fbpx

Słyszenie podwójne w uchu. Co to może oznaczać?

Dźwięki w Twoim uchu odbijają się jak echo? Zdarza się, że słyszysz dźwięki o różnej wysokości w każdym uchu? Możesz doświadczać stanu znanego jako podwójne słyszenie, przez audiologów nazywane diplacusis. Dzisiaj wyjaśniamy, czym jest podwójne słyszenie w uchu, co je powoduje i jak można sobie z nim radzić. 

Podwójne słyszenie w uchu – co to jest? 

Zaburzenie słuchu przypominające efekt echo w uchu fachowo nosi nazwę diplacusis. Cierpiąca na nie osoba odbiera pojedynczy dźwięk jako różne tony. Może pojawić się jako wtórny objaw utraty słuchu. Jednak występuje również u osób z niezaburzonym zmysłem słuchu. 

U osób z prawidłowym słuchem, mózg łączy sygnały dźwiękowe z każdego ucha, które następnie odbierane są jako jeden dźwięk. Oboje uszu pracuje razem jak pojedynczy narząd. Oznacza to, że dwoje uszu zbiera różne zestawy danych, ale informacje te są łączone i interpretowane w mózgu jako pochodzące z jednego źródła. 

Powszechną analogią używaną do opisania tego procesu jest wzrok: nasze oczy pracują razem, tworząc jeden obraz, a nie dwa oddzielne obrazy z dwojga oczu. Podobnie działają uszy u osób zdrowych. Jednak osoby ze słyszeniem podwójnym nie mogą zamienić dwóch zestawów informacji w jedną całość. Dlatego odbierają dwa różne dźwięki. 

Podwójne słyszenie częściej występuje u osób z jakąś formą ubytku słuchu. Dlatego jeśli w zauważasz u siebie echo w uchu, skontaktuj się z lekarzem i umów na badania słuchu, dzięki któremu skontrolujesz stan swoich uszu. 

Słyszenie podwójne – rodzaje 

Wyróżnia się dwa główne typy diplacusis. 

  • Diplacusis monauralis odnosi się do percepcji pojedynczego dźwięku jako dwóch różnych dźwięków lub tonów w tym samym uchu. Ten stan dotyczy tylko jednego ucha.
  • Diplacusis binauralis jest najczęściej spotykanym rodzajem słyszenia podwójnego. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy to obojga uszu. Są to przypadki, w których osoba odbiera dźwięk lub ton w każdym z uszu inaczej.

Wyróżnia się również podtypy tego drugiego przypadku. Jednym z nich jest podwójne słyszenie z efektem echo, w którym inaczej postrzegają czas tego samego źródła dźwięku, co skutkuje wrażeniem echa. Zaburzenie może również dotyczy odmiennego postrzegania tonów. 

Przyczyny występowania słyszenia podwójnego

Przyczyn tego rodzaju problemów ze słuchem może być wiele. Dlatego jeśli zauważysz je u siebie, warto wybrać się do specjalisty i skontrolować stan zmysłu słuchu. Może to w przyszłości uratować przed pogłębianiem się nieujawnionych do tej pory wad.

Częściowy niedosłuch

Podwójne słyszenie jest najczęściej spowodowane niesymetrycznym ubytkiem słuchu w uszach. Sytuacja ta może się oczywiście również pojawić w sytuacji, kiedy w jednym uchu występuje ubytek, a drugie jest go pozbawione. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się dopasowanie odpowiedniego aparatu słuchowego, dzięki któremu ta dysproporcja zostanie wyrównana. 

Uraz uszu

Echo w uchu może być wynikiem uszkodzenia ślimaka lub urazu uszu, które powstały z powodu utraty słuchu wywołanej hałasem, niektórych leków, chorób autoimmunologicznych, nagłej utraty słuchu i urazu głowy. 

Niedrożność – nagromadzenie woskowiny lub innych substancji

Słyszenie podwójne bywa też jedną z konsekwencji niedrożności ucha lub uszu. Ta zdarza się w sytuacji, kiedy wewnątrz kanału słuchowego nagromadziło się zbyt wiele woskowiny. Zdarza się to również jako jeden z objawów lub pozostałość po niedrożności zatok, infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii.

Jak przebiega słyszenie podwójne? 

Zaburzenie ma zazwyczaj nagły początek. W niektórych przypadkach jest ono stanem przejściowym i ustępuje samoistnie. Jednak zdarza się, że bywa ono również stanem przewlekłym. W każdym z tych przypadków czas trwania zaburzenia uzależniony jest od przyczyny – w przypadku zaburzenia temporalnego powinno ustąpić po usunięciu blokady w postaci woskowiny lub po wyjściu z infekcji. Podwójne słyszenie w uchu może czasem występować razem ze zjawiskiem szumów usznych. 

Podwójne słyszenie z aparatami słuchowymi

Czasami osoby noszące aparaty słuchowe będą odczuwać echo w trakcie noszenia urządzenia, a po zdjęciu efekt będzie od razu ustępował. W tym wypadku nie mamy do czynienia ze słyszeniem podwójnym. Problemem jest raczej brak przyzwyczajenia do aparatu lub jego rozstrojenie. W takim przypadku należy skontaktować się z audiologiem, który wyreguluje Twój aparat słuchowy.

 

Źródła: 

1. Knight, Richard D. (2004). „Diplacusis, hearing threshold and otoacoustic emissions in an episode of sudden, unilateral cochlear hearing loss”. International Journal of Audiology. 43 (1): 45–53. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14992020400050007

2. Di Stadio, Arianna; Dipietro, Laura; Ricci, Giampietro; Della Volpe, Antonio; Minni, Antonio; Greco, Antonio; de Vincentiis, Marco; Ralli, Massimo (2018-09-26). „Hearing Loss, Tinnitus, Hyperacusis, and Diplacusis in Professional Musicians: A Systematic Review”. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14992020309078347

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9