Dlaczego potrzebujemy dwóch aparatów słuchowych?

Problem ze słyszeniem dotyczy coraz większej ilości osób. Niestety obecnie nie tylko ludzie starsi mają kłopoty ze słuchem. Głośne słuchanie

Problem ze słyszeniem dotyczy coraz większej ilości osób. Niestety obecnie nie tylko ludzie starsi mają kłopoty ze słuchem. Głośne słuchanie muzyki czy praca w hałasie sprawiają, że problem ten dotyczy także młodych osób. W większości przypadków ubytek słuchu dotyczy obojga uszu. Nic dziwnego, że lekarze zalecają kupno dwóch aparatów słuchowych. Jakie są zalety noszenia dwóch aparatów?

Większe odczucie głośności sygnału

W codziennym życiu mamy do czynienia z percepcją obuuszną, co sprawia, że odczucie głośności sygnału jest większe właśnie wtedy, gdy jest on prezentowany jednocześnie dla obojga uszu. Zjawisko to nazywane jest obuusznym sumowaniem głośności. Efekt ten występuje zarówno u ludzi z wadą słuchu, jak i u osób z prawidłowym słuchem. Dlaczego tak się dzieje?

Słyszenie za pomocą dwojga uszu to proces naturalny, dzięki któremu możemy dobrze zrozumieć nie tylko mowę, ale też pełnię subiektywnych wrażeń, które związane są z odbiorem sygnałów akustycznych.

Lepsze zrozumienie mowy

W przypadku, gdy wada słuchu dotyczy obojga uszu, a posiadamy tylko jeden aparat słuchowy, wiele dźwięków brzmi podobnie, przez co nie jesteśmy w stanie ich rozróżnić. Dzięki dwóm aparatom znacznie lepiej słyszymy i rozumiemy mowę, co wpływa przede wszystkim na naszą umiejętność porozumiewania się z innymi oraz komfort psychiczny.

Kierunkowość słyszenia

Posiadając tylko jeden aparat słuchowy nie jesteśmy w stanie usłyszeć, skąd dochodzi do nas dany dźwięk. Aby było to możliwe, mózg musi otrzymać informację na temat tego, jaka jest intensywność fal dźwiękowych oraz w którym momencie dźwięk dotarł do jednego i drugiego ucha. Dzięki tym informacjom możemy np. dowiedzieć się, w jakiej odległości od nas jest obiekt wydający dany dźwięk oraz jak szybko się porusza. To z kolei przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Jeśli ktoś krzyczy “uwaga!” i dochodzi do tego np. dźwięk rozpędzonego wózka, jesteśmy w stanie uniknąć wypadku.

Zmniejszenie ryzyka deprywacji słuchu

Deprywacja słuchu jest zjawiskiem polegającym na powolnej utracie umiejętności przetwarzania informacji przez mózg. Dochodzi do niej, kiedy jedno z uszu nie jest pobudzane bodźcem akustycznym. Po jakimś czasie, kiedy używamy wyłącznie jednego aparatu, ucho z aparatem jest w stanie zrozumieć więcej, z kolei utrata słuchu w drugim uchu pogłębia się. Z biegiem lat dysproporcja między wadą słuchu w jednym i drugim uchu będzie jeszcze większa.

Rozumienie mowy w obecności hałasu i nie tylko

Ponadto udowodniono również, że protezowanie obuuszne pozwala na lepsze rozumienie mowy w obecności dźwięków zakłócających. Jeśli spędzamy czas w towarzystwie i dochodzi do nas kilka dźwięków z różnych źródeł, możemy mieć problem z ich rozpoznawaniem. Dzięki zastosowaniu dwóch aparatów, jest to o wiele łatwiejsze.

Na co jeszcze wpływa zastosowanie dwóch aparatów słuchowych jednocześnie? Przede wszystkim na słyszenie przestrzenne, lepsze słyszenie na odległość, redukcję efektu cienia głowy, a także obiektywną lepszą jakość dźwięku. Należy jednak pamiętać, że aparaty słuchowe powinny pochodzić od tego samego producenta i tego samego typu, by zapewnić najbardziej optymalne parametry elektroakustyczne.

Bibliografia

  1. Dlaczego dwa aparaty są lepsze?, [online] [dostęp 14.11.2019], dostępny w: https://slyszymy.pl/pl/ucho-i-medycyna/aparaty-sluchowe/dlaczego-dwa-aparaty-sa-lepsze.
  2. Furmann Anna, Mrugalska-Handke Karina, Dopasowanie aparatów słuchowych u niemowląt i dzieci, [w:] Protetyka słuchu, pod red. Edwarda Hojana, Poznań 2014, 655-675.
  3. Hojan Edward, Hojan-Jezierska Dorota, Percepcja monuralna i binauralna, [w:] Protetyka słuchu, pod red. Edwarda Hojana, Poznań 2014, s. 59-68.
  4. Jeden czy dwa aparaty słuchowe,  [online] [dostęp 14.11.2019], dostępny w: https://www.swiatsluchu24.pl/jeden-aparaty-sluchowe/.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9