fbpx

Nerw słuchowy – objawy i leczenie

  Nerw słuchowy odpowiada w organizmie człowieka nie tylko za dobry słuch, ale i za równowagę. Zapalenie czy uszkodzenie w

 

Nerw słuchowy odpowiada w organizmie człowieka nie tylko za dobry słuch, ale i za równowagę. Zapalenie czy uszkodzenie w jakimś stopniu nerwu przedsionkowo-ślimakowego, który nazywany jest nerwem słuchowym, może skutkować nie tylko ubytkiem słuchu, ale również problemami z utrzymaniem równowagi. Jakie są objawy, przyczyny i jak wygląda proces leczenia zapalenia nerwu słuchowego?

Zawroty głowy, problemy z równowagą – objawy zapalenia nerwu słuchowego
Jeśli doskwierają nam bardzo silne i nagłe zawroty głowy, jeśli mamy problemy z utrzymaniem równowagi, a zwykłe stanie na nogach okazuje się dla nas problemem, to całkiem możliwe, że właśnie dopadło nas zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Objawów pojawienia się stanu zapalnego jest oczywiście więcej.

Do głównych objawów doliczyć należy:

  • nudności
  • oczopląs
  • problemy ze słuchem
  • lęk i niepokój

Według badań zapalenie nerwu słuchowego najczęściej dotyka osoby w wieku 30-55 lat. Przyczyny występowania stanów zapalnych mogą być różne, m.in: zaburzenia naczyniowe. W początkowym stanie zapalenia pacjent może odczuwać silne zawroty głowy czy znaczne zaburzenia równowagi. Mogą pojawić się częste nudności i wymioty, niewykluczony jest także silny oczopląs. Objawy te, choć nasilone, nie utrzymują się zbyt długo.

Obserwacje i próby na układ przedsionkowy – leczenie zapalenia nerwu słuchowego
Aby skutecznie leczyć, trzeba skutecznie zdiagnozować. Objawy typowe dla zapalenia nerwu słuchowego mogą i często występują również przy innych dolegliwościach i chorobach. Przed podjęciem działań lekarz powinien przystąpić do różnicowania, aby wykluczyć ewentualność rozwijania się innych schorzeń z typowymi dla zapalenia nerwu słuchowego objawami.

Metod obserwacji jest kilka:

  • obserwacje chodu u pacjenta, czy ten jest w stanie utrzymać równowagę
  • tzw. próba kaloryczna – wlewanie do ucha na przemian zimnej i gorącej wody i obserwacja pacjenta pod kątem oczopląsu
  • wywiad z pacjentem na temat odczuwalnego lęku i niepokoju

Jak już wspomnieliśmy, objawy typowe dla zapalenia nerwu słuchowego mogą być przyczyną innych schorzeń, w przypadku których leczenie powinno być natychmiastowe i odmienne od tego, jakie stosuje się w przypadku zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Odpowiednia diagnoza to zadanie lekarza, dopiero po niej można przystąpić do leczenia. 

Objawy te mogą występować także w przypadku:

  • choroby Ménière’a, schorzenia błędnika, będącego ośrodkiem słuchu i równowagi 
  • guzach nerwu przedsionkowo-ślimakowego objawiającego się nawet całkowitą utratą słuchu
  • choroby neurologicznej, takiej jak stwardnienie rozsiane

Leczenie zapalenia nerwu słuchowego jest objawowe. Można zastosować terapię lekami przeciw zawrotom głowy. Czasem też stosuje się terapie przeciwwirusową. Ze względu na problemy z utrzymaniem równowagi przez pacjentów zmagających się z zapaleniem nerwu przedsionkowo-ślimakowego bardzo ważna jest także rehabilitacja ruchowa.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9