Budowa i rodzaje aparatów słuchowych. Który z nich wybrać?

Łatwo zauważyć, że wraz z postępem nauki oraz wdrażaniem nowych technologii urządzenia, których głównym zadaniem jest poprawa jakości życia, odznaczają się nie tylko estetyczniejszym designem, ale także coraz szerszą funkcjonalnością. Nie inaczej jest z aparatami słuchowymi, które nawet dziś mogą kojarzyć się ze sprzętem niezbyt dyskretnym, powodującym dyskomfort podczas noszenia. Tymczasem obecnie dostępne na rynku modele są zgrabne, a przede wszystkim trwałe i wydajne. Jakie typy aparatów słuchowych rozróżniamy?

Budowa aparatu słuchowego

Niezależnie od tego, na jaki wariant stawiamy, niemal każdy aparat słuchowy składa się z kilku komponentów. To właśnie dzięki poprawnemu działaniu wszystkich tych elementów możliwe jest przesyłanie dźwięków w najwyższej jakości, tak by zostało uskutecznione słyszenie zbliżone do naturalnego nawet przy głębokim ubytku słuchu.

W aparacie słuchowym znajduje się zatem mikrofon, który ma za zadanie wychwytywać dźwięki z otoczenia, oraz mini-chip, który z kolei przetwarza zebrane odgłosy. Funkcją słuchawki jest natomiast dostarczenie dźwięku wprost do ucha. Dodatkowo w urządzeniu znajduje się bateria lub akumulator, czyli moduł odpowiadający za zasilanie, a do tego przełącznik programów i kontroler głośności. W przypadku tego ostatniego coraz częściej odchodzi się od manualnej obsługi aparatu na rzecz zdalnej (np. poprzez aplikację w smartfonie).

Rodzaje aparatów słuchowych

Podstawowym podziałem aparatów słuchowych jest ich rozgraniczenie na modele zauszne oraz wewnątrzuszne. Zauszne aparaty słuchowe charakteryzują się tym, że wszystkie elementy znajdują się poza przewodem słuchowym i, jak sama nazwa wskazuje, zostają umieszczone za małżowiną uszną. Wyjątkiem są oczywiście wkładka oraz rurka, które doprowadzają dźwięk bezpośrednio do ucha. Wewnątrzuszne aparaty słuchowe z kolei są umieszczane bezpośrednio w małżowinie, a nawet w przewodzie słuchowym, co sprawia, że są niemalże niewidoczne z zewnątrz.

Wśród zausznych aparatów słuchowych można wskazać dwa typy:

  • aparat słuchowy BTE – wyróżnia go nieco dłuższa obudowa, dostosowana w pełni do kształtu ucha zewnętrznego. Dzięki swojej budowie aparaty słuchowe BTE odznaczają się dużą mocą, często mieszczą też dużo więcej funkcji oraz elementów sterujących. Ten rodzaj aparatów jest polecany np. dla dzieci, ponieważ wielkość wkładki można stopniowo dopasowywać wraz ze wzrostem młodego użytkownika;
  • aparat słuchowy RITE – mikrofon i procesor są zamknięte w obudowie umieszczanej za uchem, z kolei głośnik jest wbudowany we wkładkę. Oba elementy łączy cienka rurka. Doceniany m.in. za wysoką jakość dźwięku. Podobnie jak BTE, może być wykorzystywany przez osoby zarówno z lekkim, jak i głębokim niedosłuchem.

Z kolei aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE) dzielą się na dwa rodzaje:

  • aparat słuchowy IIC, niewidoczny w kanale słuchowym. Znajduje się bezpośrednio w uchu, przez co jest niemalże niedostrzegalny przez otoczenie. Wyjmuje się go za pomocą niewielkiego, wystającego sznurka;
  • aparat słuchowy CIC, czyli całkowicie wewnątrzkanałowy – umieszcza się go jeszcze głębiej w kanale słuchowym, dzięki czemu jest właściwie niewidoczny.

Warto zaznaczyć, że aparaty wewnątrzuszne nie zawsze mogą być odpowiednie dla osób z dużym ubytkiem słuchu. Dlatego też warto wypróbować co najmniej kilka możliwości, zanim dokonamy ostatecznego zakupu.

Jak dobrać aparat słuchowy do własnych potrzeb?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u lekarza. Jeśli przykładowo coraz częściej musisz poprosić rozmówcę o powtórzenie wypowiedzi bądź nieustannie pogłaśniasz telewizor, być może cierpisz na wadę słuchu, która musi zostać stwierdzona przez specjalistę.

Później, oczywiście z pomocą protetyka słuchu, możliwe jest wybranie aparatu słuchowego. Sprawdza się nie tylko wygodę noszenia, ale także jakość dostarczanego dźwięku. Dostosowanie wszelkich parametrów wraz z dopasowaniem rozmiaru wkładki może zająć trochę czasu, jednak dzięki temu każdy pacjent ma możliwość zakupu takiego sprzętu, który będzie się sprawdzał w codziennym życiu i gwarantował nieskazitelną słyszalność.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9