Zmysł słuchu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa na nasze możliwości poznawcze, zdolność percepcji oraz tego, w jaki sposób funkcjonujemy w otaczającym nas świecie. Zmysł słuchu umożliwia także poprawne wysławianie się i ma ogromne znaczenie w zakresie naszych kontaktów z innymi ludźmi. Niestety nie każdy może poszczycić się posiadaniem idealnego słuchu. Nie zawsze, jak może się wydawać, na niedosłuch cierpią jedynie osoby starsze, ponieważ coraz częściej zauważa się go wśród młodszej części społeczeństwa. W przypadku postępującego niedosłuchu nieocenioną pomoc stanowi aparat słuchowy.
Przyczyny niedosłuchu
Jedną z niezwykle istotnych przyczyn niedosłuchu nie tylko na świecie, ale również w Polsce jest zmieniająca się sytuacja demograficzna. Jej skutek to między innymi postępujący proces starzenia się społeczeństwa w krajach wysokorozwiniętych.
Jednak wiek nie jest jedynym kryterium mającym wpływ na problemy związane z utratą słuchu. Według niektórych badań szacuje się, że ubytki w słuchu są możliwe do zaobserwowania nawet w wieku 30 lat. Przyczyną takiej sytuacji nie są jedynie czynniki genetyczne, czego skutkiem jest głuchota wrodzona czy wspomniany już wcześniej sędziwy wiek. W obecnych czasach ogromne znaczenie ma ciągle rozwijająca się infrastruktura, a także wszechobecny hałas, na który w szczególnym stopniu narażone są młode osoby. Te bardzo często bagatelizują problem, nie zdając sobie sprawy, jakie skutki taka postawa może przynieść w przyszłości.
Aparat słuchowy ‒ ratunek dla niedosłyszących
Pomimo tego, że medycyna oraz technologia na przestrzeni kilkudziesięciu lat rozwinęły się w bardzo dużym stopniu, wyleczenie niedosłuchu w dalszym ciągu jest niemożliwe. Istnieją jednak rozwiązania, które umożliwiają spowolnienie lub zatrzymanie postępującego ubytku słuchu. Jednym z nich są aparaty słuchowe. Ich ciągłe udoskonalanie, dzięki któremu praktycznie całkowicie zostało wyeliminowane zjawisko sprzężenia zwrotnego, a także stosowane w nich innowacje pozwalają na jeszcze lepszy dobór w zależności od preferencji pacjenta.
Jak dobrać aparat dopasowany do swoich potrzeb?
Decydując się na zakup aparatu słuchowego, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że nie może to być to decyzja podejmowana pochopnie. Aparat słuchowy to rzecz prywatna, wręcz intymna, która w pewnym stopniu staje się integralną częścią naszego życia. Dobór aparatu należy więc rozpocząć od badania słuchu.
Kolejnym etapem jest znalezienie odpowiedniego dla nas aparatu słuchowego. Niezwykle ważne jest poprawne pobranie wycisku ucha za pomocą specjalnej masy wyciskowej. Jeśli zostanie on pobrany w sposób nieprawidłowy, może to skutkować błędnym wykonaniem wkładki dousznej. Źle dobrana wkładka może powodować znaczący dyskomfort w trakcie noszenia, a także być źródłem powstawania sprzężenia zwrotnego.
Klasy aparatów słuchowych
Podczas wyboru aparatu słuchowego warto także zwrócić uwagę na poszczególne klasy, w których występuje: Standard, Advanced i Premium. Ostatnia z klas oferuje aparaty, które mogą dorównywać działaniu implantów ślimakowych. Co więcej, mogą być także wyposażone w funkcje, które ułatwiają rozumienie mowy, co jest szczególnie przydatne, kiedy osoba niedosłysząca znajduje się w miejscu o dużym natężeniu hałasu, np. na ruchliwej ulicy czy w głośnym barze. Niektóre z nowoczesnych modeli aparatów w klasie Premium zostały wyposażone także w specjalne programy słuchowe, które są w stanie automatycznie dopasować jego parametry do akustyki występującej w danym pomieszczeniu.
Badanie słuchu w czasie pandemii COVID-19
W obecnej sytuacji panującej na świecie oraz w Polsce, jaką jest pandemia koronawirusa i wywoływanej przez niego choroby COVID-19, udanie się do gabinetu protetyki słuchu ze względów bezpieczeństwa stało się niemożliwe. Jak radzić sobie w takiej sytuacji, kiedy wizyta u protetyka słuchu jest konieczna?
Na szczęście istnieje wyjście z tej sytuacji. Ze względu na panującą pandemię wiele gabinetów protetyki słuchu oferuje wizyty domowe z dojazdem do klienta. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób starszych, które ze względu na swój wiek znajdują się w grupie ryzyka zarażenia. W trakcie takiej wizyty, w zależności od potrzeb, zostanie zbadany nasz słuch lub będziemy mogli przetestować nasz potencjalny aparat słuchowy.
Pamiętajmy, że w tym niezwykle trudnym dla wszystkich okresie bezpieczeństwo nasze oraz innych osób jest najważniejsze.
Bibliografia:
- Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003.
- Czajkowska-Kisil M.,, Niepełnosprawność słuchowa, jako przesłanka dyskryminacji.
- Czyż A., Problemy komunikacyjne osób z postlingwalnym uszkodzeniem słuchu, a możliwości doboru aparatów słuchowych, w: Niepełnosprawność, opracowanie zbiorowe, Gdańsk 2012.
- Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012.