Każdy człowiek jest świadomy tego, jak niezwykle ważny jest słuch w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim umożliwia on rejestrowanie wszelkich dźwięków, które docierają do nas z otoczenia. Będąc istotą społeczną, każdy z nas odczuwa potrzebę komunikowania się ze światem, który nas otacza. Dobry słuch jak najbardziej to umożliwia. Dzięki niemu możemy w prawidłowy sposób się rozwijać, komunikować z innymi osobami, rozwijać nasze pasje lub realizować się zawodowo. Niestety wiele osób, które cierpią na niedosłuch, nie może powiedzieć tego samego. Bardzo często są one odsuwane przez społeczeństwo, a widoczny aparat słuchowy staje się powodem do żartów. W poniższym artykule dowiesz się, jak skutecznie rozwiązać ten problem.
Czym jest niedosłuch?
Zanim przejdziemy do omówienia czynników mających wpływ na wybór konkretnego aparatu, warto zapoznać się z samym pojęciem niedosłuchu, który jest głównym powodem sięgania po aparat słuchowy.
Wiele osób uważa, że niedosłuch i głuchota to jedynie problem osób starszych. Niestety w obecnym świecie podeszły wiek przestał już być wiarygodnym wyznacznikiem tego problemu. Ze względu na ogromny rozwój technologii, infrastruktury, urbanizację miast, a co za tym idzie ‒ wszechobecny hałas, na problemy ze słuchem skarży się coraz większa liczba młodych osób. Nieprzestrzeganie przez nich zasad higieny słuchu, a więc przede wszystkim głośne słuchanie muzyki szczególnie przez niewielkie słuchawki wewnątrzuszne czy brak prawidłowego zabezpieczania uszu w trakcie pracy może okazać się katastrofalne w skutkach.
Z badań przeprowadzonych w poprzednich latach w Polsce wynika, że nawet 100 tysięcy osób może mieć problemy ze słuchem na tyle poważne, że utrudniają one prawidłową komunikację i funkcjonowanie w społeczeństwie.
Niewidoczne aparaty słuchowe ‒ co ma wpływ na ich wybór?
Niestety, pomimo ogromnego postępu i rozwoju, medycyna nie wynalazła skutecznego sposobu na wyleczenie niedosłuchu. Istnieją systemy, które wspierają słuch, jednak żaden z nich nie jest w stanie przywrócić zdolności słyszenia.
Na szczęście rozwiązaniem na zatrzymanie postępującego niedosłuchu są aparaty słuchowe. Czynniki, które mają znaczący wpływ na wybór danego modelu, mogą mieć różne źródła. O popularności niewidocznych aparatów słuchowych może stanowić ich wielkość, a także wpływ i presja wywierane przez społeczeństwo.
W przypadku wielkości aparatów słuchowych wybór jest ogromny. Także w tej kwestii rozwój technologiczny posiada swoje dobre strony. Ciągłe udoskonalanie aparatów słuchowych umożliwia ich o wiele lepszy dobór do wymagań, ale i preferencji pacjenta. Dlatego też osoby starsze czy dzieci i nastolatkowie, którzy nie chcą, aby inni widzieli ich aparat, mogą liczyć na skuteczną pomoc. Niektóre z dostępnych aparatów na rynku są tak małe, że praktycznie nie różnią się wielkością od ziarenka kawy.
Wpływ społeczeństwa to także istotny czynnik warunkujący wybór niewidocznych aparatów słuchowych, co jest szczególnie zauważalne w przypadku dzieci w wieku szkolnym.
Jak wskazują przeprowadzone badania, dzieci, które niedosłyszą, bardzo często posiadają tylko wąskie grono przyjaciół i niestety bardzo często odrzucane są przez resztę grupy lub klasy. Dlatego też mają one ogromne trudności w przypadku nawiązywania, ale i utrzymywania pozytywnych relacji z rówieśnikami. Ponadto noszenie przez nich widocznego aparatu słuchowego może być dla nich powodem do wstydu i równocześnie tematem do żartów ze strony reszty klasy.
Jak prawidłowo dobrać aparat słuchowy?
Coraz większa świadomość wymagań osób niedosłyszących pozwala im na dobór urządzenia w pełni dopasowanego do ich potrzeb. Obecnie producenci aparatów oferują przeróżne poziomy technologiczne jak i cenowe swoich produktów, które użytkownik z łatwością może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, stylu życia oraz budżetu. Szerokie możliwości personalizacji ustawień skutecznie poprawią słyszenie w codziennych sytuacjach.
Decydując się na aparat słuchowy, warto jednak pamiętać, że decyzja o jego wyborze powinna być dokładnie przemyślana. Aparat słuchowy to bardzo prywatny, a wręcz intymny przedmiot, który stanie się integralną częścią naszego życia, dlatego też powinien być dokładnie dopasowany do potrzeb, ubytku słuchu i kształtu ucha, aby korzystanie z niego było przydatne i komfortowe.
Bibliografia:
- Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003.
- Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, pod red. A. Mossakowska, A. Więcek, P. Błędowski, Poznań 2012.
- Czyż A., Problemy komunikacyjne osób z postlingwalnym uszkodzeniem słuchu, a możliwości doboru aparatów słuchowych, w: Niepełnosprawność, opracowanie zbiorowe, Gdańsk 2012.
- Olempska-Wysocka M., Funkcjonowanie dziecka z wadą słuchu, w: Niepełnosprawność, opracowanie zbiorowe, Gdańsk 2012.
- Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012.
- Zdrodowska M., Ukrywać, maskować, kamuflować: kłopotliwa widzialność instrumentów amplifikujących dźwięk, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017.
- www.bernafon.pl [dostęp: 22.05.2020].