fbpx

Na jakie badania słuchu warto zapisać się w nowym roku?

Początek nowego roku sprzyja wprowadzaniu pewnych zmian. Wśród tych, które zdecydowanie warto rozważyć, znajdują się regularne badania. My proponujemy rozważyć wprowadzenie regularnych badań słuchu. Dlaczego? W przypadku podejrzenia utraty słuchu, jak najszybsze jego zbadanie przynosi wiele korzyści. Wczesne wykrycie i uzyskanie diagnozy może sprawić, że ewentualne pogorszenie słuchu skończy się szybką poprawą, bez etapu zaniku słuchu. Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać wielozakresowe badanie słuchu? Audiometria tonalna czy impedancyjna brzmią dla Ciebie zupełnie niezrozumiale? Wyjaśniamy! 

Epidemia utraty słuchu

Pomijając trwającą od prawie dwóch lat pandemię COVID-19, ubytek słuchu jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w Europie, a audiolodzy wytrwale pracują nad podniesieniem świadomości na temat zdrowia słuchu. Ciągle zwiększasz głośność telewizora? Często prosisz znajomych i członków rodziny, aby powtarzali swoje wypowiedzi lub mówili głośniej? Łatwo dekoncentrujesz się podczas spotkania służbowego lub wydarzenia towarzyskiego? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi twierdząco, czas na badanie słuchu

Lekarze zauważają, że ich pacjenci z niedosłuchem mierzą się z niezbyt przychylnym podejściem otoczenia, dlatego szybkie wdrożenie działań zaradczych poprawi komfort ich życia. 

Co robić, jeśli zauważysz u siebie objawy utraty słuchu? 

Aby zapobiec postępującej utracie słuchu, która może zachodzić nieraz nadspodziewanie szybko, należy bardzo szybko wdrożyć nowe działania, a także wybrać się na badanie słuchu. Audiometria tonalna i inne specjalistyczne badania mogą być przeprowadzone tylko przez specjalistę audiologa, jednak pomogą one sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twój narząd słuchu. Co robić, by powstrzymać degradację słuchu? 

Wizyta u lekarza rodzinnego

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Ten może sprawdzić nagromadzenie woskowiny, usunąć jej nadmiar i omówić możliwe medyczne przyczyny utraty słuchu. Należy również pamiętać, że wizyta u audiologa, tak jak u każdego innego specjalisty, wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego jeśli wizyta u lekarza rodzinnego nie rozwiąże problemu, otrzymasz od niego skierowanie do poradni specjalistycznej. 

Umówienie się w poradni audiologicznej

Szukanie odpowiedniego audiologa może być nie lada wyzwaniem, jednak obecnie tego rodzaju usługi medyczne są coraz popularniejsze. Warto wybrać lekarza, który pracuje z różnymi markami i rodzajami aparatów słuchowych. Pamiętaj, że istnieje różnica między lekarzem audiologiem – przeszkolonym pracownikiem ochrony zdrowia – a technikiem audiologii, który zajmuje się dopasowywaniem oraz dystrybucją aparatów słuchowych. 

Omówienie planowanych badań

Dla lepszego zdiagnozowania, lekarz przeprowadzi badanie słuchu. Audiometria tonalna to jedno z tych, na które możesz się przygotować przed wizytą. Na czym ono polega? Badanie jest przeprowadzane w wyciszonej kabinie, gdzie do Twoich uszu – lecz nie do obu naraz – będą wprowadzane dźwięki o różnym natężeniu. Całe badanie potrwa do 30 minut i będzie miało na celu określić Twój próg słyszalności oraz ciśnienie w uchu środkowym. Innym badaniem, na które możesz się nastawić, jest audiometria impedancyjna. Za jej pomocą można sprawdzić odruchy mięśnia strzemiączkowego oraz naprężenie błony bębenkowej. To badanie również polega na wprowadzeniu do ucha dźwięków o zróżnicowanych tonach i sprawdzeniu reakcji aparatu słuchu.

Decyzja o leczeniu 

Leczenie ubytku słuchu najczęściej polega na stosowaniu aparatów słuchowych. Jeśli audiolog zaleci Ci aparat słuchowy oznacza to, że stan Twojego słuchu wymaga szybkich działań. Wybór odpowiedniego aparatu może nie być prostą decyzją, jednak szybkie jego zastosowanie powstrzyma dalszą degenerację słuchu. Inną metodą leczenia może być leczenie laryngologiczne, które pozwoli poprawić fizyczne niedoskonałości aparatu słuchu. 

Dostosowanie się do sytuacji

Słuch jest bardzo ważnym elementem naszego codziennego funkcjonowania. Jego drastyczne ubytki wymagają czasu, by móc się dostosować do sytuacji. Jednak, w przeciwieństwie do okularów, które natychmiast korygują wzrok, aparaty słuchowe często nie działają idealnie od razu. Twój mózg potrzebuje czasu, aby przystosować się do słyszenia nowych dźwięków i odgłosów w tle. 

 

Źródła:
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/hearing-tests

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/hearing-tests-for-adults

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9