Dopłata NFZ do aparatu słuchowego

  Narodowy Fundusz Zdrowia dopuszcza refundację na aparaty słuchowe. Każdy, kto chociaż raz szukał informacji na ten temat na pewno

 

Narodowy Fundusz Zdrowia dopuszcza refundację na aparaty słuchowe. Każdy, kto chociaż raz szukał informacji na ten temat na pewno dotarł do takiej, która mówi o częściowej refundacji aparatu słuchowego. Dofinansowanie to nie jest jednak jednolite i inaczej odnosi się do poszczególnych przypadków.

Jak uzyskać dofinansowanie na aparat słuchowy w 2018 roku i na jaką kwotę refundacji mogą liczyć seniorzy, a na jaką osoby młode do 26. roku życia?

Procedura refundacji – najpierw udaj się do lekarza

Zanim przejdziemy do cen i kwot, warto na chwilę zatrzymać się przy samej procedurze przyznawania refundacji na aparaty słuchowe. Kto może na takową liczyć? Każdy, kto… ma odpowiednio duży ubytek słuchu.

1. Odwiedź protetyka słuchu

Badanie słuchu możesz wykonać bezpłatnie w wielu specjalistycznych sklepach medycznych bądź placówkach audiologicznych. Jeśli zauważasz, że coś z twoim słuchem może być nie tak, że gorzej słyszysz lub nie do końca rozumiesz swoich rozmówców – wtedy śmiało możesz udać się na takie badanie, które jest podstawą do dalszych działań.

2. Jeśli potwierdzą się negatywne prognozy i twój narząd słuchu rzeczywiście będzie potrzebował pomocy, musisz udać się do lekarza specjalisty, który będzie miał uprawnienia do wystawienia ci zlecenia na aparat słuchowy. Protetyk słuchu takich uprawnień oczywiście nie posiada.

3. Po otrzymaniu takiego dokumentu od lekarza, musisz złożyć je w placówce NFZ adekwatnej do Twojego miejsca zameldowania. Po potwierdzeniu zlecenia będziesz mógł wybrać się do sklepu w celu zakupienia aparatu słuchowego.

4. Pamiętaj, żeby zakupu dokonać w sklepie, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, tylko wtedy dofinansowanie będzie mogło być zrealizowane.

Kwoty refundacji aparatów słuchowych

Nieco lepiej sytuacja z refundacją aparatów słuchowych przedstawia się u dzieci i osób młodych, które nie ukończyły 26-ego roku życia. Mogą oni liczyć na refundację w kwocie 2000 złotych na jeden aparat słuchowy raz na 3 lata.

Aparat słuchowy z bluetooth – czy jest potrzebny?

Osoby dorosłe i seniorzy mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie 700 złotych na jeden aparat słuchowy raz na 5 lat.

Przewodnictwo kostne i powietrzne

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje również dofinansowanie do aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne. W tym wypadku kwoty przedstawiają się nieco inaczej.

Dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia może liczyć na dofinansowanie w kwocie 1800 złotych na jeden aparat słuchowy (łącznie 3600 złotych) raz na 3 lata.

Osoby dorosłe i seniorzy otrzymają również kwotę 1800 złotych, ale będą mogli ubiegać się o taką refundację raz na 5 lat, tak jak w przypadku aparatów na przewodnictwo powietrzne. 

Warto pamiętać o możliwości refundacji do aparatów słuchowych. Pomoże to znacząco obniżyć cenę kupowanego sprzętu i pomóc w podjęciu decyzji o wyposażeniu się w taki wyrób. Ceny aparatów słuchowych jak widać nie należą do najniższych, więc taka refundacja to świetne rozwiązanie. Najważniejsze to nie zwlekać z podjęciem decyzji i udanie się do protetyka słuchu.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9