fbpx

Bolące ucho? Mamy na to sposób!

Bolesne ucho to problem… nie każdy jednak wie, jak sobie z nim poradzić. Kiedy warto wybrać się do lekarza? A może istnieją skuteczne domowe sposoby, które pozwolą rozprawić się z dolegliwościami i uniknąć niebezpieczeństwa? Jak sobie pomóc, gdy boli ucho?

Sposoby na ból ucha – zacznijmy od ustalenia przyczyn

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć jakiekolwiek działanie związane z usuwaniem naszych dolegliwości, jest namierzenie ich przyczyny. Dlaczego ucho może boleć? Oto kilka możliwych odpowiedzi:

 • zapalenie ucha środkowego,
 • ostre zapalenie ucha,
 • infekcja związana z zatokami lub gardłem,
 • czop woskowiny,
 • nadmiar wody w uchu (tzw. ucho pływaka),
 • ciało obce,
 • zakażenie w obrębie jamy ustnej,
 • ból zęba promieniujący do ucha,
 • bruksizm,
 • nagła zmiana ciśnienia.

Najczęstszym powodem występowania bólu ucha jest jednak infekcja. Warto jednak przyjrzeć się naszej liście i spróbować wykluczyć pozostałe potencjalne przyczyny naszej dolegliwości. Jeżeli ból ucha utrzymuje się już od kilku dni i nie ustępuje samoistnie lub też jest on ostry i pojawił się nagle – natychmiast należy zgłosić się do lekarza!

Przeczytaj również: Czy masz zapalenie ucha? Poznaj objawy

Domowe sposoby na złagodzenie bólu ucha

Jeżeli wykluczyliśmy infekcję, a ból nie jest intensywny – możemy spróbować go załagodzić domowymi sposobami. Podkreślmy jednak, że w pierwszej kolejności należy zawsze wykluczyć infekcję lub zapalenie ucha. Zawsze! Dopiero później przystępujemy do jakiegokolwiek działania na własną rękę.

 • Jeżeli nosimy aparat słuchowy w bolącym uchu, starajmy się go nie nosić w ciągu dnia, jeśli nie jest to konieczne. Dajmy uchu odpocząć. 
 • Jednym ze sposobów na ból ucha, jakie możemy zastosować w domu, jest kompres. Jeśli czujemy, że mamy lekki obrzęk, warto sięgnąć po chłodny okład. Ciepły kompres przyda się z kolei w sytuacji, gdy trzeba ucho rozluźnić. Możemy stosować naprzemiennie chłodne i ciepłe okłady. Unikajmy jednak zbyt wysokich oraz zbyt niskich temperatur.
 • Jeśli chcemy rozluźnić bolące ucho, weźmy ciepły prysznic. Para wodna oraz ciepło rozmiękczą ewentualny nadmiar woskowiny, pozwalając jej wypłynąć na zewnątrz – jeśli to jest przyczyną naszego bólu, problem rozwiąże się sam. 
 • Innym sposobem jest zastosowanie kropli dousznych. Są one dostępne w aptekach oraz w sklepach zielarskich. Możemy wybrać krople ziołowe (z wyciągiem z goździków, imbiru lub lawendy), jednak najskuteczniejsze będą te preparaty, które zawierają nadtlenek wodoru. 
 • Doraźnie stosujmy również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Warto pamiętać o tym, że domowe sposoby na ból ucha będą skuteczne tylko w przypadku, gdy nasze dolegliwości charakteryzują się łagodnym przebiegiem oraz niskim natężeniem. Jeżeli zmagamy się z silniejszym bólem, który dodatkowo utrzymuje się na podobnym poziomie (lub wzrasta) – najprawdopodobniej konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii lub innego, przepisanego przez lekarza, leczenia.

Czasami, mimo iż zarejestrowaliśmy się do poradni w naszej przychodni, musimy poczekać np. do następnego dnia, ponieważ dziś nie mamy możliwości dostać się na wizytę. Jak przetrwać te długie godziny z bolącym uchem?

Jeśli podejrzewamy infekcję, lepiej nie wpuszczajmy niczego do ucha. Zażyjmy lek przeciwbólowy, który pomoże nam przeczekać do momentu wizyty. Jeżeli ból zwiększa się nocą, kiedy leżymy w łóżku, warto podłożyć pod głowę dodatkową poduszkę. Obserwujmy nasz ból bardzo uważnie i sprawdzajmy, co przyczynia się do jego osłabienia, a co go tylko potęguje.

Gdy już poznamy przyczynę naszego bólu ucha, warto ją zapamiętać i jeżeli wynika ona z naszego postępowania (np. nieprawidłowej higieny uszu) – zmienić szkodliwe przyzwyczajenia. Warto również zadbać o to, aby regularnie wykonywać badania słuchu i zatroszczyć się o regularną profilaktykę. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

Bibliografia:

Conover, K. (2013). Earache. Emergency Medicine Clinics, 31(2), 413-442

Vergison, A., Dagan, R., Arguedas, A., Bonhoeffer, J., Cohen, R., DHooge, I., … & Pelton, S. I. (2010). Otitis media and its consequences: beyond the earache. The Lancet infectious diseases, 10(3), 195-203

Niemela, M., Uhari, M., Jounio-Ervasti, K., Luotonen, J., Alho, O. P., & Vierimaa, E. (1994). Lack of specific symptomatology in children with acute otitis media. The Pediatric infectious disease journal, 13(9), 765-768

Heikkinen, T., & Ruuskanen, O. (1995). Signs and symptoms predicting acute otitis media. Archives of pediatrics & adolescent medicine, 149(1), 26-29

Uijen, J. H., van Duijn, H. J., Kuyvenhoven, M. M., Schellevis, F. G., & van der Wouden, J. C. (2008). Characteristics of children consulting for cough, sore throat, or earache. British Journal of General Practice, 58(549), 248-254

Macedo, J., Oltramari-Navarro, P. V., Gorres, V., Mendes, M. S., Silva, I. M., Navarro, R., & Marchiori, L. L. (2014). Association between ear fullness, earache, and temporomandibular joint disorders in the elderly. International Archives of Otorhinolaryngology, 18, 383-386

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9