fbpx

Planujesz otoplastykę uszu? Przeczytaj!

Planujesz otoplastykę uszu? Przeczytaj!
Otoplastyka uszu to nic innego, jak korekcja małżowin usznych – zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Przeprowadza się go w celu przywrócenia prawidłowego wyglądu zewnętrznych narządów słuchu. Jeśli zatem masz odstające uszy i planujesz taką operację w niedalekiej przyszłości – ten artykuł jest dla Ciebie!

Otoplastyka uszu – dla kogo?

Operacja plastyczna małżowin usznych przeprowadzana jest najczęściej ze względów estetycznych. Pacjentami są często dzieci w wieku szkolnym, które – z powodu nieatrakcyjnego wyglądu uszu – borykają się z bolesnymi docinkami ze strony środowiska. Otoplastyka uszu to prosty sposób na szybkie usunięcie kompleksu, który jest przyczyną licznych nieprzyjemności doznawanych przez młodego człowieka w okresie, kiedy kształtuje się jego psychika.

Zabieg ten przeprowadza się nie tylko z powodu dyskomfortu psychicznego spowodowanego posiadaniem kompleksu na punkcie odstających uszu. Operacja plastyczna polega również na odtworzeniu zniekształconej małżowiny np. u osób, które w wyniku poważnego wypadku doznały obrażeń głowy. W takich przypadkach chirurg rekonstruuje utracone bądź odkształcone części ucha zewnętrznego, ujednolicając kształt oraz położenie w taki sposób, aby zachować symetrię w stosunku do drugiego ucha.

Otoplastykę uszu przeprowadza się także w przypadku wrodzonych wad ucha zewnętrznego. Zaliczamy do nich takie schorzenia, jak:

  • mikrocja (inaczej: uszy szczątkowe) – częściowy brak małżowiny usznej,
  • anocja – całkowity brak małżowiny usznej,
  • zniekształcenia (ucho satyra, ucho kalafiorowate, guzek Darwina).

Otoplastyka – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są oczywiście fizyczne zniekształcenia, które powodują u chorego odczuwanie dyskomfortu psychicznego – ale nie tylko. Brak małżowiny usznej (lub nierozwinięta małżowina szczątkowa) uniemożliwia korzystanie z okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także z zausznych aparatów słuchowych

Co natomiast może nas zdyskwalifikować? Otoplastyka uszu jest operacją naruszającą ciągłość tkanek – a w takich przypadkach potencjalnych przeciwwskazań do jej przeprowadzenia może być wiele, np.:

  • niewyleczona infekcja,
  • nieprawidłowe wyniki badań krwi,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • zwiększona tendencja do powstawania blizn,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • zażywanie na stałe leków wpływających na krzepliwość krwi,
  • okres ciąży i laktacji.

Przed zabiegiem warto wykonać również badania słuchu, aby upewnić się, że wada dotyczy wyłącznie ucha zewnętrznego. 

Jak wygląda zabieg otoplastyki uszu?

Jeżeli u pacjenta nie wykryto żadnych przeciwwskazań, można przystąpić do planowania operacji. W przypadku otoplastyki uszu, jej przebieg zależy od tego, na czym polega problem u danego pacjenta – dlatego cała strategia planowana jest indywidualnie. 

Najmniej inwazyjnym spośród wszystkich jest przypadek korekcji odstających uszu – aby przywrócić im dużo bardziej naturalne położenie, chirurg nacina tylną powierzchnię ucha i koryguje kształt. Modelowaniu podlegają chrząstki oraz tkanki miękkie. 

Jeżeli w ramach zabiegu konieczne jest np. całkowite odtworzenie nieistniejącej fizycznie małżowiny usznej, operacja jest dużo bardziej skomplikowana, zaś czas, w jakim jest przeprowadzona wydłuża się wprost proporcjonalnie. 

Otoplastykę uszu przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa zazwyczaj około dwóch godzin (w zależności od przypadku). Następnie zakładany jest opatrunek, zaś pacjent wypuszczany jest do domu. Wyjątek stanowią bardziej skomplikowane rekonstrukcje uszu – w takich przypadkach lekarz zostawia pacjenta na obserwacji.

Co po zabiegu?

Rekonwalescencja po operacji plastycznej uszu nie jest długa ani skomplikowana. Około 5 dni po operacji nie należy podejmować wysiłku fizycznego, myć głowy, ani spać na boku. Należy bardzo uważać na to, by nie uciskać zoperowanych uszu – do momentu wygojenia najlepiej ich w ogóle nie dotykać.

Wizyta kontrolna następuje po około 3 dniach, wówczas wymieniany jest opatrunek. Szwy zdejmowane są po dwóch tygodniach od przeprowadzenia otoplastyki uszu. Przez pół roku zaleca się jak najczęstsze zakładanie specjalnej opaski, która przyczyni się do utrwalenia prawidłowego położenia uszu. 

 

Bibliografia:

Janis, J. E., Rohrich, R. J., & Gutowski, K. A. (2005). Otoplasty. Plastic and reconstructive surgery, 115(4), 60e-72e

Kelley, P., Hollier, L., & Stal, S. (2003). Otoplasty: evaluation, technique, and review. Journal of Craniofacial Surgery, 14(5), 643-653

Caouette-Laberge, L., Guay, N., Bortoluzzi, P., & Belleville, C. (2000). Otoplasty: anterior scoring technique and results in 500 cases. Plastic and reconstructive surgery, 105(2), 504-515

Adamson, P. A., & Strecker, H. D. (1995). Otoplasty techniques. Facial plastic surgery, 11(04), 284-300

Limandjaja, G. C., Breugem, C. C., van der Molen, A. M., & Kon, M. (2009). Complications of otoplasty: a literature review. Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery, 62(1), 19-27

Mandal, A., Bahia, H., Ahmad, T., & Stewart, K. J. (2006). Comparison of cartilage scoring and cartilage sparing otoplasty–a study of 203 cases. Journal of plastic, reconstructive & aesthetic surgery, 59(11), 1170-1176

Elliott Jr, R. A. (1990). Otoplasty: a combined approach. Clinics in Plastic Surgery, 17(2), 373-381

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9