Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?

  Aparaty słuchowe mają wspomagać proces rozpoznawania dźwięków u osób, które tę zdolność zatraciły. Problemy ze słuchem dawno przestały być

 

Aparaty słuchowe mają wspomagać proces rozpoznawania dźwięków u osób, które tę zdolność zatraciły. Problemy ze słuchem dawno przestały być domeną ludzi w podeszłym wieku lub nawet dorosłych. Obecnie niedosłuch nie jest rzeczą nienaturalną nawet u dzieci. Statystyka ta, niestety, wciąż wzrasta.

Dlatego też i aparaty słuchowe stają się coraz bardziej powszechne i łatwiejsze w odbiorze. Aparat przestaje stygmatyzować, nie sprawia, że jego użytkownicy czują się wyobcowani, chociaż takie przypadki nadal mają miejsce i aparatowi słuchowemu daleko do statusu okularów, które stały się wręcz elementem mody.

Czy muszę nosić aparat słuchowy?

No właśnie, podstawowe pytanie brzmi: kiedy jest odpowiedni moment na zakup aparatu słuchowego i… kto o tym decyduje? Jeśli boli nas głowa, możemy udać się do apteki i kupić coś na ból głowy. Jeśli po zażyciu kilku tabletek bóle nie ustają, udajemy się do lekarza, aby się zbadać i ewentualnie otrzymać silniejsze leki.

Z aparatem słuchowym jest nieco inaczej. Oczywiście możemy kupić taki sprzęt i zacząć go nosić, ale efekty mogą być w takim wypadku opłakane. Dlatego najpierw trzeba udać się do protetyka słuchu, który zbada i oceni nasz poziom niedosłuchu. Jeśli będzie na tyle duży, aby zalecić nam aparat słuchowy, wtedy dopiero będziemy mogli pomyśleć o jego zakupie.

Czy ja dobrze słyszałem?

Umówmy się, do dentysty chodzimy dopiero wtedy, gdy czujemy, że coś z naszym zębem może być nie tak. Regularne badania okresowe to wciąż domena niewielu osób. Jak w takim razie wypadają takie wizyty o specjalistów, którzy mogą zbadać nasz słuch? Niestety jeszcze rzadziej.

Przeczytaj jak działa i co oferuje aparat słuchowy

Jak w takim razie w porę zareagować na zmiany, jakie mogą zachodzić w naszych uszach? Niedosłuch jest trudno zauważalny w codziennym życiu, a w interesie każdego pacjenta jest przecież zareagować w porę, aby ubytek słuchu był jak najmniejszy.

Zwracajmy uwagę na małe rzeczy.

  • na rozmowę z drugą osobą, którą ciężej jest nam zrozumieć.
  • na to, czy musimy pogłaśniać telewizor, radio czy muzykę na słuchawkach
  • na to czy gorzej nam się skupić w głośnym i gwarnym miejscu

Inaczej sprawa będzie wyglądać u dzieci, szczególnie noworodków. Na szczęście w Polsce przeprowadzane są badania przesiewowe pod tym kątem, dlatego wrodzoną wadę słuchu u dziecka można wykryć już chwilę po narodzinach, co zdecydowanie pomoże w późniejszym leczeniu i będzie miało kluczowy wpływ na jego późniejsze dojrzewanie.

Nie każdy ubytek słuchu oznacza od razu, że niezbędny okaże się aparat. Jeśli jednak badania wykażą, że słuch się nieco pogorszył (bywa tak po prostu w miarę upływu lat), warto na bieżąco monitorować sytuację, aby w przyszłości nie narazić się na poważniejsze konsekwencje.

Aparat słuchowy nie wyleczy niedosłuchu, może jedynie pomóc ponownie słyszeć dźwięki, których nasze ucho wychwycić samo nie jest w stanie. Na tym etapie rozwoju medycyny aparat słuchowy to przyjaciel na całe życie, dlatego tak ważne jest odpowiednie jego dobranie i szczegółowe badania słuchu przed jego zakupem.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9