Niewidoczny aparat słuchowy – wady i zalety

Wraz z nadejściem XXI wieku aparaty słuchowe, dzięki rozwojowi technologicznemu, osiągnęły nowy poziom w kwestii jakości dźwięku i dopasowania do

Wraz z nadejściem XXI wieku aparaty słuchowe, dzięki rozwojowi technologicznemu, osiągnęły nowy poziom w kwestii jakości dźwięku i dopasowania do użytkownika. Cyfrowy aparat słuchowy to obecnie ogromna wygoda, a przede wszystkim poprawa stanu życia. Mimo to wiele osób nie decyduje się na skorzystanie z takiej pomocy z obawy przed reakcją otoczenia. Rozwiązaniem może się wówczas okazać niewidoczny aparat słuchowy.

Niedosłuch wśród Polaków

Wyniki kampanii społecznej Narodowy Test Słuchu właściwie co roku są zatrważające: według przeprowadzonych badań ok. 40% Polaków cierpi na niedosłuch w różnym stopniu zaawansowania.

Niestety jednocześnie okazuje się, że tylko część ludzi z niedosłuchem decyduje się na noszenie aparatu słuchowego. Pozostali często nie są zdiagnozowani, a nawet jeśli zdają sobie sprawę z problemu, to odmawiają kupna aparatu. Skąd to się bierze?

Niedosłuch jest oczywiście niepełnosprawnością, jednak w społeczeństwie utrwaliły się stereotypy na temat osób z wadą słuchu. Pojawiają się głosy, że niedosłyszący jest mniej inteligentny, że nie będzie w stanie wykonywać pracy tak dobrze jak inni, że nie przeszkadza mu hałas.

Wiele z tych przesłanek nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Osoba niedosłysząca odbiera świat nieco inaczej, jednak jej kompetencje umysłowe czy zdolności manualne nie odbiegają od osób zdrowych.

Można zatem bez przeszkód założyć, że niedosłyszący często spotykają się z dyskryminacją ze strony społeczeństwa. Niektórzy więc są gotowi zrezygnować z profesjonalnej pomocy, by zakamuflować fakt posiadania wady słuchu.

Niewidoczny aparat słuchowy – komfortowe rozwiązanie

Poza tradycyjnymi aparatami zausznymi (BTE) i zausznymi ze słuchawką w uchu (RITE), powstały dwie grupy urządzeń, które bywają nazywane aparatami niewidocznymi.

Mowa o aparatach wewnątrzusznych ITE, wypełniających małżowinę, zatem całe urządzenie znajduje się wewnątrz ucha oraz o aparatach wewnątrzkanałowych CIC. W tym drugim przypadku poszczególne elementy są umieszczone głęboko w przewodzie słuchowym, dlatego są właściwie niedostrzegalne.

Co daje nam niewidoczny aparat słuchowy? Przede wszystkim dużą swobodę i komfort. Już nie musimy wstydzić się naszego niedosłuchu. To także doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie, które obawiają się, że podczas treningów mogą zgubić aparat. Dodatkowo warto wiedzieć, że większość modeli wewnątrzusznych ma wbudowaną technologię Bluetooth. Dzięki niej możemy prowadzić rozmowy telefoniczne i słuchać muzyki, bezprzewodowo łącząc się z telefonem, tabletem, komputerem czy telewizorem. Aplikacja na smartfona pozwala na dyskretne sterowanie aparatem.

Niewidoczne aparaty słuchowe – niedogodności

Aparat słuchowy wewnątrzuszny, zwany też często niewidocznym, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Tych najmniejszych modeli, czyli CIC, nie da się obsługiwać ręcznie – może to być problematyczne dla osoby starszej.

Każdy aparat słuchowy musi być regularnie myty, ponieważ czystość to klucz do długotrwałego, efektywnego działania – wewnątrzuszny potrzebuje dokładniejszej pielęgnacji.

Bibliografia

  1. Zdrodowska, Ukrywać, maskować, kamuflować: kłopotliwa widzialność instrumentów amplifikujących dźwięk, „Przegląd Kulturoznawczy” 2017, nr 1.
  2. Czajkowska-Kisil, Niepełnosprawność słuchowa, jako przesłanka dyskryminacji, Warszawa 2012.
  3. Orawski, Niedosłuch, głuchota, stereotypy i co dalej?, 2017.
  4. Turemka, Pentium w uchu, czyli o cyfrowych aparatach słuchowych, „Magazyn Elektroniki Użytkowej” 2001.
  5. Pietralik, S. Łagan, Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju, „Aktualne problemy biomechaniki” 2011”, nr 5.

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/inne-zagadnienia/181699,aparaty-sluchowe
https://www.mp.pl/pacjent/aktualnosci/128557,ponad-40-polakow-ma-wade-sluchu
https://www.bernafon.pl/products

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9