INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

Kto może pozwolić sobie na bycie wiecznie młodym? Mimo dynamicznego rozwoju medycyny wciąż nie udało się wynaleźć recepty na ten znany szczególnie z baśni i bajek doskonały napój, czyli eliksir młodości. Człowiek się starzeje a wraz z wiekiem przychodzi coraz więcej problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest postępujący w miarę upływu lat problem ze słuchem. Co czwarty senior zmaga się z problemami z niedosłuchem starczym

Niedosłuch starczy – objawy
Nie ma sztywnego przedziału wiekowego, w którym emeryci mogą zauważać u siebie gorszy słuch. Według statystyk najczęściej problemy z niedosłuchem starczym pojawiają się u pacjentów po 50. roku życia, nasilając się szczególnie po 70 przeżytych latach. Zmiany te, jak każde zmiany w organizmie spowodowane wiekiem, postępują i są niestety nieodwracalne.

Objawy niedosłuchu:

  • problemy z usłyszeniem dźwięków niskich i wysokich
  • problemy z dokładnym rozumieniem mowy
  • zawroty głowy
  • problemy z orientacją
  • permanentny szum w uszach

Objawy mogą być nie tylko czysto medyczne, ale również społeczne:

  • z racji obniżonego wyostrzenia słuchu pacjent może prowadzić rozmowę podniesionym głosem
  • niedosłuch może powodować brak chęci do nawiązywania kontaktów międzyludzkich
  • brak swobody i pewności siebie w towarzystwie
  • częściowe odosobnienie i wycofanie

Niedosłuch starczy – ryzyko wystąpienia

Ryzyko wystąpienia niedosłuchu starczego jest większe, gdy na przestrzeni lat pacjenci przyjmują niektóre rodzaje leków. Mogą one bowiem wpływać na przyspieszenie procesów powstawania niedosłuchu.

Nie bez znaczenia jest w tym wypadku również genetyka. Osoba, która ma lub miała w rodzinie kogoś zmagającego się z problemami tego typu, także bardziej narażona jest na wystąpienie u niej ubytku słuchu.

Niedosłuch starczy – profilaktyka
Jak już wspomnieliśmy na początku, od procesów starzenia uchylić się nie można, ale zmiany w organizmie można zdecydowanie spowolnić. Nie da się ukryć, że postęp ubytku słuchu u osób starszych związane jest również z przebywaniem w miejscach hałaśliwych. Jeśli na odpowiednim etapie swojego życia zaczniemy takich miejsc unikać, skutecznie pewne procesy spowolnimy.

Niedosłuch starczy – leczenie
Zmian nieodwracalnych, spowodowanych procesem starzenia nie można wyleczyć farmakologicznie, jednak pewnym ułatwieniem i ulgą w cierpieniu są różnego rodzaju aparaty słuchowe. Najnowsze technologie pozwalają w tych czasach seniorom w różnym wieku w pełni cieszyć się otaczającym ich światem.

Gdyby każdy z nas był idealny, to przy zauważeniu pierwszych objawów od razu udalibyśmy się do specjalisty, aby ten zbadał nam nasze narządy słuchu. Nie zawsze jednak tak jest i często zwlekamy z wizytą u lekarza, czym szkodzimy sobie jeszcze bardziej. Specjalista zdiagnozuje stopień ubytku słuchu i doradzi zakup odpowiedniego aparatu słuchowego, który uwolni nas od ograniczeń w komunikowaniu się z otoczeniem.