fbpx

Płyn w uchu – podpowiemy, co zrobić!

Płyn w uchu? Zazwyczaj substancja wypływająca z ucha to tylko woskowina, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Jednak w niektórych przypadkach wydobywający się z ucha płyn może być symptomem choroby lub konsekwencją urazu ucha. Dlatego jeśli cokolwiek wzbudza niepokój, a wysięk nie ustępuje po kilku dniach, warto skonsultować się z lekarzem.

Czym jest płyn w uchu?

Wyciekająca z ucha wydzielina to zwykle jedynie efekt procesu, w którym nasz organizm pozbywa się woskowiny będącej mieszaniną oleju i substancji stałych. Powstaje ona samoistnie i naturalnie, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu i bakterii do wnętrza uszu. 

Czasami jednak dochodzi do powstawania lepkiego płynu w uchu środkowym za bębenkiem. Ten śluz jest czymś innym niż woskowina. Może doprowadzić do infekcji ucha oraz utraty słuchu i jest bardzo powszechny u dzieci.

Płyn w uchu – przyczyny 

Prawie wszystkie dzieci w pewnym momencie doświadczą nagromadzenia się płynu za bębenkiem. Nazywa się to wysiękiem z ucha. Infekcja nie musi dawać innych, charakterystycznych dla stanu chorobowego objawów. Jeśli jednak zauważysz u dziecka częste pocieranie ucha lub postępujące problemy ze słuchem, konieczna będzie wizyta w przychodni. 

Przeprowadzając badanie słuchu, lekarz używa narzędzi, dzięki którym jest w stanie dostrzec gromadzący się płyn. W uchu środkowym może stać się on przyczyną zapalenia ucha środkowego, a czasami sam płyn może być miejscem powstania infekcji. Ta wywoływana jest zwykle przez wirusy i prowadzi do bólu ucha, gorączki i drażliwości u dzieci. Jeśli płyn gromadzi się już od dłuższego czasu, staje się on gęsty i leki, przyczyniając się do pogorszenia lub tymczasowej utraty słuchu.

Gromadzenie się płynu w uchu często bywa wywołane przez ucho pływaka znane również jako zapalenie ucha zewnętrznego. Nieodpowiednie osuszenie z wilgoci doprowadza do puchnięcia tkanki i infekcji skóry wewnątrz kanału słuchowego. Ucho pływaka powoduje również ból i swędzenie ucha. 

Wśród innych czynników wywołujących pojawienie się płynu w uchu znajdują się:

  • pęknięty bębenek ucha — krew lub inny płyn w uchu może być wynikiem wysięku w uchu lub zapalenia ucha środkowego. Jest to oznaka urazu lub infekcji i wymaga interwencji lekarskiej.
  • uszkodzenie ucha — zbyt głębokie włożenie patyczka, zmiana ciśnienia lub bardzo głośne dźwięki mogą doprowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego, w następstwie którego pojawić się może płyn w uchu.
  • zapalenie wyrostka sutkowatego ucha — przyczyną wysięku z ucha może być też zapalenie jednej z kości wchodzącej w skład budowy ucha, jednak jest to stosunkowo rzadkie.  

Płyn z ucha – leczenie 

Pierwszym krokiem w podejściu do leczenia dolegliwości związanych z wydobywaniem się płynu z ucha u dziecka czy osoby dorosłej, jest znalezienie przyczyny. Od niej bowiem zależy strategia. 

Infekcje ucha u dzieci zwykle ustępują w ciągu kilku dni bez leczenia. Z uwagi na fakt, że wywołują je wirusy, a nie bakterie, antybiotyki są zwykle nieskuteczne. Zapalenie i płyn w uchu u dziecka leczy się objawowo podając leki przeciwbólowe. Kurację antybiotykiem stosuje się, jeśli objawy nie ustąpiły. Jeżeli Twoje dziecko źle się czuje, a ma mniej niż 6 miesięcy, leczenie antybiotykowe może zostać przepisane wcześniej. 

U osób noszących aparaty słuchowe konieczne jest ograniczenie stosowania urządzeń na czas leczenia. Płyn z ucha może doprowadzić do uszkodzenia aparatu. 

Jeśli przyczyną wysięku z ucha jest ucho pływaka, to przede wszystkim je należy wyleczyć. Najwygodniejszą i najczęściej stosowaną metodą są krople do uszu z antybiotykiem, stosowane przez około tydzień. 

Jak radzić sobie z płynem w uchu?

Do zniwelowania uciążliwych objawów związanych z obecnością płynu w uchu możesz użyć środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Jeśli podajesz je dziecku, upewnij się, że dawka jest odpowiednia. Możesz również używać środków dedykowanych dla dzieci, które zwykle mają smak ułatwiający połykanie. 

W trakcie leczenia staraj się, aby zainfekowane ucho był możliwie najbardziej suche. Zachowaj ostrożność w trakcie prysznica, a jeśli korzystasz z wanny, nie zanurzaj głowy pod powierzchnię wody. Na czas kuracji zrezygnuj też z korzystania z basenu i kąpielisk naturalnych. 

 

Źródła: 

1. Lieberthal AS, et al. (2013). The diagnosis and management of acute otitis media.

pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2013/02/20/peds.2012-3488.full.pdf

2. Miyamoto RT. (2017). Introduction to middle ear and tympanic membrane disorders.

merckmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/middle-ear-and-tympanic-membrane-disorders/introduction-to-middle-ear-and-tympanic-membrane-disorders

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9