fbpx

Czy masz zapalenie ucha? Poznaj objawy!

Infekcja ucha środkowego, zwana również zapaleniem ucha środkowego, jest wywoływana przez wirusy i bakterie. Infekcja powstaje, kiedy powodują one stan zapalny w obszarze za błoną bębenkową. Objawy zapalenia ucha najczęściej występują u dzieci. Z obserwacji przeprowadzonych w Szpitalu Dziecięcym w Stanford infekcje ucha środkowego występują u 80% dzieci przed osiągnięciem wieku 3 lat.

Większość infekcji ucha środkowego występuje zimą i wczesną wiosną. Często objawy zapalenia ucha środkowego ustępują bez żadnych leków. Jeśli jednak ból nie ustąpi lub pojawi się gorączka, należy udać się do lekarza rodzinnego.

Jakie są rodzaje infekcji ucha środkowego?

Wyróżnia się 2 rodzaje infekcji ucha środkowego: ostre zapalenie ucha środkowego oraz zapalenie ucha środkowego z wysiękiem. Oba w uciążliwy sposób osłabiają nerw słuchowy. Objawy i leczenie uzależnione są od tego, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. 

Ostre zapalenie ucha środkowego

Ten rodzaj infekcji ucha pojawia się szybko, a towarzyszące mu objawy zapalenia ucha to obrzęk i zaczerwienienie ucha za bębenkiem i wokół niego widoczne tylko w badaniu. Gorączka, ból ucha i upośledzenie słuchu często występują w wyniku zatrzymania płynu w uchu środkowym.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Zdarza się, że po ustąpieniu infekcji w uchu środkowym nadal gromadzi się płyn. Może to powodować uczucie „pełnego” ucha i wpływać na zdolność wyraźnego słyszenia.

Infekcje ucha środkowego – przyczyny 

Istnieje wiele przyczyn infekcji ucha środkowego u dzieci. Często wynikają z wcześniejszej infekcji dróg oddechowych, która rozprzestrzenia się na uszy. Gdy trąbka łącząca ucho środkowe z gardłem jest zablokowana, za błoną bębenkową gromadzi się płyn. Bakterie często rozwijają się w płynie, powodując ból i infekcje.

Objawy zapalenia ucha środkowego

Istnieje wiele objawów związanych z infekcjami ucha środkowego. Do występujących najczęściej należą:

  • ból ucha,
  • ogólna drażliwość,
  • trudności ze snem,
  • swędzenie wewnątrz ucha, które u dziecka prowadzi do jego szarpania lub ciągnięcia, 
  • gorączka,
  • wydzielina z uszu (żółta, bezbarwna lub krwawa),
  • problemy z równowagą,
  • szybko postępujące pogorszenie słuchu,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • zmniejszony apetyt.

Jak wygląda diagnoza zapalenia ucha? 

Aby lekarz miał pewność, że Ty lub Twoje dziecko macie objawy zapalenia ucha, musi przeprowadzić badanie słuchu i ucha. W jego trakcie obejrzy ucho zewnętrzne i błonę bębenkową za pomocą oświetlonego instrumentu zwanego otoskopem, aby sprawdzić zaczerwienienie, obrzęk, ropę i płyn.

Za pomocą badania słuchu – tympanometrii – lekarz ustala, czy ucho środkowe działa prawidłowo. W trakcie badania urządzenie umieszcza się w przewodzie słuchowym, zmieniając ciśnienie i wprawiając błonę bębenkową w wibracje. Test mierzy zmiany wibracji i zapisuje je na wykresie. 

Zapalenie ucha – leczenie 

W zależności od przebiegu i zaawansowania infekcji, lekarz może stwierdzić, że najlepszą opcją jest leczenie objawowe i czekanie, aż objawy zapalenia ucha ustąpią. W takim leczeniu stosuje się standardowe leki przeciwbólowe.     

Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, lekarz prawdopodobnie zaleci antybiotyki. Należy jednak pamiętać, że zadziałają one jedynie w przypadku infekcji wywołanej przez bakterię. W przypadku infekcji wirusowej antybiotyk będzie nieskuteczny.

Czy po zapaleniu ucha mogą wystąpić powikłania?

Powikłania wynikające z infekcji ucha są rzadkie, ale mogą się pojawić. Wśród powikłań pojawiających się po infekcjach ucha wymienia się infekcje kości ucha, płynu mózgowego i rdzenia kręgowego, trwały ubytek słuchu oraz pęknięcie błony bębenkowej. 

Zapalenie ucha środkowego – profilaktyka

Istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka infekcji ucha. Pamiętaj o ich stosowaniu, a ryzyko zachorowania będzie mniejsze. 

  1. Często myj ręce.
  2. Unikaj zadymionych środowisk.
  3. Zadbaj o odporność organizmu aktualizując szczepienia i dbając o odpowiednią suplementację.
  4. Osłaniaj uszy przed zimnem i nie wychodź na dwór krótko po kąpieli, kiedy w kanale słuchowym może jeszcze zalegać woda. 
  5. Regularnie i prawidłowo czyść uszy. 

 

Źródła: 

https://www.nhs.uk/conditions/ear-infections/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/symptoms-causes/syc-20351616

Komentarze (0)

Bernafon Encanta

Najnowsze aparaty Encanta łączą elegancję, wygodę i niezwykłą dyskrecję. Wychodzimy na przeciw różnym oczekiwaniom i gustom poprzez możliwość wyboru wariantu z konkretnymi funkcjonalnościami, ale także koloru, który pasuje do Twojego stylu. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Dopasowanie kolorystyczne

Czytaj więcej Bernafon Encanta