Jakie domowe sposoby na zatkane ucho można w takiej sytuacji zastosować?

Poluzowanie lub zmiękczenie woskowiny

Aby poluzować nagromadzoną woskowinę, możesz wykorzystać naturalne oleje lub krople do ucha, które rozpuszczą i bezpiecznie oczyszczą kanał słuchowy. Do najczęściej wykorzystywanych substancji należą olejek dla dzieci, gliceryna czy krople dostępne w aptece.

Nawadnianie ucha

Nawadnianie ucha jest inną metodą, którą można zastosować w warunkach domowych przy pomocy specjalnego zestawu do czyszczenia uszu. Należy jednak pamiętać, że nie powinny tej metody stosować osoby po operacji lub urazie ucha. Rozwiązując problem zatkanego ucha należy przestrzegać zaleceń i instrukcji dołączonych do zestawu służącego do nawadniania ucha. 

Nie stosuj wacików ani patyczków

Popularną metodą oczyszczania uszu jest stosowanie patyczków lub wacików. O ile świetnie sprawdzą się w czyszczeniu małżowiny, to kategorycznie nie należy używać ich do czyszczenia wnętrza ucha. Stosowanie wacika lub patyczka sprawia, że woskowina przesuwa się w głąb kanału słuchowego, blokując go jeszcze bardziej i dodatkowo utrudniając usunięcie substancji. Patyczek włożony zbyt głęboko może też uszkodzić wnętrze ucha, co może doprowadzić do konieczności pilnego i dokładnego badania słuchu

Oczyszczanie parowe 

Oczyszczanie parowe – tak zwana parówka – może okazać się pomocne, jeśli zatkane uszy są wywołane przez alergię. Parowe oczyszczanie wpłynie na stan błon śluzowych i pomoże je nawilżyć, zmniejszyć ich objętość i ułatwić zarówno oddychanie, jak i słyszenie. Aby zastosować tę metodę, należy doprowadzić wodę do wrzenia, najlepiej w szerokim garnku; można ją później przelać też do szerokiej miski. Następnie należy pochylić się nad parującą wodą na tyle, by nie poparzyć się parą, a także przykryć się ręcznikiem, by para nie uciekała na boki. Do wrzątku można dodać naturalne olejki, miętowy, eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego, które pomogą zmniejszyć stan zapalny. Alternatywą może być gorący prysznic, który również wygeneruje parę, jednak nie będzie ona tak intensywna, jak w trakcie opisanego wyżej zabiegu. 

Ciepły kompres

Sposoby na zatkane ucho często wykorzystują ciepło. Kompres ułatwi drenaż kanałów nosowych ze śluzu, który też może blokować sąsiadujące z nim kanały słuchowe. Jak to zrobić? Należy zmoczyć czystą, bawełnianą ściereczkę gorącą wodą i odczekać chwilę, aż będzie można bezpiecznie położyć ją na skórze. Kompres powinien zostać umieszczony poniżej ucha na 5 do 10 minut. 

Płukanie gardła słoną wodą

Jeśli przyczyną zatkania ucha jest alergia, aby sobie ulżyć można wykonać płukanie gardła słoną wodą. Pomoże to zredukować ilość śluzu w nosie i uszach. Do płukania gardła należy użyć wody z domieszką rozpuszczonej soli. Płucząc gardło roztworem soli trzeba pamiętać, by w po kilku sekundach go wypluć. 

Kiedy zgłosić się do lekarza? 

Jeśli stosowanie domowych metod nie przynosi ulgi, a objawy takie jak szum w uszach i ból nasilają się, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wdrożyć fachowe leczenie. 

 

Źródła: 

https://www.webmd.com/allergies/stuffy-ears-sinuses

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/got-an-ear-full-heres-some-advice-for-ear-wax-removal

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9