fbpx

Wady słuchu – rodzaje oraz rozwiązania

Problemy ze słuchem dotyczą wielu ludzi na całym świecie – szacuje się, że w samej Polsce ok. 40% społeczeństwa boryka

Problemy ze słuchem dotyczą wielu ludzi na całym świecie – szacuje się, że w samej Polsce ok. 40% społeczeństwa boryka się z ubytkami słuchu. Są to zarówno wady niewielkie, które wydają się nie utrudniać codziennego życia, jak i głębokie, które niemalże uniemożliwiają wykonywanie prostych czynności. W jaki sposób można sklasyfikować wady słuchu, a przede wszystkim: co może pomóc osobom cierpiącym na niedosłuch?

Przyczyny wad słuchu

Słuch to jeden z narządów w ciele człowieka, który rozwija się najszybciej, bo od 4. tygodnia życia płodowego. Jednak nawet po urodzeniu nie jest w pełni wykształcony – pełne odbieranie dźwięków doskonali się na przestrzeni mniej więcej 6 miesięcy od porodu. Warto jednak pamiętać, że ubytek słuchu może się pojawić tak naprawdę w ciągu trwania całego życia – może być stwierdzony u niemowlęcia, u nastolatka, jak i u osoby dorosłej czy starszej.

Z wadą słuchu można się także urodzić. Nierzadko jest to uwarunkowane genetycznie, jednak równie często dzieje się tak na skutek powikłań po przebytych przez matkę chorobach albo przyjmowanych lekach. Również zaburzona akcja porodowa, podczas której dochodzi do niedotlenienia noworodka, może spowodować częściowy ubytek słuchu. Są to tzw. wady wrodzone.

Wady nabyte zaś są zazwyczaj bezpośrednio powiązane z infekcją, chorobą (np. stwardnienie rozsiane) czy też urazem mechanicznym.

Klasyfikacja wad słuchu

Według ANSI (American National Standards Institute) oraz ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna), możemy wyróżnić dwa nieznacznie różniące się od siebie modele klasyfikacji wad słuchu. Pierwsza z nich prezentuje się następująco:

  • od 0 do 20 decybeli – norma słyszenia u człowieka zdrowego, który nie wymaga konsultacji medycznej oraz wybranej formy protetyki słuchu;
  • od 21 do 40 decybeli – niedosłuch w stopniu lekkim;
  • od 41 do 60 decybeli – niedosłuch w stopniu średnim;
  • od 61 do 80 decybeli – niedosłuch w stopniu głębokim;
  • powyżej 81 decybeli – głuchota.

Druga z nich opisana jest w taki sposób:

  • 10-20 decybeli – słuch w granicach normy;
  • 21-40 decybeli – lekki ubytek;
  • 41-55 decybeli – umiarkowany ubytek;
  • 56-70 decybeli – umiarkowany/nasilony ubytek;
  • 71-90 decybeli – nasilony ubytek;
  • powyżej 91 decybeli – głęboki ubytek.

Protetyka słuchu. Jak zadbać o dobry słuch?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby regularnie badać słuch. Jak już zostało wspomniane, uszkodzenie może pojawić się w dowolnym wieku – niedosłuch nie dotyczy wyłącznie osób starszych, po 60. roku życia. Mając lat 20 czy 30, również możemy zacząć odczuwać nieprzyjemne skutki związane z wadą słuchu.

Zanim wybierzemy się do lekarza, zawsze możemy skorzystać z internetowego testu słuchu, który zajmuje raptem od kilku do kilkunastu minut i wymaga jedynie założenia słuchawek. Jeśli podczas jego wykonywania coś zwróci naszą uwagę, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty. Kontakt z dobrym lekarzem oraz protetykiem słuchu pozwoli na wykonanie dokładnych badań, dzięki którym nie tylko zostaniemy trafnie zdiagnozowani, ale także zdecydujemy się na właściwą formę pomocy.

Najpopularniejsze są oczywiście aparaty słuchowe. Są dostępne w wielu modelach: zausznych, wewnątrzusznych oraz wewnątrzkanałowych. Dzięki temu, niezależnie od wieku, każdy użytkownik może zdecydować się na typ najprostszy w obsłudze. Osobom starszym, które raczej będą dostrajać aparat manualnie, polecane są modele tradycyjne, czyli zauszne. Ci, którym zależy na dyskrecji i którzy poradzą sobie z aparatem obsługiwanym zdalnie, powinni wybrać aparat wewnątrzuszny lub wewnątrzkanałowy. Ze względu na specyfikę całe urządzenie jest wkładane albo do ucha, albo bezpośrednio do kanału słuchowego, co gwarantuje niemalże pełną niewidoczność.

Dzięki rozwojowi technologicznemu aparaty słuchowe są teraz wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Nie brakuje modeli z bluetooth, które umożliwiają połączenie się ze smartfonem czy tabletem. Równie chętnie są używane urządzenia z wielofunkcyjnym oprogramowaniem, które pozwala dostroić aparat do danej sytuacji, tak by odbiór dźwięków był zawsze w najlepszej jakości. Mowa tu zarówno o redukcji szumów z otoczenia, jak i o wybieraniu opcji sprzyjającej słuchaniu muzyki na koncercie.

Aparat słuchowy to wygodny i komfortowy sprzęt, który może ułatwić, a nawet uratować życie osobom z wadą słuchu.

 

Bibliografia

  1. Lis-Zaldivar A., Uszkodzenie słuchu jako problem społeczny, „Niepełnosprawność. Dyskursy pedagogiki specjalnej” 2017, nr 26.
  2. Poremski T., Szymański P., Kostek B., Aparat słuchowy a alternatywne urządzenia poprawiające słyszenie, „Otorynolaryngologia” 2018, nr 17.
  3. Protetyka słuchu, pod red. E. Hojana, Poznań 2017.
  4. https://www.mp.pl/pacjent/aktualnosci/128557,ponad-40-polakow-ma-wade-sluchu [dostęp: 23.03.2020].

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9