fbpx

Niedosłuch u osób starszych – dlaczego aparat słuchowy jest koniecznością?

Szacuje się, że ok. 12% społeczeństwa na całym świecie cierpi na wady słuchu o różnym stopniu nasilenia. Niestety z biegiem

Szacuje się, że ok. 12% społeczeństwa na całym świecie cierpi na wady słuchu o różnym stopniu nasilenia. Niestety z biegiem lat liczba osób, które borykają się z niedosłuchem, stale wzrasta. To z kolei rodzi nie tylko problem natury medycznej, ale także socjologicznej. Ubytek w słuchu może znacząco utrudnić życie, dlatego należy regularnie się badać i reagować, jeśli zostanie postawiona diagnoza dotycząca niedosłuchu. Aparat słuchowy może być znakomitym rozwiązaniem – również u osób powyżej 60. roku życia.

Dlaczego wraz z wiekiem gorzej słyszymy?

U osób starszych możemy mówić o tzw. starczym przytępieniu słuchu. Wiąże się to z tym, że zużyciu ulegają wszystkie elementy układu słuchowego. Im jesteśmy starsi, tym mamy większe problemy z poprawnym słyszeniem dźwięków o wysokiej częstotliwości: albo nie słyszymy ich w ogóle, albo wydają się znacznie bardziej intensywne, wręcz nieznośne. Pojawiają się również kłopoty z rozumieniem mowy czy też ze słyszeniem w warunkach to utrudniających (kiedy szum z otoczenia jest wyjątkowo głośny). Czasem niedosłuch postępuje dalej i dotyczy również odgłosów o niskiej skali.

Oczywiście słuch to nie jedyne, co pogarsza się wraz z wiekiem. Przytępieniu równie często ulega wzrok, ale także węch czy smak. Tak samo jak skóra u osób starszych nie jest już tak jędrna jak wcześniej – ponieważ ilość włókien kolagenowych w organizmie zmniejsza się – tak i zmysły ulegają pewnemu wyczerpaniu.

Warto zaznaczyć, że oczywiście nie tylko osoby po 50. czy 60. roku życia cierpią na niedosłuch. Niestety wady słuchu mogą zostać wykryte w ciągu całego naszego życia – zdarza się, że dziecko przychodzi na świat z już wrodzoną wadą, uwarunkowaną genetycznie bądź powstałą na skutek choroby. Słuch może nam się pogorszyć również poprzez infekcję czy uraz. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie w starszej części społeczeństwa odnotowuje się najwięcej przypadków niedosłuchu.

Konsekwencje niedosłuchu u osób starszych

Niedosłuch lub szumy uszne u seniora, zwłaszcza wtedy, kiedy nie jest w żaden sposób minimalizowany, wpływa na życie na wielu płaszczyznach. Zostaje m.in. zaburzone życie społeczne. Trudności w zrozumieniu czyjejś wypowiedzi prowadzą do problemów komunikacyjnych. Na dodatek może się pojawić poczucie odrzucenia, a nawet dyskryminacji ze strony społeczeństwa. Osoba niedosłysząca może sprawiać wrażenie zapominalskiej i rozkojarzonej. Może się to wiązać z niezrozumieniem ze strony ludzi z najbliższego otoczenia.

W takich sytuacjach często się zdarza, że seniorowi spada samoocena. Trudniej mu nawiązać kontakt z innymi, nierzadko prośbom o powtórzenie jakichś słów towarzyszy poczucie wstydu. Osoba starsza może zacząć odczuwać, że odstaje od reszty społeczeństwa, a nawet od swojej rodziny. W skrajnych przypadkach dochodzi do tego, że taka osoba zaczyna wykazywać symptomy depresji, ponieważ czuje się wyalienowana.

Przede wszystkim jednak niedosłuch utrudnia codzienne funkcjonowanie. Załatwianie podstawowych spraw, jak wysłanie listu na poczcie czy wizyta w urzędzie, mogą stać się nie lada wyzwaniem, kiedy coraz trudniej usłyszeć, co mówi ktoś po drugiej stronie. Jeśli dodatkowo osoba z niedosłuchem pozostaje aktywna zawodowo, może się okazać, że wykonywanie obowiązków staje się coraz bardziej skomplikowane.

Jaki aparat słuchowy dla seniora?

Jaki aparat słuchowy dla seniora? Idąca do przodu technologia dosięgła również aparatów słuchowych, czyli chyba najpopularniejszej metody protetyki słuchu. Dlatego znajdziemy modele o zaawansowanym oprogramowaniu czy też wyposażone w bluetooth, by możliwe było zdalne połączenie z innymi urządzeniami. Zdecydowanie zmieniła się także budowa aparatów – teraz do dyspozycji mamy chociażby wewnątrzkanałowe, które są właściwie niewidoczne, ponieważ zostają umieszczone w całości w przewodzie słuchowym.

Osobie starszej niekoniecznie jednak może przypaść do gustu taki model. Zamiast tego polecane są tradycyjne aparaty słuchowe, czyli zauszne oraz zauszne ze słuchawką w uchu. Wszystko dlatego, że urządzenia te znajdują się na zewnątrz ucha, w związku z czym obsługuje się je manualnie. Seniorowi z pewnością łatwiej przyjdzie dostosowywanie ustawień takiego sprzętu. Po oswojeniu się z klasycznym aparatem, można po jakimś czasie spróbować z innym modelem, np. wewnątrzusznym.

 

Bibliografia

  1. Kurkowska K., Cybulski M., Łobaczuk-Sitnik A., Krajewska-Kułak E., Jakość życia osób w podeszłym wieku z zaburzeniami słuchu, „Gerontologia Polska” 2018, nr 26.
  2. Skrzypek A., Sekula A., Deryło M.B., Kuśmierczyk J., Talar M., Ocena niedosłuchu u osób powyżej 60. roku życia korzystających z aparatów słuchowych, „Otolaryngologia Polska” 2014, nr 68.
  3. Wieczorek A., Gerontechnologia w rozwiązywaniu problemów osób starszych, „Systemy wspomagania w inżynierii produkcji” 2016, zeszyt 2.
  4. Witczak B., Olejniczak D., Skonieczna J., Ocena jakości życia przed i po protezowaniu narządu słuchu, „Journal of Education. Health and Sport” 2016, nr 6.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9