fbpx

Jak naturalnie dbać o swoje uszy?

Świecowanie uszu to niebezpieczna i niesprawdzona praktyka, podczas której do ucha pacjenta wkładana jest zapalona świeca. Ciepło świecy ma usuwać z ucha woskowinę i inne zanieczyszczenia. Zwolennicy świecowania uszu twierdzą, że może ono leczyć wiele schorzeń, od nagromadzenia woskowiny po raka. W tym artykule omówimy, czym jest świecowanie uszu, czy jest ono bezpieczne i jakie są potencjalne skutki uboczne tej praktyki.

Co to jest świecowanie uszu?

Świecowanie uszu lub „stożkowanie” jest alternatywnym środkiem stosowanym przez niektórych do usuwania zanieczyszczeń i woskowiny z ucha wewnętrznego. Świece do uszu mają zwykle około 10 cali długości, są puste i zwężają się. Osoba zapala je na ich najszerszym końcu. Wykonane są zwykle z tkaniny nasączonej woskiem lub mieszaniną substancji, często parafiny i wosku pszczelego.

Aby wykonać świecowanie uszu, pacjent lub pacjentka kładzie się na boku, a osoba przeprowadzająca zabieg wkłada świecę do ucha. Zwykle kwadrat lub okrąg wykonany z papieru, folii aluminiowej lub plastiku działa jak osłona zapobiegająca kapaniu gorącego wosku na twarz, szyję lub włosy. Gdy świeca i pokrycie są zabezpieczone, zapala się świecę na 10-20 minut. Podczas prawidłowo przeprowadzonego zabiegu wosk nie powinien przedostać się do ucha. Świecowanie uszu określa się też jako woskowanie uszu. Jednak czy zabieg ten jest na pewno tak bezpieczny i skuteczny, jak się o nim mówi? 

Woskowanie uszu – korzyści? 

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie istnieje udowodnione naukowo działanie świecowania uszu. Oznacza to, że badania słuchu wykonane na dużej grupie pacjentów nie wykazują poprawy słyszenia, a lekarze nie mają wątpliwości, że zabieg ten nie poprawia higieny słuchu. Osoby zajmujące się tym zabiegiem wskazują, że woskowanie uszu może przynieść pozytywne skutki w takim zakresie jak: 

  • usuwanie woskowiny, bakterii i innych zanieczyszczeń z przewodu słuchowego
  • leczenie infekcji zatok
  • poprawa słuchu lub odwrócenie ubytku słuchu
  • łagodzenie bólu gardła
  • leczenie przeziębienia i grypy
  • łagodzenie bólów głowy i migren
  • poprawa jasności umysłu
  • oczyszczanie krwi
  • poprawa krążenia limfatycznego
  • oczyszczenie oczu i poprawa widzenia
  • zmniejszenie bólu związanego z bólami szczęki i schorzeniami skroniowo-żuchwowymi
  • zmniejszenie napięcia i stresu
  • zmniejszenie zawrotów głowy

Zwolennicy świec do uszu twierdzą, że zapalona świeca wytwarza wystarczająco dużo ciepła, aby wygenerować ssanie. To ono wyciąga zanieczyszczenia i woskowinę z kanału słuchowego. Jednak te twierdzenia nie mają potwierdzenia w nauce i obecnie nie ma żadnych badań ani dowodów na to, że świece do uszu mają działanie, jakie im się przypisuje. 

Czy świecowanie uszu jest bezpieczne? 

Główne organy ds. zdrowia, takie jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), od kilku lat ostrzegają przed zagrożeniami związanymi ze świecami do uszu. Wskazuje się, że w przypadku pogorszenia się słuchu lepszymi metodami są leczenie farmakologiczne i aparaty słuchowe niż sięganie po alternatywne i niesprawdzone praktyki. W przypadku świecowania uszu należy się bowiem liczyć ze skutkami ubocznymi, takimi jak: 

  • pieczenie twarzy, szyi, błony bębenkowej, ucha środkowego lub kanału słuchowego gorącym woskiem lub popiołem
  • zagrożenie poparzeniem
  • przebicie błony bębenkowej
  • blokowanie błony bębenkowej woskiem ze świecy
  • krwawienie
  • zarażenie się wtórnymi infekcjami
  • doświadcza tymczasowego ubytku słuchu
  • rozwijające się zapalenie ucha zewnętrznego (ucho pływaka) powodując uszkodzenie ucha środkowego

Takie ryzyko znacznie wzrasta, gdy w grę wchodzą dzieci, ponieważ mają one tendencję do poruszania się podczas zabiegu, co może spowodować, że gorący wosk lub popiół wypadną poza osłonę pokrycia. Dzieci mają też znacznie mniejsze kanały uszne niż dorośli. To sprawia, że ​​są bardziej podatne na blokady. Poprzez praktykowanie świecowania uszu zamiast zwracania się o pomoc medyczną, pacjenci mogą również doprowadzić do zaognienia istniejących infekcji i innych stanów wymagających odpowiedniego leczenia.

 

Bibliografia:

Rafferty, J., Tsikoudas, A., Davis, B. C., Ear candling: should general practitioners recommend it?. Canadian family physician, 53(12), 2121-2122

Ernst, E., Ear candles: a triumph of ignorance over science. The Journal of Laryngology & Otology, 118(1), 1-2

Seely, D. R., Quigley, S. M., Langman, A. W. (1996). Ear candles‐efficacy and safety. The Laryngoscope, 106(10), 1226-1229

Rafferty, J., Tsikoudas, A., Davis, B. C., Ear candling: should general practitioners recommend it?. Canadian family physician, 53(12), 2121-2122

Schwartz, S. R., Magit, A. E., Rosenfeld, R. M., Ballachanda et al.,  Clinical practice guideline (update): earwax (cerumen impaction). Otolaryngology–Head and Neck Surgery, 156(1_suppl), S1-S29

Komentarze (0)

Bernafon Encanta

Najnowsze aparaty Encanta łączą elegancję, wygodę i niezwykłą dyskrecję. Wychodzimy na przeciw różnym oczekiwaniom i gustom poprzez możliwość wyboru wariantu z konkretnymi funkcjonalnościami, ale także koloru, który pasuje do Twojego stylu. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Dopasowanie kolorystyczne

Czytaj więcej Bernafon Encanta