Za każdym razem, kiedy pojawia się pytania na temat postępującej utraty słuchu w społeczeństwie oraz próby wskazania przyczyny, szybko obwiniane są o to głośne dźwięki. Rzecz jasna słusznie. Nowoczesne środowisko dźwiękowe może być szkodliwe dla słuchu i powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Jednak naturalnie pojawia się następne pytanie: jeśli głośne dźwięki są szkodliwe dla słuchu, czy aparaty słuchowe pogarszają słuch? Sprawdź w naszym poradniku!
Czy aparaty słuchowe pogarszają słuch?
Działanie aparatów słuchowych polega na wzmocnieniu przychodzącego dźwięku. W związku z tym emitują bezpośrednio do ucha dźwięk głośniejszy niż naturalnie. Dlatego też może się zdarzyć, że aparaty słuchowe pogarszają słuch. Ryzyko takie niosą ze sobą nieprawidłowo wyregulowane aparaty, urządzenia dopasowane przez audiologa są bezpieczne i skuteczne.
Dlaczego tracimy słuch? Przyczyną może być każdy donośniejszy hałas, od głośnej muzyki po dźwięki na placu budowy. Nadmiernie donośne fale dźwiękowe uszkadzają małe włoski wyczuwające dźwięk. Umiejscowione w uchu środkowych włoski tracą przez to zdolność do wysyłania sygnałów do mózgu.
Jak uniknąć uszkodzenia słuchu aparatem?
Należy pamiętać, że aparaty słuchowe pogarszają słuch tylko, jeśli są nieprawidłowo skonfigurowane. Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem korzystania z aparatu słuchowego, wystarczy udać się do wyszkolonego audiologa. W takim wypadku ryzyko uszkodzenia słuchu jest znikome.
Jak prawidłowo dobrać aparat słuchowy?
Dostosowane aparaty słuchowe zapewniają poziom dźwięku, który nie spowoduje dalszego uszkodzenia. Obecnie możliwy jest zakup aparatu przez Internet, jednak samodzielny montaż wymaga umiejętności doboru odpowiedniego wzmocnienia. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalisty, dysponującego odpowiednim sprzętem. Aparat słuchowy zostanie skalibrowany pod Twoje potrzeby.
Wybór aparatu słuchowego – o tym musisz pamiętać!
Zakup aparatu słuchowego to nie tylko znalezienie odpowiedniego urządzenia, niezbędne jest bowiem jego dopasowanie. Prawidłowe ustawienie urządzenia pozwoli cieszyć się poprawą słuchu, jeśli zostanie to wykonane niepoprawnie, degradacja zmysłu będzie postępować. Aby mieć pewność, że Twój aparat słuchowy jest bezpieczny, zawsze współpracuj z audiologiem.
Profesjonalny dobór aparatu – czy warto?
Fachowe dobranie aparatu słuchowego jest istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo urządzenia, ale także z uwagi na komfort jego użytkowania. Osoby z ubytkiem słuchu potrzebują aparatu słuchowego przez cały dzień. Długie noszenie wymaga, by ten był jak najwygodniejszy. Jeśli aparat słuchowy nie jest prawidłowo dopasowany, będzie ocierał się o ścianki przewodu słuchowego, prowadząc ostatecznie do dyskomfortu i zniechęcając do używania.
Audiolodzy dokładają więc wszelkich starań, aby wkładka – część aparatu, która styka się ze skórą – była idealnie dopasowana do kształtu uszu. Im bardziej dopasowany krój, tym lepiej będzie leżał w uchu, a jego noszenie będzie zwyczajnie wygodne. Źle dobrany aparat słuchowy może sprawić, że nigdy nie polubisz się ze swoim małym przyjacielem.
Aparat słuchowy – jak to działa?
Działanie aparatu słuchowego ma związek ze stymulacją kory słuchowej. Jest to część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie danych pozyskanych za pomocą zmysłów. Po utracie lub pogorszeniu słuchu, obszar ten otrzymuje mniej stymulacji. W końcu więdnie jak nieużywany mięsień, co dodatkowo utrudnia interpretację nadchodzących sygnałów.
Noszenie aparatu słuchowego przywraca aktywność nerwów przekazujących informacje do mózgu w celu przetworzenia. Zwiększone zapotrzebowanie sprawia, że do tego działania kierowane są większe zasoby. Ostatecznie nerwy wzmacniają się, a niektórzy ludzie odkrywają, że mogą obniżyć wzmocnienie swoich aparatów słuchowych. Inni zauważają, że ich szybki postęp utraty słuchu spowalnia lub całkowicie się zatrzymuje.
Czy noszenie aparatu słuchowego jest konieczne?
Dla osób z szumami usznymi aparaty słuchowe mogą być prawdziwym ratunkiem. Szum w uszach to uporczywe dzwonienie w uszach spowodowane brakiem stymulacji kory słuchowej. Może powodować bezsenność, depresję i niepokój. W ich przypadku noszenie aparatu słuchowego nie tylko poprawi działanie zmysłu słuchu, ale również zmieni inne aspekty codziennego funkcjonowania.
Bibliografia
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/the-hidden-risks-of-hearing-loss