Natura wyposażyła nas w pakiet zmysłów, abyśmy mogli odbierać różnorodne bodźce. Informacje ze świata zewnętrznego docierają do nas w postaci smaków, zapachów, czucia, obrazów i wreszcie dźwięków. Zmysły to kreatorzy rzeczywistości, a jednym z jej najważniejszych twórców jest właśnie słuch.
Tylko osoba, która straciła słuch, ma świadomość bogactwa dźwięków, którymi jesteśmy otoczeni. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia w całkowitej ciszy, a niewielki ubytek słuchu jest już uciążliwą dolegliwością, z którą należy walczyć. Dlaczego słuch jest taki ważny?
- Pozwala na komunikację
- Umożliwia odpoczynek
- Ułatwia koncentrację
- Ostrzega przed niebezpieczeństwem
- Przekazuje informacje o świecie
Radość słyszenia
Słuch pełni przede wszystkim rolę socjalizującą. Pozwala na komunikację międzyludzką i swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jednym z pierwszych objawów niedosłuchu jest niechęć do spotkań towarzyskich, ponieważ rozmowa zaczyna sprawiać trudność i staje się męcząca. Dzięki temu, że słyszymy, wchodzimy w interakcję z drugim człowiekiem:
- rozmawiamy przez telefon,
- dyskutujemy o sprawach ważnych,
- słuchamy wierszy wnuków,
- śmiejemy się z dobrego żartu.
Słuch jest ważny, ponieważ ubogaca nasze życie i daje nam radość. Wyjście do kina, do teatru lub na koncert to wspaniała rozrywka, z której możemy w pełni korzystać tylko wtedy, gdy dobrze słyszymy. Śpiew ptaków czy szum morskich fal to dźwięki, które relaksują i wyciszają. Tylko dzięki zmysłowi słuchu możemy cieszyć się różnymi przyjemnościami i rozwijać swoje pasje.
Słuch ważny dla bezpieczeństwa
Otrzymaliśmy zmysły, aby przestrzegały nas przed niebezpieczeństwem. Słuch odbiera subtelne dźwięki, które mogą nas zaniepokoić, jak i wyraźne sygnały ostrzegawcze czy wołanie o pomoc. Dawniej słuch chronił przed polującą zwierzyną, dziś ostrzega na tłocznej ulicy przed rozpędzonymi samochodami. Klaksony, alarmy, dzwonki – wszystkie te sygnały służą zapewnieniu nam bezpieczeństwa lub wezwaniu pomocy w razie potrzeby.
Ponadto słuch jest ważny, ponieważ dodaje nam pewności siebie. Ciesząc się pełnią zmysłów, jesteśmy niezależni i czujemy się komfortowo.
Świat dźwięków
Zmysł słuchu dostarcza nam ogromną wiedzę o świecie zewnętrznym. Na wiele dźwięków nie zwracamy uwagi, ponieważ są dla nas oczywiste lub ledwo słyszalne. Pozostają jednak nośnikiem informacji, które mózg poddaje interpretacji. Na podstawie usłyszanych dźwięków wnioskujemy pewne fakty, robiąc to wielokrotnie bez zastanowienia. Rano, zanim otworzymy oczy, dochodzi do nas szczekanie psa sąsiada, szelest kołdry i dźwięk ekspresu oznajmiający, że kawa już gotowa, a niepokojąca cisza świadczy o tym, że… zaspaliśmy.
Na co dzień nie zastanawiamy się, dlaczego słuch jest taki ważny i jaką rolę pełni w naszym życiu. Kiedy jednak zaczyna się psuć, zaczynamy zauważać, jak wiele istotnych funkcji spełnia. Warto więc zadbać o zmysł słuchu, aby jak najdłużej pozwolił nam cieszyć się życiem, chronił nas i dostarczał wiedzy o otaczającym nas świecie.