Ubytki słuchu są obecnie problemem na skalę globalną. Coraz więcej osób, ze względu na życie w ciągłym hałasie – wynikającego chociażby z pracy zawodowej czy postępującej urbanizacji – skarży się na problemy z poprawnym słyszeniem i rozumieniem mowy czy codziennych dźwięków z otoczenia. Jeśli coraz częściej zauważasz, że musisz podgłośnić dźwięk telewizora lub radia bądź też prosisz znajomych o powtórzenie tego, co do Ciebie powiedzieli, być może przyszła najwyższa pora na wykonanie testu słuchu.
Test słuchu online – czy warto?
Podejrzewając u siebie problemy ze słuchem, zdecydowanie warto podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec pogłębianiu się ewentualnej wady. Choć medycyna wciąż nie znalazła trwałego rozwiązania, które pozwoliłoby na całkowite wyleczenie słuchu, to jednak istnieją różne metody, które pozwalają na normalne funkcjonowanie osób niedosłyszących. Najpopularniejszym sposobem korygowania ubytku słuchu jest noszenie właściwie dopasowanego aparatu słuchowego.
Zanim jednak będzie to u nas możliwe, powinniśmy wykonać stosowne badania. Pierwszym krokiem może być test słuchu online, który jest dostępny na wielu stronach, w tym tej należącej do renomowanej marki Bernafon, która wytwarza wysokiej jakości aparaty słuchowe.
Zazwyczaj takie testy przeprowadzane przez internet składają się z dwóch części. Najpierw odpowiadamy na kilka pytań, które dotyczą odbierania dźwięków z otoczenia. Dopiero później przechodzimy do tzw. badania przesiewowego, które polega na sprawdzeniu, jak dobrze słyszymy i rozumiemy ciche dźwięki. Wymaga to oczywiście założenia słuchawek, co pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników. Zrobienie takiego testu nic nie kosztuje i zajmuje maksymalnie kilka minut. Rezultat może dać nam wstępną analizę tego, jak funkcjonuje nasz słuch.
Czy test słuchu online wystarczy?
W żadnym wypadku nie powinniśmy traktować internetowych testów słuchu jako w pełni wystarczających. Nie zastąpią one badań przeprowadzanych przez specjalistę, mogą jedynie posłużyć nam do początkowego rozpoznania, czy rzeczywiście kwalifikujemy się do testu słuchu, który powinien odbyć się w gabinecie.
Test słuchu online to szybki sposób na to, by przekonać się, czy mamy powód do zmartwień. Jeśli wynik nas zaniepokoi bądź też w trakcie wykonywania testu sami dojdziemy do wniosku, że powinniśmy zasięgnąć porady lekarza, należy jak najszybciej umówić się na wizytę.
Rodzaje badań słuchu
Badanie słuchu warto wykonać profilaktycznie, szczególnie kiedy przekroczyliśmy 50. rok życia – u seniorów ubytki słuchu zdarzają się zdecydowanie najczęściej. Niemniej trzeba zaznaczyć, że u coraz młodszych osób stwierdzane są wady słuchu, co wynika chociażby ze zbyt głośnego słuchania muzyki na słuchawkach dousznych. Na takie badanie warto zabrać nawet dzieci i młodzież.
Istnieje wiele różnych badań, jakie może wykonać protetyk słuchu lub laryngolog. Zazwyczaj sprawdzany jest przewód słuchowy, by wykluczyć czynniki zewnętrzne bądź uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby być odpowiedzialne za problemy ze słuchem. Oprócz tego konieczne albo możliwe jest wykonanie:
- tympanometrii – wykorzystuje się w niej sondę w celu zbadania ucha środkowego. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bardzo dokładne. Umożliwia ono m.in. sprawdzenie funkcjonowania trąbki słuchowej;
- audiometrii tonalnej – wówczas sprawdzane są progi słyszenia przewodnictwa kostnego i powietrznego. Pozwala ona na wstępne wskazanie miejsce uszkodzenia, które jest odpowiedzialne za niedosłuch;
- audiometrii mowy – jak sama nazwa na to wskazuje, podczas tego badania sprawdzane jest rozumienie mowy. Pacjent słucha słów w różnym natężeniu dźwiękowym;
- progu dyskomfortu – czyli określenie, jaka wartość ciśnienia akustycznego wywołuje u pacjenta dyskomfort.
Wyniki tego rodzaju badań pozwolą lekarzowi na ustalenie diagnozy i ocenę ubytku słuchu, jeśli ten jest obecny. To z kolei pierwszy i zarazem najważniejszy krok do aparatu słuchowego – to właśnie dokładnie wykonane testy umożliwiają wskazanie urządzenia, które najlepiej zaspokoi indywidualne potrzeby i wymagania.