Jak dobrać aparat słuchowy?

  Z aparatem słuchowym jest jak z butami. Nawet te najbardziej wymarzone gdy będą źle dopasowane nie będą dobrze służyć,

 

Z aparatem słuchowym jest jak z butami. Nawet te najbardziej wymarzone gdy będą źle dopasowane nie będą dobrze służyć, a radość z ich zakupu i używania będzie niewielka. Aparat słuchowy dodatkowo jest zaawansowanym urządzeniem medycznym, który ma za zadanie nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim ma dobrze działać. I to powinno być przy wyborze aparatu słuchowego brane pod uwagę na pierwszym miejscu.

Procedura doboru i zakupu aparatu słuchowego nie ogranicza się do wejścia do sklepu, zakupu aparatu i jego używanie. Cały proces jest nieco dłuższy i wymaga kilku wizyt w specjalistycznym sklepie oferującym takie produkty.

Dobór aparatu słuchowego – zauszny czy wewnątrzuszny

Nie ma uniwersalnego modelu butów, nie ma uniwersalnego modelu okularów, nawet aparat na zęby trzeba dopasować indywidualnie. Mimo iż proces doboru aparatu słuchowego jest nieco prostszy niż zakładanie aparatu ortodontycznego, to ma wiele wspólnego.

Jak dobrać aparat słuchowy? Obecnie na rynku mamy dwa typy aparatów:

 • aparat zauszny
 • aparat wewnątrzuszny

Aparat wewnątrzuszny przy obecnym zaawansowaniu technologicznym jest praktycznie niezauważalny i stosuje się go szczególnie wśród osób, które zmagają się z niewielkim ubytkiem słuchu.

Aparat zauszny jest już nieco większy ze względu na swoją konstrukcję i zalecany jest dla osób, u których stwierdzono większy niedosłuch.

Dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych – przeczytaj

Paradoksalnie w wyborze tych dwóch typów aparatów pomoże nam protetyk słuchu na podstawie przeprowadzonych badań. Nawet jeśli naszą preferencją jest noszenie aparatu wewnątrzusznego, to w niektórych przypadkach większego ubytku słuchu taki model może nie być wystarczający. Aparat możemy dobierać nawet na podstawie tego, gdzie pracujemy. Protetyk powinien uwzględnić nasze miejsce pracy i tak dobrać aparat, by spełniał swoją rolę jak najlepiej.

Dobór aparatu słuchowego – cena, wygląd i funkcje

Nie znaczy to jednak, że po doborze aparatu pod kątem ubytku słuchu nie można dobrać sobie go pod kątem wyglądu. Na końcu to Ty będziesz go nosić na co dzień więc nie zaszkodzi, jeśli oprócz funkcjonalności będzie dodatkowo dobrze wyglądał.

Nie da się ukryć, że cena ma znaczenie również przy doborze aparatu słuchowego. Nawet przy dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia cena dobrego aparatu słuchowego może być dla niektórych sporym wyzwaniem. Mimo tego warto zastanowić się, co dany aparat w danej cenie ma do zaoferowania i jakie jego funkcje będą nam rzeczywiście potrzebne, a z jakich nie będziemy korzystać w ogóle lub bardzo rzadko. Cena spotyka się na końcu z jakością dźwięku, a to bardzo ważny element przy wyborze aparatu.

Kupno i dobór aparatu słuchowego trudno jest zamknąć w czasie jednej wizyty u specjalisty. To proces przymierzania, sprawdzania, prób i błędów, ale aby wysiłek się opłacił warto poświęcić na to trochę czasu. Źle dobrany aparat może nie służyć nam tak jak byśmy sobie tego życzyli.

Warto konsultować tak ważną decyzję jaką jest zakup aparatu ze specjalistami, którzy pomogą wybrać odpowiedni model.

 • Barbara Jaroszewska

  30 listopada 2018 at 16:05

  Jestem zdecydowana kupić aparat ale po uprzednim przetestowaniu go

  • Redakcja

   10 grudnia 2018 at 18:34

   Zapraszamy do wybranego punktu – w każdym może Pani najpierw bezpłatnie przetestować aparat słuchowy.

  • redakcja

   23 marca 2020 at 12:22

   Dzień dobry Pani Barbaro,
   z pewnością nie będzie z tym problemu – zapraszamy do listy naszych protetyków: https://www.swiatsluchu24.pl/gabinety/

   Pozdrawiamy

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9