fbpx

Bezpieczne czyszczenie uszu w domowych warunkach

Teoretycznie w myciu jakiejkolwiek części naszego ciała nie widzimy pozornie nic trudnego – czynności te wykonujemy intuicyjnie, nie potrzebując żadnych instrukcji, czy podpowiedzi. Jednak w przypadku uszu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana… bowiem poprzez nieprawidłowe ich czyszczenie możemy doprowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych. Dlatego dzisiaj przedstawimy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznego oczyszczania uszu w zaciszu własnej łazienki.

Na czym polega czyszczenie uszu? 

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – na tym, aby brudne uszy stały się czyste. Niektórzy jednak mylnie sądzą, że czyszczenie uszu polega głównie na usunięciu woskowiny z kanału słuchowego. 

Owszem, zbyt duża ilość wosku może powodować dyskomfort, jednak tak naprawdę nie powinniśmy nawet próbować jej wydobywać. Jeżeli czujemy, że ucho jest zatkane – usunięciem nadmiernej ilości woskowiny z głębi kanału słuchowego powinien zająć się laryngolog. 

Praktyka stosowana przez niektóre osoby w trakcie czyszczenia uszu polega na umieszczaniu w kanale słuchowym patyczka kosmetycznego, którym zbierana jest woskowina i – o zgrozo – powtarzaniu tej czynności do momentu, aż końcówka kolejnego już patyczka będzie czysta. 

Tymczasem jest to zabieg, którego absolutnie nie powinniśmy się podejmować! Czym może grozić?

  • Jeśli wetkniemy patyczek zbyt głęboko, możemy spowodować uszkodzenie mechaniczne błony bębenkowej.
  • Jeżeli będziemy intensywnie kręcić patyczkiem w uchu, część wacika może się oddzielić i pozostać w głębi kanału słuchowego, co może spowodować infekcję.
  • Możemy wtłoczyć nadmiar woskowiny znacznie głębiej, nie tylko uniemożliwiając jej samodzielne wypłynięcie na zewnątrz, lecz nawet tworząc czop, który uszkodzi błonę bębenkową.

Zatem, odwołując się do pytania zadanego w podtytule – czyszczenie uszu nie polega na usuwaniu z ucha woskowiny.

Woskowina, choć nieprzyjemna i lepka, jest substancją, która pełni bardzo pożyteczną rolę, polegającą m.in. na nawilżaniu wnętrza kanału słuchowego.  

Czyszczenie uszu polega jedynie na bardzo delikatnym usunięciu nadmiaru wosku – ale tylko takiej ilości, jaka w naturalny sposób wypływa na zewnątrz. Jednak naszym kluczowym zadaniem powinno być dokładne umycie małżowiny usznej. Jak to zrobić?

Bezpieczne czyszczenie uszu

Zanim przystąpimy do czyszczenia, zawsze należy zdjąć aparat słuchowy.

Jak najlepiej umyć uszy? Możemy to zrobić już pod prysznicem lub w wannie, pod koniec kąpieli. Wystarczy namydlić dłonie, a następnie dokładnie umyć małżowinę. Zacznijmy u nasady ucha, delikatnymi, kolistymi ruchami, przesuwając się ku końcom. 

Trudno dostępne przestrzenie w zagięciach małżowiny, czyli wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie sięgnąć palcami, możemy wyczyścić za pomocą zwilżonego patyczka kosmetycznego. Następnie delikatnie spłukujemy ucho, uważając, aby nie dostało nam się zbyt wiele wody do kanału słuchowego (jeśli tak się stało, zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Woda w uchu – jak się jej bezpiecznie pozbyć).

Po kąpieli osuszamy uszy bardzo dokładnie, używając w tym celu zwykłej bawełnianej koszulki. Owijamy palec w kawałek suchego materiału, a następnie delikatnie osuszamy kawałek po kawałku całą małżowinę. W podobny sposób zbieramy nadmiar wody na brzegu kanału słuchowego – połóżmy palec owinięty w suchą koszulkę i pozwólmy materiałowi wchłonąć wilgoć. To wszystko!

Raz na jakiś czas możemy przeprowadzić irygację ucha z wykorzystaniem dedykowanego zestawu oraz roztworu soli fizjologicznej. Zanim jednak przystąpimy do tego zadania, warto skonsultować się z lekarzem. Warunkiem irygacji jest również absolutna pewność, że nie mamy żadnych podejrzanych symptomów, np. wycieków ropnych (przeczytaj również: Płyn w uchu – podpowiemy, co zrobić).

Jeżeli po przeprowadzeniu irygacji mamy jakiekolwiek niepokojące objawy, może to oznaczać, że przeprowadziliśmy ją nieprawidłowo. Należy wówczas wybrać się do lekarza, który wykona wnikliwe badania słuchu oraz zaleci odpowiednie postępowanie lub leczenie. 

 

Bibliografia:

Rodríguez, R., Curado, M., Pastor, R., & Toribio, J. (2022). Mechanism Cleaning of the Ear Canal. Inventions, 7(1), 20

Kilkenny, N. (2019). The nurse’s role in ear care: undertaking hearing assessment and ear cleaning. British Journal of Nursing, 28(5), 281-283

Lee, L. M., Govindaraju, R., & Hon, S. K. (2005). Cotton bud and ear cleaning-A loose tip cotton bud?. Medical Journal of Malaysia, 60(1), 85

Ahmed, S., Zaheer, S. A. I., Shabbir, S. M. A., Rao, S., Islam, T., & Ahmed, B. (2014). Association of dermatological conditions of external ear with the use of cotton buds. Journal of Enam Medical College, 4(3), 174-176

Shakeel, M., Nair, S., Ahmad, Z., & Gordon, A. (2015). Forgotten cause of ear infection: forgotten cotton buds. J Otolaryngol ENT Res, 3(5), 00078

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9