Dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych w 2017 roku

  Od roku media straszą nas niekorzystnymi zmianami w systemie refundacji wyrobów medycznych. Popędzają, aby szybko podjąć decyzję o zakupie

 

Od roku media straszą nas niekorzystnymi zmianami w systemie refundacji wyrobów medycznych. Popędzają, aby szybko podjąć decyzję o zakupie produkty medycznego, by skorzystać z jeszcze obowiązującego prawa. Jakie zmiany szykuje dla nas Ministerstwo Zdrowia? Jak uzyskać dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych w 2017 roku? I ile wyniesie refundacja?

Refundacja wyrobów medycznych na zlecenie, w tym aparatów słuchowych, ma być podobna do refundowania leków. Celem objęcia systemem refundacyjnym tego typu produktów jest uporządkowanie i ujednolicenie zasad ich sprzedaży. Projekt wzbudza wiele emocji, ale wszyscy są zgodni, że regulacja ustawowa jest potrzebna.

Prace legislacyjne wciąż trwają, dlatego konkretne zmiany nastąpią nie wcześniej niż na początku kolejnego roku. Jakie zasady refundacji aparatów słuchowych obowiązują teraz, w 2017 roku?

Jak uzyskać dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych

Odwiedź placówkę audiologiczną

Profesjonalne badania słuchu pozwolą na dokonanie precyzyjnej diagnozy wady słuchu i oceny jej stopnia zaawansowania.

Udaj się do specjalisty

Mając pełen pakiet badań, umów się na wizytę do lekarza specjalisty – osoby uprawnionej do wystawienia zlecenia na aparat słuchowy.

Potwierdź zlecenie

Złóż receptę na aparat słuchowy w placówce NFZ właściwej dla swojego miejsca zameldowania w celu potwierdzenia zlecenia.

Wybierz i kup aparat

W poradni audiologicznej wybierzesz aparat słuchowy – najbardziej optymalny model odpowiadający Twoim potrzebom – i dokonaj zakupu, korzystając z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ile wynosi refundacja na aparat słuchowy

Minister Zdrowia określa wysokość limitu refundacji na zakup aparatu słuchowego. Jeżeli wybierzesz model, którego cena przewyższa limit, będziesz musiał dopłacić różnicę. Kwota dofinansowania zależy od wieku pacjenta i stopnia niedosłuchu.

Dzieci i osoby młode do 26. roku życia mogą uzyskać:

 • 2000 zł na aparat słuchowy,
 • 1800 zł na aparat na przewodnictwo kostne,
 • 60 zł na wkładkę uszną.

Osobom dorosłym po 26. roku życia przysługuje dofinansowanie w wysokości:

 • 700 zł na aparat słuchowy,
 • 1260 zł na aparat na przewodnictwo kostne,
 • 50 zł na wkładkę uszną.

W przypadku inwalidów wojennych i osób represjonowanych refundacja wynosi 1000 zł na aparat słuchowy oraz 50 zł na wkładkę uszną.

Systemy wspomagające słyszenie refundowane są w kwocie 2750 zł, ale tylko dla osób młodych, które nie ukończyły 26. roku życia.

Szczegółowe informacje na temat kwot dofinansowania można znaleźć w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. poz. 1061). 

Refundacja wyrobów medycznych – zmiany

Brak kontroli nad jakością i ceną wyrobów medycznych, a co za tym idzie nieadekwatne limity cenowe, to problemy, z którymi zmagają się pacjenci. Nowelizacja ustawy o dofinansowaniu ma być rozwiązaniem tych trudności.

Zmiany, nad którymi pracuje rząd, będą opierać się na negocjacjach cenowych pomiędzy producentami wyrobów medycznych, w tym aparatów słuchowych, a Ministrem Zdrowia. Niestety, reforma może spowodować ograniczenie asortymentu oferowanych produktów oraz obniżenie jakości świadczeń. Modele zaawansowane techniczne, które są obecnie refundowane, mogą stać się dostępne dla pacjentów tylko pełnopłatnie.

Nowelizacja ustawy o dofinansowaniu może jednak przynieść pozytywne zmiany. Nazwy wyrobów medycznych, które znajdą się w wykazie, będą w ten sposób promowane. Może skutkować to zwiększonym popytem na daną markę. Uporządkowanie reguł rynkowych z pewnością przyczyni się do rozwoju rodzimych firm wytwarzających produkty objęte nowym systemem refundacji.

 • Edyta Wojcik

  2 grudnia 2017 at 15:31

  Całkowicie właściwe rozwiązanie.

  • Dorota Przyb ysz-Konopińska

   27 lutego 2018 at 15:47

   jest to całkiem dobrze zrobione ,ale nic nie ma dla starszych obywateli powyżej 65 r życia

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9