Aparaty słuchowe a implanty

  Pacjenci zmagający się z niedosłuchem mogą zastanawiać się, co bardziej skutecznie zapobiegnie ich dolegliwościom – aparat słuchowy czy implant.

 

Pacjenci zmagający się z niedosłuchem mogą zastanawiać się, co bardziej skutecznie zapobiegnie ich dolegliwościom – aparat słuchowy czy implant. Po wizycie u lekarza, kiedy jednoznacznie okazuje się, że trzeba będzie wesprzeć narząd słuchu może powstać wątpliwość – czy lepszy będzie dla nas aparat słuchowy, czy od razu lepiej zainwestować w implanty. Dla kogo przeznaczone są te dwa narzędzia? Czym się różnią? Czy każdy może zdecydować się i na aparat słuchowy, i na implant? Poniżej spróbujemy w jasny sposób wyjaśnić, na czym polega różnica.

Aparat słuchowy

Aparat słuchowy służy do wzmacniania dźwięków u osoby z niedosłuchem. Nowoczesne aparaty posiadają mikrofon, który odpowiada za przemianę fal akustycznych w sygnał, który potem dociera do użytkownika, wzmacniasz, który służy do wzmocnienia sygnałów zewnętrznych oraz słuchawkę, która te dźwięki do błony bębenkowej doprowadza.

  • poprawia odbiór dźwięków zewnętrznych
  • jest skierowany dla osób, które nie zmagają się z obustronną głuchotą
  • wzmacnia bodźce odbierane przez ludzkie ucho

Kluczowym słowem jest tutaj wzmacnianie. Aparat słuchowy sprawia, że osoba z niedosłuchem lepiej słyszy dźwięki, które trafiają do jej ucha. Bez aparatu słuchowego także je odbierała, ale w stopniu dalekim od zadowalającego. Jasno wynika z tego, że aparaty słuchowe przeznaczone są dla tych osób, które nie zmagają się z całkowitą utratą słuchu, a tylko z jakimś stopniem niedosłuchu. 

Zobacz także: Gdzie kupić aparat słuchowy?

Implant ślimakowy

Implanty są już urządzeniami nieco bardziej zaawansowanymi. Implantu nie można po prostu kupić i założyć, implanty wszczepiane są za pomocą operacji chirurgicznej. Implant ślimakowy przeznaczony jest dla osób z obustronną głuchotą, nie zaś z częściowym czy nawet niewielkim niedosłuchem.

Implant nie wzmacnia odbierania dźwięków zewnętrznych. Implant sprawia, że pacjent może liczyć na sztuczne odbieranie dźwięków. Jednym słowem: implant konieczny jest wtedy, gdy aparat słuchowy nie jest już w stanie nam pomóc. Aparat słuchowy może przywrócić pełne słyszenie wszystkich dźwięków – implant ślimakowy zaś przekazuje wszystkie zewnętrzne dźwięki drogą elektryczną.

Co dla kogo

Konieczne jest, aby to wyspecjalizowany lekarz decydował, co dla danego pacjenta będzie odpowiednie. Najpierw muszą zostać przeprowadzone badania, które odpowiedzą na pytanie, czy osoba nie słyszy całkowicie, czy tylko w jakiejś części. To lekarz decyduje, kto kwalifikuje się do wszczepienia implantu.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9