fbpx

Bezpieczny sport z aparatem słuchowym. Dowiedz się, jak!

Postęp technologiczny sprawił, że nowoczesne aparaty słuchowe są nie tylko dyskretne, coraz bardziej komfortowe i oferują swoim użytkownikom coraz więcej przydatnych funkcji, lecz także umożliwiają prowadzenie normalnej aktywności, w tym czynne uprawianie sportu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to odpowiednia pielęgnacja urządzenia.

Jeszcze parę lat temu konieczność używania aparatu słuchowego dyskwalifikowała z wielu dziedzin sportowych. Współczesne aparaty słuchowe nie stawiają już przed nami tego typu ograniczeń.

Sport z aparatem słuchowym

Dla osób niedosłyszących, na co dzień korzystających z aparatów słuchowych, dużym utrudnieniem jest uprawianie sportu bez aparatów. Gorsze słyszenie może przekładać się na gorsze wyniki, ponieważ skutkuje niewyraźnym rozumieniem mowy, np. trenera. Co więcej – rezygnacja z aparatu słuchowego podczas uprawiania sportu może powodować gorsze samopoczucie, bóle głowy, wycofanie, a ponadto zagrożenie, gdyż osoby mające ubytek słuchu nie są w stanie w pełni odbierać bodźców zewnętrznych i poprawnie ich interpretować bez protezowania słuchu. 

Najnowsze badania wykazują również, że jedną z konsekwencji problemów ze słyszeniem mogą być objawy depresyjne, gdyż osoby niedosłyszące czują się odizolowane od społeczności i zagubione. Rehabilitacja słuchu poprzez aparaty słuchowe może przynosić znaczące korzyści

Wszystkich aktywnych fizycznie, cierpiących na niedosłuch, z pewnością ucieszy fakt, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom podczas uprawiania sportu nie trzeba rezygnować z dobrego słyszenia. Dyskretne aparaty słuchowe to doskonałe rozwiązanie dla sportowców. 

W ofercie firm produkujących tego typu urządzenia można znaleźć aparaty słuchowe całkowicie wodoszczelne, dzięki czemu sport z aparatem słuchowym jest w pełni bezpieczny – zarówno dla samego aparatu, jak i jego użytkownika. 

Wodoszczelność jest ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę w przypadku osób aktywnych fizycznie. Wilgoć gromadząca się w uchu może bowiem doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Dlatego też, jeśli zamierzasz uprawiać sport, poinformuj o tym fakcie protetyka podczas badania słuchu. Z pewnością wybierzecie aparat słuchowy, który będzie najbardziej odpowiedni.

Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu przed zgubieniem aparatu słuchowego podczas uprawiania sportu. W tym przypadku dobrze sprawdzają się specjalne klipsy mocujące urządzenie za małżowiną. Na rynku dostępne są również przeciwpotne opaski chroniące przed wypadnięciem aparatów.

Sport a dbanie o aparat słuchowy

Zagadnienie: Jak dbać o aparat słuchowy? jest ważne dla wszystkich użytkowników tego typu urządzeń, aby służyły one jak najdłużej. W przypadku osób uprawiających sport nabiera jednak szczególnego znaczenia. Po każdym treningu czy też zawodach należy dokładnie oczyścić i osuszyć aparaty słuchowe. Można w tym celu skorzystać ze specjalnych osuszaczy, dzięki którym całkowicie pozbędziesz się wilgoci. 

Dbanie o higienę aparatu słuchowego jest ważne nie tylko ze względu na jego żywotność, lecz także wpływa na akustykę oferowaną przez urządzenie. Oznacza to, że im czystszy aparat, tym lepiej słyszysz. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że nieczyszczone i zawilgocone aparaty słuchowe mogą stać się siedliskiem bakterii prowadzących do rozwoju zapalenia ucha. Zdecydowanie lepiej tego unikać, dlatego każdego dnia warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Aparat należy przecierać suchą i miękką szmatką, najlepiej korzystać z tej dołączonej do urządzenia. Należy to robić nad czymś miękkim, aby w razie upadku nie uszkodzić aparatu.
  • Podczas czyszczenia, wkładania i zdejmowania aparatów słuchowych ręce powinny być czyste i całkowicie suche.
  • Najlepsze osuszanie zapewniają osuszacze, czyli specjalne kapsuły, do których wkłada się aparaty słuchowe bez baterii. Kapsuły są wypełnione absorbentem pochłaniającym wilgoć. Czas konieczny do osuszenia zależny jest od modelu osuszacza, zazwyczaj najlepiej zostawić aparat w kapsule na całą noc.

Dzięki aparatom słuchowym uprawianie sportu, czy to zawodowe, czy amatorskie, może być nie tylko bezpieczne, lecz również przyjemne dla osób niedosłyszących.

 

Bibliografia:

  1. Wilczak P., Olejniczak D., Skonieczna J., Ocena jakości życia przed i po protezowaniu narządu słuchu, Journal of Education, Health and Sport 2016, 6(9), s. 712–723.
  2. Hojan E., Gałuszka M., Gołębiewski R., Podstawowe elementy składowe aparatu słuchowego, [w:] Protetyka słuchu, pod red. Edwarda Hojana, Poznań 2017, s. 415438.
  3. Prożych A., Radziszewska-Konopka M., Zasady obsługi aparatów oraz pielęgnacji aparatów i wkładek usznych, [w:] Dźwięki marzeń. Poradnik dla rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z wadą słuchu, s. 3437.
  4. Krokosz-Mierzejewska A., Mierzejewski P., Utrata słuchu a depresja – znaczenie kliniczne, „Psychiatria” 2021, t. 18, nr 1, s. 36–41.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9